ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Czy badanie USG za 80-100 zł jest coś warte?

Ginekolog podczas wykonywania badania USG przez powłoki brzuszne. Pobrano z 123rf.com
4.7/5

Na cenę badania USG składa się kilka czynników, między innymi należą do nich: wynagrodzenie lekarza oraz amortyzacja aparatu USG (miesięczny odpis, którego wielkość zależy od ceny aparatu oraz roku zakupu sprzętu).

Im lekarz ma mniejsze doświadczenie i mniejsze kwalifikacje w wykonywaniu badań USG tym otrzymuje mniejsze wynagrodzenie za pracę. Niewątpliwie, lekarz z dużym doświadczeniem w interpretowaniu badań, ze specjalizacją, z wieloma certyfikatami jest drogim medykiem.

Podobnie sprawa wygląda z aparatami ultrasonograficznymi. Im tańsze urządzenie, starsze – tym mniejszy jest koszt amortyzacji urządzenia. W wielu przychodniach stoją aparaty bardzo stare (których wartość nie przekracza 30 tyś. zł), zaś badanie wykonuje internista po ukończeniu kilkutygodniowego kursu USG. Tam cena badania może wynosić 80-90 zł. Kolosalna różnica jest w aparatach wyprodukowanych 10 lat temu, a obecnie. W tych nowych nie dość, że jest dokładniejsze obrazowanie, lepszy komfort pracy dla lekarza,  ale także doposażono je w bardzo nowoczesne oprogramowanie, o którym kilka lat temu  radiolodzy mogli tylko pomarzyć. Decydując się na zakup badania USG pytaj o markę aparatu, rok produkcji urządzenia, kwalifikacje lekarza, który będzie wykonywał badanie. Nie kieruj się tylko ceną!

Często spotkać się można z opinią, że pacjent miał wykonane badanie USG, lekarz nic nie wykrył, następnie, za jakiś czas, w innym ośrodku zdrowia, podczas badania USG  lekarz wskazał na zmiany w częściach anatomicznych. Dzięki dobremu badaniu USG (na dobrym sprzęcie i przez doświadczonego radiologa) pacjent może podjąć szybko właściwe leczenie.

W naszej opinii, wykonanie taniego badania USG nie jest celowe, gdyż daje pacjentowi tylko poczucie fałszywego bezpieczeństwa, że wykonał badanie, a choroba niezauważona może się dalej rozwijać.  Niestety, wydaje się, że NFZ nie dba o rok produkcji urządzeń medycznych, gdyż nie warunkuje zawarcia umowy od wieku  używanego sprzętu (wymaga przeglądów sprzętu, ale nie wymaga aby urządzenia były np. nie starsze niż 10 lat) – prawdopodobnie chce kupić usługi medyczne jak najtaniej.

Przykład: w postępowaniu konkursowym z 2013 roku w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, NFZ przy ocenianiu złożonych ofert przez świadczeniodawców, przyznaje tylko 1 punkt za obecność aparatu USG typu 3 w lokalizacji, zaś za obniżenie ceny usługi o 10% daje aż  20 punktów! Obrazuje to w pełni politykę, jaką prowadzi nasz monopolista w kupowaniu bezpłatnych usług medycznych. NFZ prawdopodobnie chce kupić jak najwięcej usług za jak najniższą cenę bez oczekiwanej dbałości o jakość (trudno nazwać właściwą dbałością o jakość kiedy 1 punkt przyznaje się za obecność urządzenia na miejscu, zaś aż 20 punktów za obniżenie ceny o 10%).

Dobrze wykonane badanie przez doświadczonego lekarza na dobrym sprzęcie musi kosztować. Centrum Zdrowia ETER-MED dba o jakość używanych aparatów do badań USG.

Informacje o badaniu.

Badanie USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję w jakiej Pacjent powinien się ułożyć. Pozycja ułożenia będzie zależeć od rodzaju badania.

Pacjent musi odsłonić badaną  część ciała np. brzuch, nerki, szyję. Lekarz pokrywa skórę (okolicę badania) specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i w celu wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Następnie Pacjent powinien wykonywać polecenia lekarza, oddychać zgodnie z zaleceniami. Przesuwając głowicę aparatu (która emituje ultradźwięki) uzyskuje się obrazy całego badanego narządu.

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania są otwarte rany części miękkich, uszkodzeń kości, otwartych infekcji oraz oparzeń w polu badania.

Przygotowanie do badania zależy od rodzaju badania.

USG jamy brzusznej – przygotowanie do badania

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie pokarmu i gazów w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Aby wyeliminować te przeszkody, badanie musimy wykonywać na czczo.

  • Pacjent nie może nic jeść 5 godzin przed planowanym badaniem, natomiast godzinę wcześniej powinien wypić przynajmniej 1l wody niegazowanej i na badanie przyjść z pełnym pęcherzem
  • Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.
  • Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem.
  • Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.

Badanie USG jest bezbolesne.

Wskazania do badania USG jamy brzusznej:

  • diagnostyka dolegliwości bólowych jamy brzusznej,
  • choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych,
  • choroby trzustki, w tym cukrzyca,
  • zaburzenia trawienia.

Badanie USG piersi – przygotowanie do badania

Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie zalecił inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu).

Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką, zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.

Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań usg i mammografii.

W warunkach prawidłowych badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

Wskazania do badania USG piersi:

  • zmiany w gruczołach piersiowych np. o charakterze guzków wykrytych badaniem palpacyjnym
  • diagnostyka zmian wykrytych podczas badania mammografii.

USG tarczycy – przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy (jeżeli były wykonywane).

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Wskazania do badania USG tarczycy:

  • nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych,
  • choroby tarczycy.

USG układu moczowego – przygotowanie do badania

Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.

Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny, co ilość wypitych płynów.

Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę. W przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.

Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki, aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań – dotyczących tego problemu.

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

USG dróg moczowych- wskazaniami do wykonania badania są:

  • wady rozwojowe,
  • zmiany pourazowe,
  • kamicę nerkową, pęcherza moczowego,
  • guzy nerek, pęcherza ,
  • prostata ( u mężczyzn).

USG ginekologiczne (transwaginalne) – przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego (w tym również przez powłoki brzuszne).

W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jeżeli tak zdecydował ginekolog.

Wskazania do badania USG ginekologicznego (transwaginalnego):

  • wykrywanie zmian patologicznych w narządach rodnych (guzy mięśniaki)
  • wszelkie nieprawidłowości i patologie ciążowe.

Jest to metoda, która cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród pacjentek jak i samych lekarzy.

USG Doppler naczyń obwodowych – przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Wskazania do badania USG naczyniowego metodą Dopplera:

  • zaburzenie krążenia obwodowych naczyń tętniczych i żylnych
  • objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego,
  • stany kliniczne sugerujące przetoki naczyniowe,
  • tętniaki aorty i naczyń brzusznych.

 

Te i inne badania USG wykonasz w placówkach Centrum Zdrowia ETER-MED