ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Jak odczytywać wydruk z wagi Tanita – pomiar składu ciała.

Waga Tanita. Pobrano z 123rf.com
4.6/5

Jak odczytywać wydruk z pomiaru składu ciała?

b10

Jak czytać pomiary?

Czas by przekonać się jaki jest skład Twojego ciała!

Centrum Zdrowia ETER-MED do pomiaru składu ciała używa nowoczesne monitory TANITA.

Tkanka tłuszczowa w % i kg

Przedstawiana na dwa sposoby: procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała oraz masa tkanki tłuszczowej – aktualna masa tkanki tłuszczowej w ciele (kg).

Tkanka tłuszczowa jest w ciele niezbędna do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, pełni funkcję ochronną dla narządów wewnętrznych oraz jest istotna dla amortyzacji stawów.

Energia (kalorie), którą dostarczamy do naszego organizmu jest zależna od tego co jemy i pijemy. Energia jest wykorzystywana (spalana)poprzez aktywność fizyczną oraz na podtrzymanie podstawowych funkcji organizmu. Jeśli spożywasz taką samą ilość kalorii jaką wykorzystuje i spala Twój organizm, całość przekształcana jest w energię. W przypadku gdy dostarczasz do swojego organizmu nadmierną ilość kalorii, czyli więcej niż Twój organizm jest w stanie wykorzystać, przechowywana ona zostaje w komórkach tłuszczowych. Jeśli nie zostanie wykorzystana w późniejszym czasie, tworzy nadmiar tkanki tłuszczowej.

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej jest szkodliwa dla poziomu Twojego zdrowia. Redukcja nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowani między innymi na choroby serca, problemy z ciśnieniem, cukrzycę typu II oraz w niektórych przypadkach również raka.

Zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie również prowadzić do nieprawidłowości takich jak osteoporoza, u kobiet – nieregularne miesiączki oraz możliwość niepłodności.

Ważne jest by kontrolować zawartość tkanki tłuszczowej regularnie i otrzymane wyniki porównywać z normami, które dostępne są dla przedziału wiekowego od 5 do 99 lat.

b1

b2

Tkanka tłuszczowa trzewna (wisceralna)

Tkanka tłuszczowa trzewna znajduje się głęboko w obszarze brzusznym otaczając i chroniąc wszystkie organy wewnętrzne.

Nawet w przypadku gdy masa Twojego ciała oraz procentowa zawartość tkanki tłuszczowej są na stałym poziomie, na przestrzeni lat zmienia się rozkład tkanki tłuszczowej i bardziej prawdopodobnym jest, że zacznie się ona lokować w obszarze brzusznym. Zapewnienie zdrowego poziomu tkanki tłuszczowej trzewnej (wisceralnej) zmniejszy ryzyko oraz może opóźnić występowanie niektórych chorób: nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca typu II.

b3

Masa mięśniowa

Przewidywana zawartość masy mięśniowej.

Masa mięśniowa zawiera masę mięśni szkieletowych, mięśni gładkich oraz zawartą w nich wodę. Mięśnie działają jak silnik, w procesie spalania energii.

Wraz ze wzrostem masy mięśniowej, wzrasta ilość spalanych kalorii (energii), a co za tym idzie wzrasta również BMR (podstawowa przemiana materii), co wpływa korzystnie na przyspieszenie procesu zmniejszania zawartości tkanki tłuszczowej w naszym ciele i umożliwia jej szybszą utratę w zdrowy sposób. Jeśli wysiłek fizyczny jest intensywny, wzrasta masa mięśniowa co może również prowadzić do wzrostu masy całego ciała. Dlatego istotna jest regularna kontrola składu ciała by móc ocenić efekty wprowadzonego planu treningowego.

Całkowita zawartość wody (TBW)

Całkowita zawartość wody – wyrażana w procentach – całkowita zawartość płynów w organizmie.

Odpowiedni poziom nawodnienia jest podstawowym elementem zachowania zdrowia. Ponad połowa ciała człowieka składa się z wody. Odpowiada za regulację temperatury całego ciała oraz wykorzystywana jest w procesie oczyszczania organizmu. Utrata wody z ciała jest procesem ciągłym – poprzez pot, oddychanie, oddawanie moczu dlatego tak istotnym jest by zapewnić sobie zdrowy poziom nawodnienia organizmu regularnie go nawadniając.

