ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Ginekomastia w przypadku przerostu męskiego sutka w Gdańsku

Ginekomastia w przypadku przerostu męskiego sutka w Gdańsku. Pobrano z 123rf.com
4.6/5

Przerost sutka u mężczyzn polega na przeroście gruczoły piersiowego. Mężczyzna zmagający się z tym problemem z pewnością ma dyskomfort psychiczny, szczególnie gdy jest to młody chłopak. Leczenie ginekomastii polega na chirurgicznej resekcji gruczołu piersiowego wraz z redukcją tkanki tłuszczowej. Czasem pacjent dostaje zalecenie, na wykonanie plastyki brodawek.

Przerost tkanki piersiowej może dotyczyć jednej lub obu piersi, nie jest zależny od wieku.

Cechy ginekomastii

  • Nadmiar skóry piersi,
  • Nadmiar tłuszczu w piersiach,
  • Lokalny rozwój tkanki gruczołowej (czasami z powiększeniem jednostronnym lub dwustronnym gruczołu),
  • Może pojawić się nadwrażliwość na dotyk
  • Może pojawić się samoistna bolesność

Wskazania do zabiegu

Zabieg ginekomastii jest wskazany, gdy przerost sutka nie ustąpił po zakończeniu okresu dojrzewania bądź gdy ginekomastii towarzyszą zmiany wytwórcze tkanki łącznej. W przypadku ginekomastii idiopatycznej, czyli gdy nie są znane przyczyny również zalecany jest opisywany zabieg.

Jak objawia się przerost sutka u mężczyzn?

Poprzez nadmierną ilość zgromadzonej w rejonie sutka tkanki tłuszczowej, nadmiernie rozbudowaną tkankę gruczołową bądź nadmierną ilość luźnej skóry piersi. Problemu nie można się pozbyć za pomocą leczenia zachowawczego, tak więc operacja jest jedynym rozwiązaniem w przypadku chęci pozbycia się „problemu”.

Jakie mogą być przyczyny przerostu sutka u mężczyzn?

Przerost sutka może pojawić po zażywaniu niektórych leków, po przyjmowaniu estrogenów. Przyczyną może być otyłość (jest ona odpowiedzialna za wysoki poziom estrogenu – to on stymuluje powiększenie się gruczołów piersiowych), w której wyniku gromadzi się niechciana tkanka tłuszczowa w piersiach. Do przyczyn należą również zmiany hormonalne, które polegają na zaburzonej równowadze między testosteronem a estrogenem oraz powikłania po przebyciu chorób takich jak np. schyłkowa niewydolność nerek, marskość wątroby lub nowotwór wątroby.

Jak wygląda przebieg zabiegu?

W pierwszym etapie należy nastrzyknąć piersi roztworem pozwalającym na oddzielenie od siebie komórek tłuszczowych. Wykonywane są minimalne 3-4 mm nacięcia przez które wprowadza się do gruczołu stalowe rurki i wykonuje się liposukcję. Dzięki usunięciu depozytu tłuszczu – skóra zachowuje swoją elastyczność.

Zabieg ginekomastii Gdańsk. Pobrano z 123rf.com
Zabieg ginekomastii Gdańsk

Zdarza się również, że przewagę ma twarda tkanka gruczołowa i wtedy trzeba ją wyciąć. Usuwa się ją poprzez cięcie na granicy otoczki brodawki, w jej dolnej połowie. Zazwyczaj stosowane są obie metody operacyjne jednocześnie.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym oraz sedacji lub w znieczuleniu ogólnym.

Badania przed zabiegiem

Poniżej znajduje się lista badań, które są konieczne do wykonania operacji rekonstrukcji piersi po amputacji w Gdańsku:

  • morfologia  z automatycznym rozmazem, glukoza, OB (Odczyn Biernackiego), potas (Na), sód (K), kreatynina, mocznik, INR pt, APTT, HBS Ag (antygen wirusowy obecny w krwi podczas wirusowego zapalenia wątroby typu B), anty HCV (przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C), grupa krwi, płytki krwi (liczba)

Powyższe badania można wykupić w pakiecie dostępnym w sklepie internetowym www.sklep.etermed.pl, produkt znajduje się pod nazwą „Pakiet przed zabiegiem chirurgicznym

Niezbędnym badaniem do wykonania przed planowanym zabiegiem jest również zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz EKG.

Umów się na zabieg ginekomastii, czyli przerostu sutka u mężczyzn w Gdańsku