Nie lekceważ choroby żylakowej!
Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyczy co trzeciej kobiety po 45 roku życia i co piątego mężczyzny. Problem ten pojawia się w efekcie zaburzenia stosunku ciśnienia krwi panującego w żyłach kończyn dolnych, a wytrzymałością ich ściany. Przewlekła niewydolność żylna, bo tak nazywa się ta choroba objawia się m.in.: zgrubieniami i uwypukłościami żył, przebarwieniami i zasinieniami żył, uczuciem „ciężkich nóg”, obrzękiem i opuchlizną nóg, drętwieniem kończyn, bólem i pieczeniem w kończynie. Wśród przyczyn choroby żylakowej wyróżnia się:
- Predyspozycje genetyczne,
- Siedzący tryb życia,
- Brak ruchu,
- Niezdrowe odżywianie,
- Gorące kąpiele,
- Otyłość,
- Pracę w pozycji stojącej,
- Chodzenie w butach na wysokim obcasie,
- Zaburzenia hormonalne,
- Palenie papierosów,
- Nadużywanie alkoholu,
- Zaparcia,
- Zapalenia naczyń,
- Zakrzepicę żylną.
Żylaków nie należy lekceważyć!
Niestety problem żylaków bardzo często jest bagatelizowany przez wiele kobiet i mężczyzn. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne mogą być powikłania nieleczonej choroby żylakowej.
Wśród najbardziej niebezpiecznych powikłań można wyróżnić:
- Zakrzepowe zapalenie żył – objawiające się skurczami mięśni, silnym, ciągnącym bólem i pieczeniem w okolicy żylaka, nadmiernym wypełnieniem żył, a także kłuciem, zaczerwienieniem, zasinieniem i obrzękiem kończyny dotkniętej chorobą żylakową. Objawom tym towarzyszyć może ogólne osłabienia, apatia, jak również podwyższona temperatura ciała czy przyspieszona akcja serca. Nieleczony zakrzep może się oderwać i wtedy wędruje do płuc i serca. Zakrzepica powinna być jak najszybciej rozpoznana i leczona, ponieważ lekceważona może prowadzić nawet do zawału,
- Zator tętnicy płucnej – bardzo groźne dla życia powikłanie nieleczonych żylaków, ponieważ zator blokuje dopływ krwi do części płuca. W tym przypadku zator tworzy skrzeplina pochodząca z żył kończyn dolnych. W wyniku przemieszczania się materiału zatorowego do płuc i zamknięcia naczyń płucnych u chorego może wystąpić m.in.: duszność, uporczywy kaszel, krwioplucie, intensywny ból zamostkowy, przyspieszona akcja serca, przyspieszony oddech, sinica, zimne poty, poszerzenie żył, złe samopoczucie, niepokój. Nieleczony zator może prowadzić do zapalenia płuc, a nawet śmierci pacjenta,
- Owrzodzenia żylne – będące jednymi z najpoważniejszych powikłań choroby żylakowej, które wywołuje nieprawidłowe krążenie krwi w żyłach. Początkowo na kończynie chorego pojawia się obrzęk, skóra staje się twarda, rany trudniej się goją (szczególnie te w okolicy kostki), a z czasem skórę wypełnia wynaczyniona krew, co daje charakterystyczne zabarwienie. Jeśli owrzodzenie nie jest leczone, dochodzi do rozpadu otaczających je tkanek martwiczych, a w najgorszym przypadku do owrzodzenia całego podudzia (włącznie ze ścięgnami i mięśniami),
- Zator wsteczny – pojawia się w sytuacji, kiedy duży zakrzep zamiast płynąć z prądem krwi, cofa się powodując niedokrwienie. Problem ten charakteryzuje: nagły i bardzo intensywny ból, niedowład kończyny, zapadniecie żył powierzchownych, blada i zimna skóra.
Konsultacja lekarska jest niezbędna!
Osoby, u których pojawiły się żylaki powinny umówić się na konsultację do chirurga naczyniowego. Podczas takiej wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, obejrzy powstałe zmiany i zaproponuje odpowiednią terapię.
