ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Choroba Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena - choroba rozcięgna dłoniowego.
4.5/5

Choroba Dupuytrena – leczenie w Gdańsku

Choroba Dupuytrena to schorzenie postępujące. Po raz pierwszy została opisana przez francuskiego lekarza Guillaume’a Dupuytren’a w 1831r. Zauważył on charakterystyczne objawy u pewnej grupy pacjentów : pojawiające się guzki na dłoni i palcach z czasem powodujące przykurcz i ograniczenia funkcji ręki. Jednostka chorobowa do dziś zawiera nazwę tego zasłużonego doktora.

Objawy

Pierwszymi objawami są guzki pojawiające się na dłoni i palcach. Guzki nie są bolesne, zaczerwienione, nie towarzyszy im też opuchlizna. Często zlokalizowane są na palcu serdecznym (czwartym palcu ręki). Guzki to zgrubienia rozcięgna dłoniowego znajdującego się po skórą. Z czasem prowadzą do przykurczu palca i uniemożliwiają prawidłową ruchomość ręki. Proces wytworzenia przykurczu jest długotrwały. Choroba może trwać latami. Szybszy jej postęp jest czynnikiem niekorzystnym rokowniczo i dotyczy zazwyczaj ludzi młodych.

Etiologia

Przykurcz Dupuytrena to choroba genetyczna. Nie oznacza to, że cierpią na nią wszyscy członkowie rodziny. Obecność chorego w najbliższej rodzinie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości. Znacznie częściej cierpią na nią mężczyźni w wieku 40-50 lat. Zdarza się, że do jej rozwoju niezbędny jest czynnik inicjujący, np. uraz, w którego miejscu z czasem zaczynają tworzyć się guzki. Rozwojowi choroby sprzyjają również:
– cukrzyca
– padaczka
– alkohol
– palenie papierosów
Nadmierne przeciążenie mięśni dłoni, podczas wykonywania częstych, długotrwałych prac manualnych sprzyja szybszemu rozwojowi choroby. Choroba Dupuytrena może współistnieć również z podobnymi zmianami na stopach.

Rozpoznanie

Charakterystyczne objawy pozwalają na szybkie ustalenie rozpoznania. Lekarz powinien różnicować chorobę z innymi jednostkami, np. palcem trzaskającym, zwichnięciem stawu międzypaliczkowego. W celu upewnienia się, można wykonać badanie USG.

Aby skonsultować się z lekarzem specjalistą z zakresu ortopedii i umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu kliknij tu.

Leczenie w Gdańsku

Leczenie choroby Dupuytrena ma na celu przywrócenie pełnej sprawności ręki i wyprostowaniu przykurczonych palców. Istnieje wiele metod, które dążą do realizacji tego celu. Najczęściej stosowane i najbardziej skuteczne są zabiegi operacyjne. Do metod mniej inwazyjnych należą: leczenie farmakologiczne, które jest słabo skuteczne i leczenie kolagenazą. Wstrzyknięcie kolagenazy do zmienionego rozcięgna dłoniowego może spowodować rozbicie usztywnionego pasma i przywrócenie ruchomości stawu. Obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia choroby Dupuytrena jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na przecięciu lub wycięciu bliznowatego rozcięgna powodującego trwałe zgięcie palca. Najczęściej wykonywaną operacją jest faciotomia. Chirurg wykonuje nacięcie skóry palców i dłoni, a następnie usuwa pogrubiałą tkankę, tworzącą tzw. „pasma”. Operacja wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest całkowicie przytomny, znieczulone zostaje jedynie miejsce zabiegu. Niestety, wielokrotnie obserwuje się nawrót choroby. Powtórny przykurcz, młody wiek chorego przemawiają za wykonaniem dermofasciotomii. Jest to operacja obarczona znacznie mniejszym ryzykiem nawrotów. To dużo trudniejszy zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjent jest usypiany na czas operacji. Polega na usunięciu pasm zgrubiałego rozcięgna dłoniowego, a także wycięciu skóry. Brakujący fragment skóry zastępuje się autoprzeszczepem pobranym z pachwiny lub ręki. Zabieg można wykonać w Szpitalu 1DayClinic.pl 

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

Kliknij tu, aby sprawdzić ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku – 1DayClinic.