ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Ganglion, czyli bolesny guzek na nadgarstku

Ręka mężczyzny przedstawiająca ganglion - bolesny guzek na nadgarstku.
4.8/5

Bolesny guzek nadgarstka – ganglion leczenie i operacja Gdańsk

Torbiel galaretowata, nazywana potocznie ganglionem lub martwą kostką jest widocznym uwypukleniem pojawiającym się na nadgarstku, stopie, w pochewkach ścięgnistych czy stawie kolanowym. Pojawia się w formie kulistego guzka, który wypełniony jest płynem lub galaretowatą substancją, która nadaje mu elastyczności.

Osoby, u których pojawiła się zmiana powinny udać się na konsultację do specjalisty ortopedii, gdyż ganglion nie może być lekceważony. Pomo, że większość torbieli galaretowatych nie zagraża zdrowiu pacjenta, to może się zdarzyć, że przekształci się w torbiel złośliwą, dlatego ważna jest konsultacja lekarska i diagnostyka zmiany.

Przyczyny tworzenia się ganglionów

Torbiel galaretowata jest dolegliwością, która występuje najczęściej u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia i wśród pacjentów częściej można wyróżnić kobiety. Pomimo, iż przyczyna tworzenia się ganglionów nie jest jasno sprecyzowana to specjaliści podają czynniki, które mogą wpływać na ich powstawanie. Są to:

– różnego rodzaju złamania, skręcenia i urazy mechaniczne pochewek ściągnistych (struktur chroniących ścięgna),

– ucisk okolicy nerwów,

– nawracające stany zapalne ścięgien i mięśni nadgarstka,

– stany zapalne torebek stawowych,

– przeciążenia,

– długotrwałe utrzymywania kończyny w jednej pozycji.

Objawy torbieli galaretowatej

Ganglion jest guzkowatą zmianą skórną, która pomimo, że początkowo jest niewielka to stopniowo się rozrasta, osiągając nawet kilkunastocentymetrowe rozmiary. Guzek jest gładki, może być kulisty lub podłużny. W środku wypełniony jest bezbarwnym lub żółtawym płynem, dzięki czemu jest elastyczny i przesuwalny. Powiększa się pod wpływem wysiłku, a zanika w chwili spoczynku. Guzek powoduje dolegliwości bólowe, które nasilają się w trakcie poruszania stawem, doprowadzając tym samym do ograniczenia ruchomości nadgarstka, zaburzeń czucia, a także wzmożonej wrażliwości kończyny na dotyk. W zaawansowanym stadium rozwoju torbieli może dojść do niedowładu mięśni.

Rozpoznanie i diagnostyka guzka

Osoby zmagające się z powyższymi objawami powinny udać się na konsultację do specjalisty ortopedy, który po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu zmiany będzie mógł postawić diagnozę oraz zaproponować odpowiednią formę leczenia guzka. Konsultację ortopedyczną można wykupić przez internet, bez wychodzenia z domu w sklepie Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku. Po zakupie usługi pracownicy Eter-Med skontaktują się z pacjentem, w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.

W celu postawienia prawidłowej diagnozy lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania obrazowe takie jak: USG, RTG ręki czy rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach pomocna może się okazać również konsultacja neurologiczna.

Metody leczenia torbieli galaretowatej

W początkowym etapie tworzenia się guza warto rozważyć leczenie metodami zachowawczymi, wśród których wyróżnia się farmakoterapię (przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych), neuromobilizację ( manualną terapię działającą na struktury tkanek nerwowych), a także zabiegi z zakresu fizjoterapii. Aby zabiegi zostały dobrane w odpowiedniej formie, nasileniu oraz częstotliwości należy umówić się na konsultację z fizjoterapeutą. Wizyta fizjoterapeutyczna może zostać przeprowadzona również  domu pacjenta, po wcześniejszym wykupieniu usługi w sklepie gdańskiego Centrum Medycznego Eter-Med. W regeneracji zmienionych tkanek i mięśni pomagają zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, pole magnetyczne, jak również laseroterapia. Działanie przeciwobrzękowe mają zabiegi z zakresu krioterapii, a osłabione mięśnie wzmocni elektrostymulacja.

Kiedy powyższe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, bądź kiedy ganglion powiększa się i powoduje znaczne dolegliwości bólowe jedynym skutecznym rozwiązaniem może być chirurgiczne usunięcie guza. Zabieg przeprowadzony w Szpitalu 1DayClinic w Gdańsku wykonują specjaliści ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Operacja polega na wykonaniu nacięć powłok skórnych, usunięciu torbieli, a następnie zszyciu i zaopatrzeniu kończyny. Wszystko trwa około 30 minut, a dzięki znieczuleniu miejscowemu pacjent nie odczuwa bólu. Ponieważ zabieg wykonywany jest w ramach „chirurgii jednego dnia”, pacjent po około3 godzinach obserwacji może wrócić do domu.

Rehabilitacja pozabiegowa

Po operacji usunięcia guza specjaliści zalecają zabiegi z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii. Zabiegi powinny być poprzedzone konsultacją u rehabilitanta oraz fizjoterapeuty.

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

 Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.