Ocena: 4.8 / 5.0

zespół podróżnyW trakcie długich podróży zarówno samochodem, samolotem, autobusem czy pociągiem, kiedy ruch nóg jest bardzo ograniczony, jesteśmy narażeni na powstanie zakrzepu podróżnego, zwanego potocznie „Zespołem Podróżnym”.

  • Główne objawy zespołu podróżnego to: zmęczenie,
  • ciężkość nóg,
  • obrzęk oraz bolesność kończyn dolnych,
  • opuchnięte i obolałe nogi,
  • uczucie zbyt ciasnego obuwia.

Brak ruchu przyczynia się do powstania zakrzepu, który może spowodować zator płucny, a w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla życia. Osoby, u których stwierdzono zaburzenia żylne i czynnościowe, a także osoby ze skłonnościami dziedzicznymi do tych schorzeń są szczególnie narażone na powstanie zakrzepu podróżnego. Również narażeni są pacjenci po przebytych ciężkich chorobach lub krótko po zabiegach chirurgicznych oraz kobiety w ciąży, które są w szczególności narażone na zaburzenia żylne w kończynach dolnych.

„Zespołowi Podróżnemu” można zapobiegać poprzez:

  • Ruch – kiedy ruszamy stopą w górę i w dół, pracują mięśnie łydki, wtedy wspomagamy przepompowywanie krwi z powrotem do serca. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość to starajmy się ułożyć kończyny dolne powyżej poziomu serca. Kiedy narażeni jesteśmy na długie siedzenie, w miarę możliwości starajmy się co jakiś czas wstawać i spacerować chociaż przez chwilę.
  • Picie dużej ilości płynów – uzupełnienie braków wody w organizmie powoduje lepsze krążenie krwi.
  • Noszenie medycznych wyrobów uciskowych – według badań Twoje zdrowie nie będzie zagrożone, jeżeli w czasie długich podróży (samolotem, samochodem, autobusem, pociągiem) założysz wyroby uciskowe. Stosowanie takich produktów redukuje ryzyko zakrzepicy lub wprost może zapobiec wszelkim problemom z kończynami. Wyroby o zmiennym ucisku RelaxSan, dzięki proporcjonalnemu rozłożeniu ciśnienia zapewniają łatwiejsze przepompowywanie krwi do serca, co eliminuje jej gromadzenie się w kończynach dolnych. Charakteryzują się one lekką porowatością zapewniająca wygodę i komfort w ich użytkowaniu nie tylko w czasie podróży. Są efektowne i eleganckie.

Wyroby o zmiennym ucisku RelaxSan oferowane są w postaci podkolanówek, pończoch, rajstop i rajstop dla kobiet w ciąży. Wyroby przeznaczone specjalnie dla mężczyzn (Cotton Socks) produkowane są na bazie gumy syntetycznej z dużym udziałem bawełny (60%), specyficzną osnową oraz wyrafinowanym systemem wykończeń sprawiają, że Cotton Socks Relaxsan należy do artykułów nowoczesnych, bardzo higienicznych i przewiewnych, dzięki obecności naturalnych włókien. Przeprowadzone badania wykazały, że wyroby o zmiennym ucisku, poza wszelkimi wątpliwościami zapobiegają problemom z kończynami ujawniającymi się w trakcie długich podróży jak: uczucie „ciężkości nóg”, zmęczenie, obrzęk, odczucie boleści kończyn dolnych czyli powstania tzw. „zespołu podróżnego”.

Powyższe wyroby nabędziesz w Centrum Zdrowia ETER-MED

 

Tekst powstał na podstawie artykułu dr Romana Prończuka