Kiła zaatakowała Pomorze! W jaki sposób ominąć chorobę?
Od stycznia do końca kwietnia 2017 roku do lekarzy przyjmujących na Pomorzu zgłosiło się już ponad 36 osób zakażonych niezwykle groźną chorobą, jaką jest kiła (syfilis) – takie informacje możemy znaleźć na Wirtualnej Polsce.
Największa liczba zachorowań na kiłę jest w województwie mazowieckim, jednak zaraz po nim znajduje się woj. pomorskie. Liczba zachorowań na syfilis z roku na rok rośnie w całej Polsce. Kiłą zakażają się najczęściej osoby młode, a szczególnie mężczyźni. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, w zeszłym roku zarejestrowano 122 osoby z syfilisem, z czego aż 105 przypadków stanowili mężczyźni!
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób prowadzi rozwiązłe życie intymne, co za tym idzie:
- brak zabezpieczeń,
- przypadkowe kontakty seksualne
- brak wiedzy na temat chorób wenerycznych.
Według danych Państwowego Zakładu Higieny liczba zachorowań na kiłę podwoiła się dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady. W 2000 roku na 100 tysięcy osób przypadało 2,5 osoby zakażonej, natomiast w 2017 roku współczynnik ten wynosi 4,7 i nie wykluczone, że będzie wzrastał.
Kilka lat temu badanie przesiewowe WR było wykonywane obowiązkowo w diagnostyce kiły. Dziś przeprowadza się badanie VDRL u kobiet w ciąży, bądź na życzenie pacjenta. A wcześnie rozpoznana choroba nie tylko pozwala na wdrożenie antybiotykoterapii i szybkie wyleczenie, ale też minimalizuje ryzyko zakażenia kolejnych osób.
Co to jest kiła?
Kiła jest to chorobą weneryczna, nazywana inaczej syfilisem. Choroba przenoszona jest głównie drogą płciową, wywoływana przez krętka bladego. Społeczeństwo wstydzi się schorzenia, które nieleczone może doprowadzić do wielu powikłań, np.:
- utraty wzroku,
- uszkodzenia układu krążenia,
- chorób serca,
- uszkodzenia mózgu
- uszkodzenia układu nerwowego,
- uszkodzenia narządów miąższowych – serca, wątroby, nerek,
- w skrajnych przypadkach – śmierci.
Jakie są objawy zachorowania na kiłę?
Wczesne stadium rozwoju kiły trwa aż 2 lat i jest to najbardziej niebezpieczny i zakaźny okres choroby. Po tym czasie możliwość zakażenia znacznie spada. Wczesne stadium kiły dzieli się na dwa etapy: pierwotny oraz wtórny i każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami .
Etap pierwotny – osoba chora już po 3 tygodniach od zakażenia może zauważyć na skórze okrągłą, bezbolesną grudkę, która pojawia się w miejscu wchłonięcia bakterii krętka bladego. Kobiety najczęściej odczuwają ją na wargach sromowych bądź na szyjce macicy, zaś mężczyźni na prąciu i w okolicach odbytu. Niewykluczone jest, że grudka pojawi się w mniej typowym miejscu, jak np. na brodawce sutka, w okolicy jamy ustnej czy na palcu. Wraz z rozwojem choroby, grudka przyjmuje postać owrzodzenia, czyli zmiany pierwotnej i nazywana jest wrzodem twardym. Ponieważ zmiana ta może wyglądem przypominać też opryszczkę (najpierw pęcherzyki z płynem surowiczym, a następnie grudki i strupek) lekarz powinien ją różnicować z wrzodem miękkim, zakażonymi ranami na skórze i wirusem opryszczki. Warto mieć na uwadze fakt, że zmianie pierwotnej często towarzyszy niebolesne powiększenie węzłów chłonnych. Zmiana pierwotna utrzymuje się na skórze do koło 6 tygodni, po czym samoistnie znika.
