ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Zespół policystycznych jajników a problemy z zajściem w ciążę

Obraz 3D - zespół policystycznych jajników (PCOS), a problemy z zajściem w ciąże Pobrano z 123rf.com
4.5/5

Zespół policystycznych jajników a problemy z zajściem w ciążę

Jednym z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Jest to problem, który dotyka około 10-15 procent kobiet w wieku rozrodczym i stanowi niesłabnące zainteresowanie naukowców z całego świata. To problem, który jest przyczyną aż 70 procent przypadków niepłodności i ponad 80 procent wczesnych poronień.

Zespół policystycznych jajników często możemy spotkać się z akronimem “PCOS”, jest to zaburzenie hormonalne, które często jest przyczyną trudności z zajściem w ciążę i bardzo często właśnie z tym problemem, kobiety zgłaszają się do endokrynologa. Zbyt wysoki poziom LH, a także dysproporcje FSH/LH, czyli hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową negatywnie wpływają na funkcjonowanie jajników. Pomimo tego, że powstają w nich liczne pęcherzyki z dojrzewającą komórką jajową, to komórka ta nie wydostaje się do jajowodu, gdzie mogłoby dojść do zapłodnienia. Pęcherzyki tworzące się w jajnikach obumierają i powstają z nich niewielkie cysty (stąd nazwa policystyczne jajniki).

Jak objawia się PCOS:

Jednymi z najczęściej występujących dolegliwości i objawów charakterystycznych dla zespołu policystycznych jajników są:

  • problemy z zajściem w ciążę,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • skąpe miesiączki,
  • torbiele na jajnikach (widoczne podczas USG),
  • przerost łechtaczki,
  • nadwaga i otyłość,
  • podwyższony poziom cukru we krwi,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadmierne owłosienie na twarzy i ciele (np. klatce piersiowej, brzuchu),
  • łysienie androgenowe,
  • trądzik,
  • przetłuszczająca się skóra,
  • problemy natury psychicznej (niska samoocena, depresje, stany lękowe, próby samobójcze),
  • zaburzenia odżywiania, bulimia, anoreksja.

Rozpoznanie PCOS: 

Do rozpoznania dochodzi w sytuacji, kiedy przynajmniej dwa z poniższych trzech kryteriów, tzw. rotterdamskich zostają spełnione:

  • zaburzenia owulacji – brak owulacji lub rzadkie owulacje,
  • hiperandrogenizm (nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych),
  • torbiele na jajnikach stwierdzone podczas ultrasonografii.

Do kogo udać się po pomoc:

Nie można powiedzieć, że kobiety zmagające się z zespołem policystycznych jajników nie zajdą w ciążę. PCOS to nie wyrok, ale konieczne jest prawidłowe rozpoznanie choroby i jej leczenie. Pierwszym lekarzem, do którego powinna udać się kobieta starająca się o dziecko jest ginekolog. Podczas konsultacji ginekologicznej lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentką, wykona badanie ultrasonograficzne i już będzie w stanie rozpoznać PCOS. U kobiet, które chorują na zespół policystycznych jajników, podczas USG można zauważyć wiele małych, nie dojrzewających  pęcherzyków jajnikowych.

Drugim lekarzem, do którego powinna się wybrać kobieta chorująca na PCOS jest endokrynolog, który zajmuje się leczeniem zaburzeń hormonalnych. Ten specjalista leczy różnorodne zaburzenia hormonalne, które mogą być przyczyną nieregularnych miesiączek, braku owulacji i niepłodności. Podczas konsultacji lekarskiej endokrynolog przeprowadzi wywiad z pacjentką i prawdopodobnie zleci dodatkowe badania, które pomogą mu wdrożyć odpowiednie leczenie hormonalne. Badanie można zakupić i wykonać osobno, ale można też kupić je w pakietach, które są dostępne na naszej stronie internetowej sklep.etermed.pl:

Pakiet hormonalny dla kobiet – pakiet zawiera TSH, LH, FSH, Estardiol, Prolaktynę, Progesteron.

Pakiet dla kobiet diagnozujący niepłodność, który zawiera: FSH, LH, TSH, Prolaktynę, Estradiol, Progesteron, Testosteron, DHEA-S, Chlamydia trachomatis, IgG, IgM.

Ponieważ jednym z charakterystycznych objawów zespołu policystycznych jajników jest nadwaga bądź otyłość, warto też udać się na konsultację do dietetyka, który ułoży kobiecie odpowiednio zbilansowaną dietę. Utrata zbędnych kilogramów ma istotne znaczenie w leczeniu PCOS i jest jednym z podstawowych elementów terapii.

Leczenie policystycznych jajników jest konieczne, ponieważ choroba ta powoduje nie tylko problemy z płodnością, ale zaburza cały metabolizm, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. W naszym Centrum Zdrowia na wizytę do ginekologa pacjentki mogą się umówić poprzez internetowy portal pacjenta: portal.etermed.pl