Leczenie żylaków za pomocą skleroterapii, czyli obliteracji
Skleroterapia (tzw. obliteracja) polega na nastrzykiwaniu specjalnym lekiem zmienionego żylakowo naczynia. Po wstrzyknięciu leku żyła obkurcza się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna.
Tuż po nastrzyknięciu zostaje założony z zewnątrz opatrunek uciskowy, powodujący zbliżenie się podrażnionych ścianek naczynia do siebie, proces zwłóknienia zachodzi szybciej, a zamknięcie światła żylaka jest trwałe. Zwłókniały żylak kilkakrotnie zmniejsza swoją średnicę.
Organizm jest zdolny do częściowego wchłonięcia tego zwłókniałego naczynia, a w przypadku pajączków nawet całkowitego wchłonięcia i po pewnym czasie żylak staje się zupełnie niewidoczny.
Tempo procesu gojenia zależy od średnicy żyły i stopnia zaawansowania choroby (zazwyczaj trwa od 4 tygodni do 6 miesięcy).
Skleroterapia najczęściej trwa od 10 do 30 minut. Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą, a nastrzykiwaniem obejmuje się przeważnie wybraną część nogi, czyli np. udo czy podudzie. Po skończonym zabiegu i założeniu opatrunku uciskowego chory powinien spacerować przez 20-30 minut. Nie wolno w tym czasie siedzieć, stać ani leżeć. Opatrunek uciskowy na nodze należy trzymać od 5 do 14 dni, w zależności od zalecenia lekarza.
Przewagą skleroterapii (obliteracji) nad leczeniem operacyjnym żylaków jest możliwość jej przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności znieczulenia, w krótszym czasie i bezinwazyjnie. Leczenie żylaków tą metodą nie powoduje też niezdolności do pracy. Po zabiegu skleroterapii pacjent może wrócić do domu, do swoich codziennych obowiązków. Przez miesiąc po zabiegu nie należy opalać się na słońcu oraz w solarium. Nie należy też podgrzewać nóg w trakcie np. gorących kąpieli czy w saunie. W tym okresie wskazane jest także noszenie rajstop uciskowych, które utrwalają i zabezpieczają osiągnięty efekt kosmetyczny. Można stosować preparaty zewnętrzne poprawiające napięcie drobnych naczyń: wyciągi z ogórecznika, kasztanowca itp.
Leczenie żylaków metodą obliteracji jest niemal bezbolesne, a znieczulenie najczęściej w ogóle nie jest potrzebne. Skleroterapia jest terapią nieoperacyjną, jest mniej obciążająca i mniej ryzykowna dla pacjenta. Również koszt leczenia żylaków tą metodą jest wielokrotnie niższy od metod operacyjnych.