ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Jak samodzielnie zrobić żel antybakteryjny?

płyn dezynfekujący
4.6/5

Jak samodzielnie zrobić żel antybakteryjny?

płyn dezynfekujący, pobrano z 123rf.com
Jak zrobić płyn dezynfekujący?

Teraz żel antybakteryjny jest na wagę złota. W sklepach, aptekach i hurtowaniach zaczyna go brakować. Dostępny jest jeszcze w sklepach internetowych, ale w kosmicznej cenie! Warto wiedzieć, że skuteczny żel antybakteryjny można samodzielnie wykonać w domu, to nic trudnego. Nasz domowy budżet na tym nie ucierpi, a my będziemy cieszyć się pięknie pachnącym skutecznym środkiem antybakteryjnym!

 

Jak samodzielnie zrobić żel antybakteryjny?

Żeby samodzielnie zrobić żel antybakteryjny, potrzebujemy tylko trzech składników i buteleczek z pompką. Poniższa ilość składników pozwala na przygotowanie 200 ml żelu antybakteryjnego:

  • Spirytus rektyfikowany – 150 ml,
  • Żel aloesowy (minimum 98%) – 50 ml,
  • Olejek eteryczny– 6-8 kropel.

Do szklanki wlewamy żel aloesowy i mieszamy ze spirytusem rektyfikowanym. Do mieszanki dodajemy kilka kropel dowolnego olejku eterycznego, mieszamy i rozlewamy do buteleczek.

Przygotowanie domowego żelu antybakteryjnego wcale nie jest trudne, a składniki, których potrzebujemy, do jego wykonania są ogólnodostępne. O ile odkażające i bakteriobójcze właściwości spirytusu rektyfikowanego są znane większości osób, tak żel aloesowy czy olejek eteryczny mogą budzić zainteresowanie.

Żel aloesowy (minimum 98%) stanowi podstawę żelu antybakteryjnego, a to dlatego, że wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i hamuje rozwój wirusów. Ponadto działa nawilżająco, regenerująco i łagodząco. Gdybyśmy posmarowali dłonie samym spirytusem, skóra szybko stałaby się sucha i podrażniona, a dzięki aloesowi jest miękka i wzmocniona. Miąższ aloesowy to cenne źródło witamin: A, C, E, witamin z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak: potas, magnez, mangan, fosfor, wapń, miedź, siarka i kwasów organicznych (bursztynowego, salicylowego, jabłkowego, cytrynowego). Warto go dodawać nie tylko do preparatów antybakteryjnych, ale również do kosmetyków pielęgnujących ciało i włosy.

Olejek eteryczny jest kolejnym składnikiem żelu bakteryjnego, a jego rolą jest nie tylko nadanie mu pięknego zapachu. Olejki eteryczne mają dużo więcej właściwości, a wszystko zależy od konkretnego rodzaju:

  • olejek z drzewa herbacianego zapobiega grzybicy, wspomaga leczenie infekcji, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i dezynfekująco,
  • olejek lawendowy wykazuje działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne, odprężające, przyspiesza gojenie się ran,
  • olejek aloesowy wzmocni działanie żelu aloesowego, działając na skórę zmiękczająco, nawilżająco, kojąco, antybakteryjnie i przeciwwirusowo,
  • olejek rumiankowy działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, przeciwgorączkowo, bakteriobójczo,
  • olejek tymiankowy działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, uspokajająco, wspomagająco na oddychanie podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Składniki potrzebne do otrzymania 1 litra płynu dezynfekującego:

  • 833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu),
  • 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej),
  • 42 ml 3% wody utlenionej (zwalcza przetrwalniki bakterii),
  • 15 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny),
  • zakręcany pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra

Gliceryna to ważny składnik. Przy tak wysokim stężeniu alkohol może wysuszać i uszkadzać skórę rąk, a przez te uszkodzenia mogłyby wniknąć mikroorganizmy. Gliceryna zapobiega takiemu zjawisku.

Do czystego zakręcanego (!) pojemnika (plastikowego lub szklanego) wlej alkohol, dodaj wodę utlenioną, glicerynę i uzupełnij wodą. Możliwie szybko zakręć pojemnik, aby zapobiec parowaniu i delikatnie nim wstrząśnij. Odstaw na co najmniej 72 godziny (aby zniszczyć zanieczyszczenia, które mogły się dostać do preparatu w mało sterylnych warunkach domowych).

Domowy płyn z octem do dezynfekcji

Jeśli nie masz alkoholu, możesz przygotować płyn do dezynfekcji na bazie octu. Będzie on słabszy od tego opartego na alkoholu, ale poradzi sobie z różnego rodzaju drobnoustrojami zamieszkującymi powierzchnie w naszych domach.

Do zrobienia płynu dezynfekującego na bazie octu (około 1 litr preparatu) przygotuj:

  • 0,5 litra octu,
  • 400 ml wody,
  • 50 ml wody utlenionej

Zmieszaj składniki i powstałym płynem czyść blaty i inne powierzchnie, na których potencjalnie gromadzą się zarazki.