ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

4.7/5

Doppler okolic jamy brzusznej

Informacje o badaniu

Badanie USG doppler okolic jamy brzusznej inaczej zwane badaniem dopplerowskim, wykorzystuje efekt dopplera, który polega na obserwowaniu długości fali dźwiękowej odbijającej się od przepływających krwinek w naczyniach krwionośnych z objęciem jamy brzusznej w celu wykrycia zagrażających zdrowiu i życiu nieprawidłowości występujących przepływie krwi.

Opis badania

Lekarz przeprowadzający USG doppler rozpoczyna badanie, od krótkiego wywiadu z pacjentem na temat stanu zdrowia oraz ewentualnych przyczyn wskazujących konieczność przeprowadzenia badania. Specjalista nakłada na badany obszar ciała specjalistyczny żel, który zmniejsza tarcie głowicy po powierzchni skórnej oraz polepsza jakość przenikania fal ultradźwiękowych przez tkanki, odbijających się od elementów morfotycznych w naczyniach krwionośnych. Powracające do głowicy aparatu fale są przetwarzane przez urządzenie, gdzie rejestrowane są zmiany częstotliwości ultradźwięków i wyświetlane na ekranie monitora aparatu, z którego nasi doświadczeni specjaliści mogą wyczytać nawet niewielkie patologie dotyczące układu naczyniowego.

Cel badania

Badanie USG umożliwia ocenę nawet niewielkich zwężeń z określeniem ich lokalizacji oraz stopnia. W trakcie badania sprawdzana jest szerokość naczyń, prędkość i kierunek przepływu krwi w obrębie aorty oraz jej rozgałęzień. W Centrum Zdrowia ETER-MED nasi lekarze podczas przeprowadzonego badania stosują ocenę całościową układu tętniczego – nie skupiając się jedynie na ocenie widocznych zmian naczyń, co umożliwia lekarzowi postawienie dokładnej diagnozy i zaplanowanie schematu leczenia farmakologicznego bądź operacyjnego.

Wskazania do wykonywania badania:

  • nietypowe bóle pleców lub kręgosłupa, u których wykluczono zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • podejrzenie tętniaka aorty,
  • rodzinne obciążenie tętniakiem aorty.

Przeciwwskazania oraz przygotowania do wykonywania badania:

Badanie dopplerowskie nie wymaga specjalistycznego przygotowania od pacjenta, wyjątkiem stanowi:

  • USG dopplerowskie aorty jamy brzusznej,
  • USG doppler tętnic nerkowych,
  • USG doppler tętnic wątrobowych,

Przygotowanie pomaga uzyskać dokładny obraz badanego obszaru, w którym nadmiar gazów jelitowych mógłby rzutować na rzetelność wyniku.
Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest uszkodzenie powłok skórnych w miejscu przeprowadzania badania.

Przygotowania do badania doppler okolic jamy brzusznej (tętnic nerkowych, wątrobowych czy aorty):

5 godzin przed badaniem nie należy:

  • przyjmować pokarmów,
  • przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (dozwolone jest spożywanie wody niegazowanej),
  • palić tytoniu,
  • żuć gumy.
  • 1 godzinę przed badaniem należy:
  • wypić litr wody niegazowanej.

Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Powinien być średnio wypełniony, ale nie maksymalnie.
Do czasu badania nie należy oddawać moczu.

Czas oczekiwania na wyniki:

Na podstawie dokonanych pomiarów lekarz dokonuje interpretacji wyników i potwierdza lub wyklucza zaburzenia przepływu krwi przez naczynia. Pacjent otrzymuje wyniki badań natychmiast po jego przeprowadzeniu.