ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

4.8/5

Echo serca

Informacje o badaniu:

Echo serca (USG serca) jest jedną z podstawowych metod diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego, monitorowania ich przebiegu i oceny rokowania. Echokardiografia jest metodą badania obrazowego serca i naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Na ekranie urządzenia uzyskuje się obraz, popularnie zwanym „echem”, który powstaje w wyniku odbicia od badanych wewnątrz ciała struktur fali ultradźwiękowej wysyłanej z głowicy aparatu o częstotliwości od 1 do 10 MHz.

Opis badania:

Pacjent badany jest w pozycji leżącej, ułożony na plecach bądź na lewym boku z nieznacznie uniesioną górną częścią ciała oraz odsłoniętą klatką piersiową. W celu uzyskania lepszej jakości obrazowania na głowicę aparatu ultrasonograficznego, odbierającego i wysyłającego fale dźwiękowe nakładany jest specjalistyczny żel. Następnie głowicę aparatu USG, lekarz przykłada na klatce piersiowej w okolicy serca w celu uzyskania dokładnego obrazu, który jest pokazywany oraz nagrywany na monitorze, a następnie poddany ocenie kardiologa. Badanie echo serca trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Cel badania

Badanie serca ultrasonografem umożliwia w sposób nieinwazyjny, czyli nienaruszający powierzchni skórnych oraz tkanek, ocenę struktur anatomicznych serca, badanie faz cyklu, a także ocenę budowy i działania zastawek serca. Wykorzystywane w celu szeroko rozumianej diagnostyki wad wrodzonych i nowotworów mięśnia sercowego. Badanie to pozwala również zdiagnozować obecność krwi bądź zbyt dużych ilości płynu w worku osierdziowym, odpowiedzialnym za zmniejszenie tarcia między blaszkami.

Wskazania do wykonania badania:

 • wrodzone i nabyte wady serca,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • choroby mięśnia sercowego,
 • choroby naczyń, np. tętniak aorty,
 • choroby osierdzia,
 • urazy serca,
 • nowotwory serca,
 • choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • choroby sercowo-płucne

Przeciwwskazania do wykonania badania:

Przeciwwskazaniem do przeprowadzania echo serca przezklatkowego jest brak możliwości przyłożenia sondy aparatu do powierzchni skóry, np: występowanie na całej powierzchni klatki piersiowej opatrunku gipsowego bądź występującego oparzenia, rany otwartej, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia.

Przygotowania do badania:

Echo serca nie jest badaniem wymagającym specjalistycznego przygotowania. Ten rodzaj diagnostyki kardiologicznej nie jest również szkodliwy, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne. Jest badaniem bezbolesnym i niezwiązanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta, gdyż w przeciwieństwie do badania rentgenowskiego nie emituje w dużych dawkach szkodliwego w promieniowania jonizującego. W razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie bez dodatkowego zagrożenia dla pacjenta, ponadto jest bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Czas oczekiwania na wyniki:

Pacjent otrzymuje wynik w dniu wykonania badania echokardiograficznego. Lekarz na miejscu ocenia, interpretuje i wydaje pisemny opis badania. Wskazane jest dodatkowo odbycie konsultacji z kardiologiem po wykonanym badaniu.

Uwaga! Usługi bezpłatne świadczone są tylko z właściwym skierowaniem od kardiologa ETER-MED. Zachęcamy również do korzystania z usługi komercyjnej w przypadku nie posiadania skierowania bądź celem przyspieszenia terminu badania.