Ocena: 4.4 / 5.0

halluksyHaluksy (halluxy, paluchy koślawe, hallux) są chorobą cywilizacyjną dotyczącą przede wszystkim kobiet i wynikającą z noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu życia.
Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przodostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, natomiast spiczasty kształt butów zwiększa ucisk na paluch. Potęguje to deformacje i znaczny ból, a pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy.
Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie.
Przyczyną występowania tego zniekształcenia u kobiet może być słabsza budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa stopy kobiecej.

Przyczyny koślawości palucha

  •     nieprawidłowa biomechanika pierwszego promienia stopy,
  •     nadmierna długość palucha – tzw. stopa egipska,
  •     wzmożona szpotawość pierwszej kości śródstopia,
  •     stopa płasko-koślawa,
  •     metatarsalgia,
  •     urazy,
  •     choroby układowe np. reumatoidalne zapalenie stawów.

 

Zakup teraz taniej konsultację ortopedyczną z jednoczesnym ustaleniem terminu

Paluch sztywny
Należy również pamiętać o istnieniu jeszcze jednego rodzaju haluksa, a mianowicie palucha sztywnego (hallux rigidus), którego przyczyny powstania są zbliżone do palucha koślawego, a wśród których uraz odgrywa bardzo często główną rolę, np. kopnięcie w twardy przedmiot. Objawia się bólem stawu śródstopno-paliczkowego palucha, sztywnością i związanym z tym ograniczeniem ruchu. W przeciwieństwie do palucha koślawego, paluch jest prosty, a nie skierowany do boku.

Czytaj jeszcze więcej o halluksach…

Najlepszym miejscem na leczenie tego typu dolegliwości jest Poradnia Leczenia Stopy ETER-MED w Gdańsku przy ul. Jaskółczej 7/15 .W poradni możliwa jest także konsultacja do zabiegu operacyjnego w Szpitalu 1DayClinic.pl