Choroby reumatologiczne
Osteoporoza jest chorobą szkieletu prowadzącą do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie (są to tak zwane złamania osteoporotyczne powstające pod wpływem np. upadku z wysokości własnego ciała). Najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej, ale mogą wystąpić również w innych lokalizacjach. Nadmierna podatność kości na uszkodzenie w osteoporozie wynika ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury i jakości.
Najczęściej występuje osteoporoza pierwotna, będąca konsekwencją naturalnego starzenia się układu kostnego Rozwija się u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w podeszłym wieku. Rzadziej występuje osteoporoza wtórna, będąca wynikiem innych chorób lub stosowania niektórych leków. Ta postać osteoporozy może rozwinąć się każdym wieku. Do przyczyn osteoporozy wtórnej należą m.in. zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, przedwczesna menopauza), choroby układu pokarmowego przebiegające z zaburzeniami wchłaniania, przewlekłe zapalne choroby reumatyczne.
Do czynników mających wpływ na rozwój osteoporozy należą między innymi:
- nieprawidłowa dieta
- palenie tytoniu
- nadużywanie alkoholu
- mała aktywność fizyczna
- oraz niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne.
Diagnozowaniem i leczeniem osteoporozy zajmuje się reumatolog. Wczesna diagnoza i podjęcie właściwego leczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia złamań i niepełnosprawności.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec, dawna nazwa: gościec przewlekle postępujący) jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą stawy i różne narządy. Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest ból, oraz sztywność poranna i obrzęk stawów .Najczęściej są to drobne stawy rąk i stóp, ale choroba może dotyczyć także innych stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów to jedna z najczęściej występujących chorób układowych. W Polsce choruje na nią od 0,3 do 1,5% populacji, a co roku odnotowuje się od 8 do 16 tysięcy nowych zachorowań. Trzykrotnie częściej na RZS zapadają kobiety niż mężczyźni. Najczęściej choroba ujawnia się w wieku od 30 do 50 lat. Każde dolegliwości ze strony stawów, zwłaszcza obrzęki, ból i poranna sztywność utrzymująca się ponad godzinę powinny zostać skonsultowane z lekarzem reumatologiem. Wczesne rozpoznanie i leczenie RZS daje szansę na długotrwała remisję i umożliwia normalne funkcjonowanie. Nieleczone zaś reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i niesprawności, a także do uszkodzenia wielu układów i narządów .
Choroba i zespół Raynauda
Objawem Raynauda określamy epizod skurczu naczyń krwionośnych palców, najczęściej rąk,i/lub palców stóp. Objaw ten może również obejmować inne okolice ciała: nos, uszy lub w przypadku kobiet – sutki. Jest on wynikiem przejściowego skurczu małych tętnic prekapilarnych, czyli tętniczek przedwłośniczkowych, O ile choroba Raynauda nie prowadzi do zmian strukturalnych w naczyniach , jest zwykle łagodnym zaburzeniem i nie wymaga z reguły postępowania farmakologicznego o tyle zespół Raynauda ma zawsze charakter wtórny. W porównaniu z chorobą, przebieg zespołu Raynauda jest znacznie bardziej zróżnicowany i w dużej mierze zależy od choroby podstawowej. Zespół ten występuje najczęściej u pacjentów z układową chorobą tkanki łącznej, zwłaszcza z twardziną układową, toczniem rumieniowatym układowym i mieszaną chorobą tkanki łącznej. Diagnozowanie i różnicowaniem obu schorzeń zajmuje się reumatolog. Zwykle postawienie diagnozy wymaga zebrania szczegółowego wywiadu i wykonania badań laboratoryjnych i kapilaroskopii.
Dowiedz się więcej o PORADNI REUMATOLOGICZNEJ ETER-MED.