Ortopedia jest dziedziną medycyny specjalizującą się w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu dolegliwości w zakresie układu ruchu człowieka. Leczenie obejmuje choroby i urazy: kości, stawów, więzadeł, mięśni, nerwów i naczyń. Diagnostyka ortopedyczna obejmuje przede wszystkim obrazowe badania: RTG, USG, TK, MR.
Wśród najbardziej popularnych chorób ortopedycznych można wyróżnić schorzenia takie jak:
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba polegająca na zużyciu i zwyrodnieniu chrząstek stawowych z występującym zniekształceniem końców kości wytwarzających staw. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego dotyczy zniszczeń powierzchni stawowych kręgów i zmian zwyrodnieniowych więzadeł międzykręgowych. W celu prawidłowego rozpoznania choroby należy udać się na konsultację ortopedyczną, podczas której lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania: RTG (rezonans magnetyczny) oraz TK (tomografia komputerowa).
Objawy
- Ból utrudniający zginanie kończyn,
- Zniekształcenia końcowych odcinków kości,
- Ból i sztywność szyi,
- Wrażliwość na dotyk.
Leczenie
Leczenie obejmuje terapię metodami zachowawczymi: farmakoterapię (przyjmowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych) oraz fizykoterapię (np. laseroterapię, ultradźwięki, magnetoterapię, prądy tens). Nowością jest medycyna regeneracyjna, która przynosi doskonałe efekty lecznicze.
Kiedy metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto zastanowić się nad zabiegiem chirurgicznym – artroskopią stawu, bądź endoprotezoplastyką.
Nowość: Medycyna Regeneracyjna !
Więcej o chorobie zwyrodnieniowej stawów możesz przeczytać TUTAJ!
Dna moczanowa
Genetyczna choroba zapalna stawów, nazywana też podagrą, artretyzmem czy skazą moczanową. Spowodowana odkładaniem kryształów moczanu sodowego wokół stawów, ścięgien i innych tkanek, zwłaszcza w pobliżu palca dużego stopy.
Dna rzekoma – zapalenie stawu wynikające z odkładania się kryształków pirofosforanów wapnia (objawy zbliżone do dny moczanowej – przyczyny występowania nie są znane). Z dolegliwościami należy niezwłocznie zgłosić się do ortopedy lub chirurga.
Objawy
- silny, występujący miejscowo ból (bardzo często w nocy),
- nawracające ataki zapalenia stawów,
- chory staw jest obrzęknięty, zaczerwieniony i wrażliwy na dotyk,
- w tkankach stawowych mogą tworzyć się tzw. guzki dnawe,
- gorączka,
- zmęczenie.
Leczenie
Leczenie obejmuje kurację niesteroidowymi środkami przeciwzapalnym, utrzymanie właściwego poziomu kwasu moczowego we krwi, przestrzeganie odpowiedniej diety. W ciężkich napadach dny moczanowej stosuje się wstrzykiwanie kortykosteroidów w chory staw (często podawana jest kolchicyna).
Łokieć tenisisty
Jest to stan zapalny zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego spowodowany przeciążeniem przyczepionych do niej ścięgien mięśni przedramienia. Z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy, chirurga lub lekarza rodzinnego.
Objawy
- ból przy chwytaniu i naciskaniu,
- obrzęk,
- zaczerwienienie łokcia,
- tkliwość tkanek podczas ucisku,
- trudności w wykonywaniu prostych czynności.
Leczenie
Leczenie obejmuje metody zachowawcze : przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, unieruchomienie kończyny, wypoczynek. Pomocne są również zabiegi z zakresu fizykoterapii.
Nowość: Medycyna Regeneracyjna
Osteoporoza
Jest chorobą występujacą najczęściej u kobiet po menopauzie, ale zdarza się także w innych fazach życia kobiet oraz u mężczyzn. Jej skutkiem jest zwiększone ryzyko złamań po nawet niewielkich urazach. Istotą choroby jest niedobór wapnia, czyli podstawowego budulca kości. Wśród przyczyn należy wymienić: brak aktywności ruchowej, zmiany hormonalne, niewłaściwe odżywianie (niedobory wapnia w okresie młodzieńczym ), nadczynność tarczycy i przytarczyc, niedożywienie itp. Badanie gęstości kości pozwoli na stwierdzenie czy dana osoba jest zagrożona chorobą lub chora. Z dolegliwościami należy zgłosić się do osteologa lub lekarza rodzinnego.