Ilość płynów w ciele zależna jest od warunków klimatycznych i poziomu aktywności indywidualnej jednostki – zmienia się na przestrzeni całego dnia. Odpowiedni poziom nawodnienia wpływa pozytywnie na poprawę koncentracji, osiąganie wyników sportowych oraz ogólne samopoczucie.

Eksperci rekomendują przyjmowanie co najmniej 2,5 litrów płynu dziennie w postaci wody lub innych płynów o niskokalorycznych. W przypadku osób o dużym poziomie aktywności fizycznej należy zwiększyć ilość dostarczanych płynów aby zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia, a co za tym idzie zmaksymalizować wydajność.

Przeciętny zdrowy poziom  %TBW:

Kobiety: 45 do 60 %

Mężczyźni: 50 do 65 %

b4

Zmineralizowana masa kości

Przewidywana masy minerałów kostnych.

Struktura kości w krótkim okresie czasu nie ulegnie zmianą, jednak jest istotne, by rozwinąć i utrzymać zdrowe kości za pomocą zbalansowanej diety bogatej w wapń i dużej ilości ćwiczeń. Należy śledzić zmiany zmineralizowanej masy kostnej na przestrzeni czasy, by mieć możliwość zaobserwowania zmian lub nieprawidłowości.

Poniżej przedstawione zostały wyniki pomiarów masy kości dla osób w wieku 20 do 40 lat, które prawdopodobnie mają najwyższe masy kości, zgodnie z wiekiem. (Źródło: Tanita Body Weight Science Institute)

Poniższych tabel należy używać jedynie jako wytycznych w celu porównania własnego odczytu masy kości.

Kobiety: Średnia pomiarów masy kości

Waga (kg)
Mniej niż 50 kg50 kg – 75 kg75 kg i więcej
1.95 kg2.40 kg2.95 kg

 

Mężczyźni: Średnia pomiarów masy kości

Waga (kg)
Mniej niż 65 kg65 kg – 95 kg95 kg i więcej
2.66 kg3.29 kg3.69 kg

Wskaźnik budowy ciała

Ocena poziomu tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej jako jeden z dziewięciu typów budowy ciała.

Gdy jesteś bardziej aktywny fizycznie i zmniejszasz tkankę tłuszczową, wskaźnik budowy ciała będzie się zmieniał. Nawet jeśli waga ciała się nie zmieni, masa mięśni i tkanka tłuszczowa mogą ulegać zmianie, co z kolei wpływa na ogólną sylwetkę

b5

WynikTyp budowy ciałaWytłumaczenie
1Ukryta otyłośćOtyła osoba niewielkich rozmiarów
Osoba wygląda na zdrowy typ budowy ciała na zewnątrz; jednakże, osoba posiada wysoki % poziom tkanki tłuszczowej i niski poziom masy mięśni.
2OtyłośćOsoba otyła średnich rozmiarów
Osoba posiada wysoki % poziom tkanki tłuszczowej i umiarkowany poziom masy mięśni.
3Solidnie zbudowanyOsoba otyła dużych rozmiarów
Osoba posiada wysoki % poziom tkanki tłuszczowej i wysoki poziom masy mięśni.
4NiewysportowanyNiski poziom masy mięśni, przeciętna % ilość tkanki tłuszczowej
Osoba posiada przeciętną ilość tkanki tłuszczowej i niższy niż przeciętny poziom masy mięśni.
5NormalnyPrzeciętny poziom masy mięśni, przeciętna % ilość tkanki tłuszczowej
Osoba posiada przeciętny poziom zarówno tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśni.
6Normalny umięśnionyWysoki poziom masy mięśni, przeciętna % ilość tkanki tłuszczowej (Sportowiec)
Osoba posiada przeciętny poziom tkanki tłuszczowej i wyższy niż przeciętny poziom masy mięśni.
7SzczupłyNiski poziom masy mięśni, niski % poziom tkanki tłuszczowej
Zarówno poziom  tkanki tłuszczowej jak i masy mięśni jest niski.
8Szczupły umięśnionyOsoba szczupła i umięśniona (Sportowiec)
Osoba posiada niższy poziom tkanki tłuszczowej niż przeciętna osoba i odpowiednią masę mięśni.
9Bardzo umięśnionyOsoba bardzo umięśniona (Sportowiec)
Osoba posiada niższy poziom tkanki tłuszczowej niż przeciętna osoba i masę mięśni powyżej-przeciętnej.

Wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR)

Wskaźnik podstawowej przemiany materii (BMR) to minimalny poziom energii, którą potrzebuje ciało, by w spoczynku było ono w stanie funkcjonować prawidłowo, włączając narządy układu oddechowego i krążenia, system nerwowy, wątrobę, nerki i inne narządy. Spalasz kalorie w trakcie snu.

Około 70% kalorii jest zużywane w ciągu dnia na podstawową przemianę materii. Ilość masy mięśniowej ma duży wpływ na podstawową przemianę materii, w związku z czym zwiększenie masy  mięśniowej pozwoli na zwiększenie wskaźnika BMR. Posiadanie wyższej podstawowej przemiany materii oznacza wzrost w niezbędnej ilości kalorii zużywanych przez organizm na podtrzymanie podstawowych funkcji i może doprowadzić do zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Niski wskaźnik podstawowej przemiany materii może utrudnić utratę tkanki tłuszczowej i wagi

BMR może być wykorzystywane jako minimalna ilość dostarczanych kalorii podczas tworzenia indywidualnych programów dietetycznych. Dodatkowe kalorie należy dostarczać po uwzględnieniu poziomu aktywności. Przy wyższej aktywności spalana jest większa ilość kalorii oraz przy większej masie mięśniowej należy dostarczyć większą ilość kalorii na dobę by utrzymać zdrowy poziom organizmu.

Badając poszczególne zdrowe osoby, naukowcy zaobserwowali, że wraz ze starzeniem się, wskaźnik przemiany materii zmienia się. Podstawowy wskaźnik przemiany materii wzrasta, gdy dziecko dorasta. Po szczytowym okresie, wieku 16-17 lat, ponownie maleje. Niskie BMR utrudnia utratę masy oraz tkanki tłuszczowej.

Wiek metaboliczny

Porównanie BMR badanej osoby do średnich z poszczególnych grup wiekowych.

Obliczany na podstawie porównania BMR do BMR poszczególnych grup wiekowych. Jeżeli twój wiek metaboliczny jest wyższy niż twój prawdziwy wiek, to znaczy, że powinieneś polepszyć swoją podstawową przemianę materii. Zwiększona ilość ćwiczeń pozwoli ci na zbudowanie tkanki mięśniowej, która pomoże w polepszeniu wieku metabolicznego.

Analiza segmentowa: masa mięśniowa

Masa mięśniowa z podziałem na segmenty ciała: prawa i lewa ręka, prawa i lewa noga oraz korpus.Kontroluj regularnie masę mięśniową na każdej z kończyn oraz korpusie, by móc zaobserwować w czasie rezultaty wprowadzonego planu treningowego. Analiza segmentowa jest również wykorzystywana w celu kontroli umięśnienia i utrzymaniu równych proporcji sylwetki.

 

Analiza segmentowa: tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa z podziałem na segmenty ciała: prawa i lewa ręka, prawa i lewa noga oraz korpus.

Kontroluj regularnie tkankę tłuszczową na każdej z kończyn oraz korpusie, by móc zaobserwować w czasie rezultaty wprowadzonego planu treningowego.

b6

b7

Body Mass Index (BMI)

Stosunek masy ciała do wzrostu, służy jako generalny wskaźnik zdrowia.

BMI obliczane jest na podstawie masy [kg] przez wzrost do 2 [m]

BMI jest wskaźnikiem, który sprawdza się w standardowych badaniach populacji ale ma bardzo poważne ograniczenia w przypadku indywidualnego podejścia do pacjenta, ponieważ nie uwzględnia składu ciała badanej osoby, która w przypadku bardzo wysokiej masy mięśniowej będzie ukazywana wg. BMI jako osoba otyła.

b8