ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Choroby oczu

Zapalenie spojówek - schorzenie oczu polegające na zapaleniu błony śluzowej powieki.
4.8/5

Już niewielkie problemy ze wzrokiem mogą być zwiastunem poważnych chorób oczu, cukrzycy, miażdżycy, a także schorzeń układu krążenia. Błahe z pozoru objawy mogą sygnalizować poważne choroby, dlatego tak ważna jest profilaktyka i kontrolowanie narządu wzroku u specjalisty. Statystyki podają, że 6% osób zgłaszających się do okulisty zmaga się z jakąś chorobą oczu.

Najczęściej występujące choroby oczu

Jęczmień (z łac. hordeolum)

Jest to ropne, torbielowate zapalenie gruczołów znajdujących się w powiekach. Jęczmień może występować w dwóch odmianach: zewnętrznej i wewnętrznej. Przyczyną powstawania tej dolegliwości są np. źle dobrane kosmetyki do oczu, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, kontakt z oparami chemicznymi czy dotykanie oczy brudnymi rękoma. Objawia się najczęściej bólem i zaczerwienieniem oka, łzawieniem oraz powstaniem ropnego wykwintu na zewnątrz, wzdłuż rzęs lub pod powieką. Leczenie polega na stosowaniu ciepłych okładów np. z rumianku oraz antybiotyków. Jęczmień zazwyczaj pęka i mija samoistnie w ciągu kilku dni. W sporadycznych przypadkach lekarz wykonuje jego nacięcie.

Gradówka (z łac. chalazion)

Jest to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Objawia się niebolesnym zgrubieniem, zaczerwienieniem i obrzękiem powieki.  Może też wystąpić niewielki, twardy guzek. Leczenie jest podobne jak przy jęczmieniu, jednak gdy nie jest skuteczne, należy wykonać zabieg chirurgiczny.

Wytrzeszcz oczu (z łac. exophthalmus)

Polega na nadmiernym wysunięciu gałki ocznej ku przodowi. Może być jednostronny lub obustronny. Wytrzeszcz oczu powoduje często ograniczenia ruchomości oka, znaczne bóle, może powodować również uszkodzenia rogówki spowodowane wysuszeniem. Najczęściej powstaje w wyniku urazów czaszki lub zmian w oczodole. Może być też efektem tworzących się w oku nowotworów łagodnych, bądź złośliwych. Leczenie choroby uzależnione jest od przyczyny powstania wytrzeszczu i często opiera się na operacji chirurgicznej.

Zapalenie spojówek (z łac. conjunctivitis)

Jest zespołem objawów chorobowych, które charakteryzuje przekrwienie spojówek, światłowstręt, swędzenie i pieczenie powiek. Zapalenie spojówek wywołują m.in. bakterie, wirusy, drobnoustroje, grzyby, paciorkowce, jak również alergie i czynniki zewnętrzne typu: kurz, pył czy złe oświetlenie.

Zapalenia spojówek można podzielić na:
– ostre pneumokokowi zapalenie spojówek
– kątowe zapalenie spojówek
– grudkowe zapalenie spojówek

Leczenie zapalenia spojówek polega na zakrapianiu oczu przepisanymi przez okulistę kroplami, wśród których mogą być antybiotyki, a nawet sterydy.

Jaskra (z łac. glaucoma)

Jest to chorobą nerwu wzrokowego, która objawia się podwyższeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego czyli śródocznego, światłowstrętem, bólami oka i bólami głowy. Nieleczona choroba powoduje coraz większe upośledzenia widzenia. Powstaje najczęściej w wyniku utrudnionego odpływu cieczy wodnistej z komory oka. Wśród osób narażonych na zachorowanie są m.in. pacjenci zmagający się z cukrzycą, miażdżycą, krótkowzrocznością czy zmianami w siatkówce i naczyniówce oka.

Badaniami potwierdzającymi jaskrę są:
– tenometria – badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
– tonografia – określa odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej
– perymetria – badanie pola widzenia

Leczenie jaskry ukierunkowane jest na powstrzymywanie pogarszania widzenia i zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego. Rozpoczyna się od leczenia farmakologicznego, a kiedy to nie pomaga wskazane jest leczenie laserem, bądź operacja przeciwjaskrowa.

Zaćma (z łac. cataracta)

Jest tzw. zmętnieniem soczewki oka, które nie leczone może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Zaćma może mieć charakter wrodzony, ale też nabyty. Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu są m.in.: stany zapalne we wnętrzu oka, cukrzyca, stosowanie sterydów, wiek (najczęściej pojawia się po 60 roku życia). Zaćma objawia się np. podwójnym widzeniem w jednym oku, tzw. wiedzeniem przez mgłę czy białą źrenicą. Leczenie choroby opiera się na przyjmowaniu środków farmakologicznych hamujących rozwój zaćmy, a następnie na zabiegu chirurgicznym, polegającym na usunięciu wadliwej soczewki i wszczepieniu nowej.

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej

Jest jedną z częstszych chorób oczu, która przeważnie dotyka osoby po 50 roku życia. W jej przebiegu dochodzi do degeneracji siatkówki oka, ze szczególnym uwzględnieniem plamki żółtej (z łac. macula lutea), centralnego miejsca w siatkówce, w którym skupia się największa ilość komórek odpowiedzialnych za widzenie barwne (tzw. czopków). AMD przyjmuje postać suchą (choruje na nią około 80% populacji) lub wysiękową. Do typowych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą: problemy w widzeniu, problemy z czytaniem, widzenie prostych linii jako falistych, zaburzenia widzenia centralnego.

Leczenie choroby uzależnione jest od jej rodzaju. AMD suche leczy się farmakologicznie, stosując leki poprawiające ukrwienie oraz obniżające cholesterol. Istotne znaczenie ma tu zdrowe odżywianie. AMD mokre, jest bardziej niebezpiecznym rodzajem choroby i najczęściej leczone jest zabiegowe. Dobre efekty przynoszą zabiegi z zastosowaniem laseroterapii.

Odwarstwienie siatkówki (z łac. decorticatio retinae)

Jest bardzo poważną dolegliwością, grożącą trwałą utratą wzroku. Odwarstwienie siatkówki to oddzielenie się sensorycznej siatkówki od nabłonka barwnikowego. Ponieważ chorobie nie towarzyszą dolegliwości bólowe, jest dość trudna do rozpoznania. Objawami, które powinny nas zaniepokoić  są: kropki i gwiazdki przed okiem, wrażenie błysków światła, zmniejszenie pola widzenia, nagły spadek ostrości wzroku, tzw. ciemna chmura przed okiem. Leczenie uzależnione jest od rodzaju odwarstwienia i może polegać zarówno na założeniu tzw. plomby na powstałe w siatkówce dziury, jak i zabiegach laserowych i operacyjnych.

Te i inne problemy okulistyczne możesz spróbować rozwiązać w Poradni Okulistycznej w Wielospecjalistycznej Przychodni ETER-MED w Gdańsku