Objawy
- podatność na złamania występujące nawet przy niewielkich urazach, potknięciach ,
- zmiany w obrębie kręgosłupa – zwłaszcza u osób starszych,
- zmniejszanie wzrostu (efekt zapadnięcia się kręgów),
- garb,
- wahania wagi ciała (szczególnie nagłe spadki),
- dolegliwości bólowe okolicy klatki piersiowej, brzucha i pleców.
Leczenie
Zmiany wywołane przez chorobę są nieodwracalne, dlatego ważna jest profilaktyka. W zapobieganiu i spowalnianiu choroby skuteczna jest hormonalna terapia uzupełniająca – podawanie kobietom po okresie menopauzy estrogenów lub preparatów złożonych zawierających estrogeny i progesteron. Skuteczny lek przeciw osteoporozie to hormon kalcytonina. W terapii i zapobieganiu ważne jest uzupełnianie niedoborów wapnia, czasem fluoru.
Haluks, czyli paluch koślawy
Haluks (nazywany także paluchem koślawym) to zniekształcenie stopy polegające na odchyleniu dużego palca stopy w kierunku palca małego, na skutek czego jego podstawa wystaje poza obrys stopy i narażona jest na ucisk. Do schorzenia dochodzi na skutek stosowania nieodpowiedniego obuwia np. o bardzo wąskich czubkach. Dochodzi do zapaleń kaletki stawu śródstopnopaliczkowego, a czasem nawet do usztywnienia całego palucha (paluch sztywny). Z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy lub chirurga.
Objawy
- deformacja stopy,
- wybrzuszenie okolicy pierwszej kości śródstopia,
- ból i trudności w chodzeniu,
- problemy z założeniem obuwia,
- bolesne zgrubienia naskórka.
Leczenie
W przypadku dolegliwości zaleca się stosowanie środków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i przeciwbólowych. Niekiedy wskazane jest noszenie obuwia korekcyjnego, ewentualnie wkładek korekcyjnych. W przypadku szczególnie ostrych objawów wykonywane jest leczenie operacyjne polegające na usunięciu zniekształceń palucha i przesunięciu pierwszej kości śródstopia poza paluch, przez przecięcie więzadła stawowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Dowiedz się więcej o operacji palucha koślawego w Gdańsku!
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba dotykająca częściej kobiety, wywołująca uszkodzenie i zniekształcenie stawów najczęściej rąk i palców. Do częstych powikłań należą: zapalenie naczyń, osierdzia i niedokrwistość Z dolegliwościami należy zgłosić się do reumatologa, chirurga, ortopedy, internisty lub lekarza rodzinnego.
Objawy
- zmiany w obrębie chorych kończyn,
- utrata łaknienia,
- zmniejszenie wagi,
- bóle mięśniowe,
- guzki podskórne,
- zapalenie oka,
- stany podgorączkowe,
- bóle stawów,
- zniekształcenia stawów,
- zesztywnienia stawów.
Leczenie
Leczenie jest długotrwałe i opiera sie na stosowaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, , fizykoterapii i rehabilitacji.
Reumatyzm
Reumatyzm to potoczna nazwa grupy chorób powodujących ból i sztywność stawów oraz mięśni, a także chorób takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości i stawów oraz polimialgia reumatyczna. Z dolegliwościami należy zgłosić się do reumatologa, chirurga, ortopedy, internisty lub lekarza rodzinnego.
Objawy
- uszkodzenia i zniekształcenia stawów kończyn górnych i dolnych,
- ból w stawach,
- objawy nasilają się, gdy pada deszcz i przy zmianach ciśnienia,
- obrzęk i zaczerwienienie,
- upośledzenie funkcji stawu.
Leczenie
Chorobę leczy się objawowo. Praktykowane jest stosowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, jak również fizykoterapia.
Zapalenie stawów
Stan zapalny połączony z obrzękiem, zaczerwieniem, bólem i utrudnieniem motoryki chorej części ciała. Powodowane najczęściej przez zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenie stawów, może także towarzyszyć innym chorobom takim jak hiperlipidemia, bruceloza, łuszczyca, kiła czy rzeżączka. Z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy lub lekarza rodzinnego.