Etap wtórny wczesnego rozwoju kiły rozpoczyna się zazwyczaj po około 10 tygodniach od zakażenia, kiedy już owrzodzenie zdążyło zniknąć. Nie jest jednak wykluczone, że w niektórych przypadkach zmiana pierwotna nadal będzie się utrzymywała. Najbardziej charakterystycznym objawem tego etapu rozwoju kiły jest nieswędząca wysypka (w postaci bladoczerwonych grudek lub plamek), pojawiająca się na stopach, dłoniach i na głowie – są to osutki kiłowe. Poza tymi zmianami, w miejscach bardziej wilgotnych występują tzw. kłykciny płaskie. Kobiety mogą je zauważyć pod piersiami, na wewnętrznej stronie ud i w okolicy sromu, zaś mężczyźni w okolicy worka mosznowego i odbytu. Zmiany te są bardzo zaraźliwe.
Kiła późna jest niezwykle niebezpieczna i może wystąpić nawet po 30 latach od zarażenia. Jej objawy są znacznie poważniejsze niż we wczesnym stadium choroby. Kiła w późnym okresie może się objawiać chorobami układu nerwowego, serca, mózgu, wątroby, kości i stawów. W efekcie może dojść do obniżenia napięcia mięśni, problemów z trzymaniem moczu, zaburzeń pamięci i świadomości, upośledzeń psychicznych i neurologicznych, a nawet zgonu.
Żeby zdiagnozować syfilis nie wystarczy obserwacja objawów i wywiad lekarski. Osoby, u których podejrzewa się zakażenie kiłą powinny niezwłocznie podać się badaniu WR (odczyn Wassermana), które nie tylko umożliwia rozpoznanie choroby, ale też pozwala na monitorowanie procesu leczenia.
Również test USR pozwala wykryć obecność krętka bladego. Coraz częściej wykonuje się to badanie jako pierwsze w diagnostyce syfilisu u kobiet w ciąży, a jego dodatki wynik potwierdza się badaniem VDRL.
Zakażenie kiłą – jak do niego dochodzi?
Do zarażenia syfilisem najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu seksualnego:
- waginalnego,
- analnego
- oralnego – zmiany kiłowe umiejscowione na skórze chorego z łatwością przedostają się do organizmu.
Warto wiedzieć, że zakażenie możne nastąpić również podczas pocałunku czy lizania ust osoby chorej (kiedy zmiany chorobowe występują w jamie ustnej). Rzadziej dochodzi do zakażenia w sposób pośredni, kiedy na przykład skorzystamy z mokrego ręcznika czy szczoteczki do ust osoby chorej na syfilis. Wilgotne warunki sprzyjają długiej żywotności bakterii krętka bladego.
Pakiet badań po przygodny seksie – możesz zakupić już teraz, bez wychodzenia z domu!
Zdarzają się sytuacje, kiedy do zakażenia kiłą dochodzi w trakcie ciąży – chora matka zaraża swoje dziecko syfilisem. Do zakażenia dochodzi przez łożysko. W takim przypadku mamy do czynienia z kiłą wrodzoną.
W jaki sposób „uciec” od zakażenia chorobą?
Kiła jest chorobą weneryczną, rozwijającą się w wyniku zakażenia krętkiem bladym. Ponieważ do zarażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów płciowych, jednymi z podstawowych działań profilaktycznych są:
- ograniczenie ilości partnerów seksualnych,
- rezygnacja z przypadkowego seksu,
- unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych
- używanie prezerwatyw (w trakcie każdego rodzaju seksu, nie tylko waginalnego).
Mimo tego, że żadne z wyżej wymienionych zachowań nie chroni w 100% przed chorobą, to znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Należy też mieć świadomość tego, że syfilisem można się zarazić nie raz, a wielokrotnie.
WR, badanie w kierunku kiły – umów się już dziś!
W ramach profilaktyki, badaniom w kierunku kiły poddaje się obowiązkowo wszystkie kobiety w ciąży. W przypadku rozpoznania u nich choroby, lekarze wdrożą specjalistyczne leczenie, które zapobiegnie zakażeniu syfilisem nienarodzonego jeszcze dziecka.
VDRL, badanie przesiewowe w kierunku wykrycia kiły u kobiet w ciąży – możesz kupić już teraz!