Decydując się na konsultację chirurga naczyniowego, warto pomyśleć od razu o zapisie na USG dopplerowskie kończyn dolnych, które jest pomocne w diagnostyce zaburzeń układu krążenia oraz oceny drożności żył i tętnic. Na portalu badamysie.pl można od razu wykupić konsultację chirurgiczną z badaniem dopplerowskich kończyn dolnych.
Dowiedz się więcej o chorobie żylakowej! https://etermed.pl/o-zylakach-leczeniu-zylakow-zapobieganiu-zylakom/
Istnieją różne techniki usuwania żylaków. Najpopularniejszą z pewnością jest skleroterapia, czyli obliteracja żylaków. Zabieg polega na wstrzyknięciu do chorej żyły specjalnego preparatu lub piany w efekcie czego żyła obkurcza się , podrażniona ściana włóknieje, ustaje przepływ krwi i po kilku tygodniach żyła przestaje być widoczna.
Innowacyjna metoda usuwania żylaków EVRF
Warto zastanowić się nad innowacyjnym zabiegiem usuwania żylaków, jakim jest zabieg wykonany metodą EVRF, czyli wewnątrznaczyniowe leczenie falami radiowymi. Zabieg ten jest alternatywą dla innych operacji chirurgicznych mających na celu usunięcie żylaków, np. strippingu czy flebektomii. Zabieg EVRF to nowoczesna i małoinwazyjna metoda pozwalająca na pozbycie się żylaków kończyn dolnych w ciągu jednej czy półtorej godziny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, nazywanym też tumescencyjnym, który polega na ostrzykiwaniu miejsca poddawanego leczeniu preparatem znieczulającym (np. lidokainą i adrenaliną).
Podczas zabiegu lekarz w najbardziej dogodnym miejscu na podudziu wprowadza cewnik do żyły i pod kontrolą USG dochodzi cewnikiem do ujścia żyły, tak by zamknąć ją na całej długości. Następnie ostrzykuje zamykaną żyłę środkiem znieczulającym. Dodatkowo tworzy się „poduszka” płynu, który ułatwia odprowadzenie ciepła, zmniejszając oparzenie sąsiadujących tkanek. Następnie włączany jest aparat do EVRF, który powoduje uszkodzenie, a kolejno obkurczenie żylaka. Po zabiegu na operowaną
kończynę zakładany jest opatrunek kompresyjny. Pacjent po operacji nie wymaga hospitalizacji i jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Niewielkie ślady jakie powstaną po usunięciu żylaków, stają się niewidoczne już po kilku tygodniach.
Zabieg usunięcia żylaków metodą EVRF polecany jest osobom zmagającym się z dużymi żylakami, ze zmęczeniem nóg, bólem i obrzękiem kończyn, owrzodzeniami na podudziach, krwawieniem z żylaków, niewydolnością żył powierzchownych czy nawracającymi zapaleniami żylaków.
Nie zaleca się jednak tej techniki u kobiet w ciąży, u osób zmagających się z niedokrwieniem kończyny, niedrożnością żył głębokich, skazą krwotoczną, czynną zakrzepicą żylną, miażdżycą tętnic obwodowych, zarośnięciem żył, a nawet niewyrównaną cukrzycą . Pomimo tego, że zabieg jest bezpieczny i małoinwazyjny, to powinny z niego zrezygnować również osoby mające wszczepiony stymulator serca i osoby uczulone na preparaty wykorzystywane do znieczulenia miejscowego.
Jak się przygotować do zabiegu usunięcia żylaków metodą EVRF?
Tego rodzaju zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania i również dzięki temu jest doceniany przez pacjentów. Warto jednak pamiętać o tym, aby:
- Przed zabiegiem poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta lekach,
- Przygotować kończynę do zabiegu poprzez ogolenie miejsca leczenia i okolicy pachwinowej,
- Nie smarować operowanej kończyny żadnymi maściami, kremami, balsamami,
- Przez zabiegiem na polecenie lekarza przyjąć środek przeciwbólowy.
Zarówno na zabieg skleroterapii, jak i usuwania żylaków metodą EVRF można się umówić w Szpitalu Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic.pl w Gdańsku. Placówka nie tylko oferuje innowacyjne zabiegi lecznicze, ale też dysponuje doskonałym sprzętem i co najważniejsze – wykwalifikowanym i doświadczonych zespołem lekarzy specjalistów.