ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

4.5/5

Gastroskopia

Uprzejmie informujemy, iż badania w pracowni endoskopowej są wstrzymane do odwołania.

Informacje o badaniu:

Gastroskopia należy do cennych badań endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego, należy ono do podstawowych testów profilaktycznych. Umożliwia ono ocenę struktur błony śluzowej przełyku, żołądka, odźwiernika i dwunastnicy.

Opis badania:

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu przez usta pacjenta do przełyku specjalistycznego przewodu wyposażonego w aparat z optyką, która umożliwia oglądanie niedostępnych dla oka struktur błony śluzowej. Moment wprowadzenia endoskopu do przełyku jest najmniej przyjemnym etapem badania, gdyż u wielu pacjentów może ono wywoływać odruch wymiotny. Centrum Zdrowia ETER-MED w trosce o komfort naszych pacjentów, umożliwia przeprowadzenie zabiegu gastroskopii w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym, które wymaga przeprowadzenia konsultacji z anestezjologiem. Pielęgniarka przystępuje do założenia specjalistycznego ustnika, który zapobiega zamykaniu się jamy ustnej i przegryzieniu przewodu. U pacjentów w przypadku znieczulenia miejscowego należy postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza przeprowadzającego badanie tj; oddychać spokojnie i nie połykać śliny. Lekarz przy użyciu endoskopu w trakcie zabiegu może również pobrać wycinek błony śluzowej do badania histopatologicznego, jeśli zauważy budzący podejrzenie fragment tkanki. Bardzo często, podczas gastroskopii pobierane są dwa małe wycinki błony śluzowej żołądka w celu wykonania testu na obecność bakterii Helicobacter pylori, które wywołują wrzody żołądka i dwunastnicy. Po przeprowadzonym badaniu i wybudzeniu się, pacjent zostaje przewieziony na salę obserwacyjną, gdzie będzie przebywał około 3 godzin. Po tym czasie może opuścić szpital, jednak konieczna jest obecność osoby towarzyszącej, która weźmie na siebie odpowiedzialność obserwacji pacjenta przez najbliższe godziny po badaniu. Istotne jest również to, że 24 godziny po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów.

Cel badania:

Gastroskopia jest badaniem polegającym na wykrywaniu patologicznych zmian śluzówki w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy, ponadto umożliwia pobranie materiałów do badania histopatologicznego. Zabieg wykorzystywany jest również w diagnostyce wielu chorób układu pokarmowego tj: raka przełyku i żołądka, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, żylaki przełyku, zapalenie błony śluzowej przełyku i żołądka oraz nowotwory żołądka (m.in. chłoniaka).

Wskazania do wykonywania badania:

  • podejrzenie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • zaburzenia połykania,
  • ostre zgagi,
  • krwawe wymioty,
  • niedokrwistość oraz spadek masy ciala bez podstawnej przyczyny,
  • smoliste stolce.

Przeciwwskazania oraz przygotowania do wykonywania badania:

Zabieg gastroskopii jest badaniem bezpiecznym dla pacjenta, jednakże jak każda procedura inwazyjna wykazuje pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia tj. :

  • niedawno przebyty zawał serca,
  • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
  • wstrząs,
  • niedociśnienie,
  • perforacja wrzodu,
  • ostra niewydolność oddechowa,
  • brak współpracy oraz zgody pacjenta,
  • masywne krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

W celu uzyskania rzetelnych wyników zabiegu gastroskopii wymagane jest od pacjenta zastosowanie się do poniższych zasad tj:
Przed zabiegiem prosimy o przyniesienie i przedstawienie lekarzowi posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografii itp. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent powinien skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu odstawienia leków mogących rzutować na przebieg zabiegu (leki na żołądek, obniżające krzepliwość krwi, na cukrzycę).

Jeżeli badanie odbędzie się do południa, w dniu badania, aż do chwili jego wykonania ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów.
Jeśli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych – na śniadanie należy zjeść kisiel lub
galaretkę, popijając słabą herbatą lub wodą. Później do czasu badania należy pozostać na czczo.

Pacjenci z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając ją niewielką ilością wody.
Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowywania do badania.

Czas oczekiwania na wyniki:

Nasz wykwalifikowany lekarz dokonuje analizy oraz opisu procesu zabiegu gastroskopii oraz wydaje wyniki tego samego dnia wraz z dalszymi zaleceniami, co do postępowania. W przypadku, gdy podczas zabiegu doszło do pobrania materiałów do badania histopatologicznego, pacjent otrzymuje wyniki pobranych wycinków po około 3 tygodniach.