Objawy
- ból,
- obrzęk,
- zaczerwienienie skóry w okolicy chorych stawów.
Leczenie
Leczenie opiera się na stosowaniu kuracji zmniejszających ból i przeciwzapalnych, przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak również fizykoterapii (np. terapii ciepłem, ultradźwiękami. laserem). W zaawansowanym stadium rozwoju choroby zaleca się iniekcje kortykosteroidów. Jednym z elementów terapii jest również unieruchomienie kończyny. Jeśli stan zapalny spowodowany jest infekcją stosuje się duże dawki antybiotyków a także drenaż stawu z nadmiaru płynu. W uzasadnionych przypadkach nkonieczne mogą być zabiegi chirurgiczne takie jak synowektomia (usunięcie chorobowo zmienionej maziówki pokrywającej powierzchnię chrząstki), wszczepienie protezy stawu biodrowego, barkowego, łokciowego, kolanowego lub stawów palców.
Złamania kości
Do złamania kości dochodzi, gdy znaczna siła działa na zdrową kość. Gdy kość osłabiona jest procesem chorobowym takim jak osteoporoza, nowotwór czy torbiel, nawet nieznaczne urazy mogą powodować złamania, są to złamania patologiczne. Złamania dzieli się na podokostnowe (częściowe), zamknięte lub otwarte (z przerwaniem powłoki skórnej i zainfekowaniem kości ) oraz powikłane, w których uszkodzeniom kości towarzyszą także uszkodzenia naczyń, nerwów itp. W zależności od rodzaju wypadku, szczelina złamania może mieć charakter poprzeczny, ukośny, spiralny lub kość może ulec odłamaniu. Z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy lub chirurga.
Objawy
- silny ból w okolicy urazu,
- intensywna opuchlizna,
- zasinienie i obrzęk,
- deformacja kończyny,
- krwawiaca ramion (przy złamaniu otwartym).
Leczenie
Leczenie opiera się na unieruchomieniu i usztywnieniu chorej okolicy – najczęściej opatrunkiem gipsowym. W zależności od rodzaju urazu, unieruchomieniu kończyny towarzyszyć może terapia rekonstrukcyjna dotycząca uszkodzonej kości (płytki, szyny, innego rodzaju zespolenia ), jak i pozostałych struktur ciała, uszkodzonych w wyniku urazu.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostroga piętowa
Rozcięgno podeszwowe, utworzone przez mocne pasmo łącznotkankowe, ma swój początek na guzowatości kości piętowej i rozdziela się obwodowo na pięć pasm, które przyczepiają się do podstawy paliczków bliższych poszczególnych palców stopy. Rozcięgno podeszwowe odgrywa ważną rolę dla czynnościowej stabilizacji stopy w czasie stania na palcach, chodu i biegu. Przy nadmiernym nawróceniu stopy, z koślawym ustawieniem tyłostopia, rozcięgno ulega przeciążeniom, które mogą spowodować tzw. entezopatię – przewlekły stan zapalny. Stan taki może być również wywołany przeciążeniem rozcięgna podeszwowego podczas długotrwałego chodzenia na wysokich obcasach lub w zbyt miękkim obuwiu. Mikrourazy, które wyładowują się na podeszwie stóp podczas chodzenia na boso są również częstą przyczyną rozwoju przewlekłego zapalenia rozcięgna podeszwowego. Z czasem w miarę trwania przewlekłego stanu zapalnego rozwija się tzw. ostroga piętowa widoczna w obrazie rentgenowskim jako wyrośl na guzie piętowym.
Dolegliwości bólowe w okolicy przyczepu piętowego rozcięgna podeszwowego dotyczą zarówno sportowców, jak i osób nie uprawiających sport. U osób nie uprawiających sport choroba występuje zazwyczaj między 35 a 60 rokiem życia. Czytaj więcej…
Kup teraz taniej konsultację ortopedyczną
Umów się na operację w nowym prywatnym szpitalu w Gdańsku
Korzystaj z najnowocześniejszych metod leczenia schorzeń ortopedycznych: Medycyna Regeneracyjna