Ocena: 4.8 / 5.0

Nie pozwalajcie dzieciom kąpać się w fontannie!

W sezonie letnim, gdy możemy cieszyć się słońcem i bezchmurnym niebem, a temperatury przekraczają 30 stopni większość z nas marzy, żeby choć odrobinę się schłodzić.

W wielu miastach podczas upałów można zauważyć mnóstwo rodziców gromadzących się ze swoimi dziećmi wokół miejskich fontann. Dla dzieci zabawa w wodotryskach to szczególna frajda i większość z nich mogłaby spędzać w wodzie całe dnie. Jak się jednak okazuje, kąpiel w fontannie może skutkować nie tylko mandatem, ale również może być przyczyną wielu groźnych chorób, dlatego warto zastanowić się dwa razy zanim pozwolimy dzieciom na taką zabawę.

Nie pozwalajcie dzieciom kąpać się w fontannie

Nie pozwalajcie dzieciom kąpać się w fontannie

Czym grozi kąpanie się w fontannie?

Sanepid od dawna ostrzega przed zabawą dzieci w fontannach, tłumacząc, że nie są one przystosowane do kąpieli, a stanowią jedynie ozdobne elementy architektury.

Nawet, jeśli woda w nich jest przejrzysta, to wcale nie oznacza, że jest bezpieczna dla zdrowia. Woda znajdująca się w zamkniętym obiegu takiego urządzenia, najczęściej nie jest odkażana, a jej wymiana następuje zazwyczaj dopiero po kilku tygodniach. Tak więc mogą się w niej znaleźć liczne zarazki, bakterie, śmieci, zanieczyszczenia fizjologiczne, zarodniki grzybów, a nawet zwierzęce odchody. Warto pamiętać, że upały sprzyjają szybszemu rozmnażaniu się drobnoustrojów, a na zarażenie najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi.

Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie taka woda stanowi dla ich pociech. W większości miast kąpiele w fontannach są zabronione, jednak żadne pouczenia straży miejskiej nie przynoszą większego skutku. Argumenty rodziców, którzy twierdzą, że „przecież ich dzieci nie piją wody, a jedynie się w niej kąpią” to żadne argumenty. Pamiętajmy, że bakterie i wirusy atakują organizm nie tylko poprzez układ pokarmowy, ale również przez skórę. Kąpiąc się w miejskiej fontannie można nabawić się także grzybicy stóp i zakażenia ran, a to tylko kilka z zagrożeń.

Kąpiąc się w miejskiej fontannie można nabawić się także grzybicy stóp i zakażenia ran, a to tylko kilka z zagrożeń.

Kąpiąc się w miejskiej fontannie można nabawić się także grzybicy stóp i zakażenia ran, a to tylko kilka z zagrożeń.

 

Pozwalając dziecku na kąpiel w fontannie narażamy je na zarażenie:

  1. Pałeczką okrężnicy (Escherichia coli), która może wywołać ostrą biegunkę, zapalenie dróg moczowych, pęcherza, nerek czy otrzewnej. Bakteria ta może prowadzić także do poważniejszych infekcji takich jak: zapalenie opon mózgowych, a nawet sepsa.
  2. Pałeczką ropy błękitnej, która może objawiać się schorzeniami uszu, zapaleniem spojówek, wywołuje podrażnienia skóry i wysypkę, może prowadzić do zakażenia układu pokarmowego i dróg moczowych. Leczenie zakażeń wywołanych przez tę bakterię jest bardzo trudne, ponieważ jest ona odporna na działanie większości antybiotyków.
  3. Pałeczką Legionelli, która powoduje ostre zapalenie płuc, gardła i gorączkę (nawet 40°C!). Objawia się suchym kaszlem, zaburzeniami w oddychaniu, a nawet zaburzeniami świadomości.
  4. Gronkowcem, który grozi zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem ucha, migdałków czy tchawicy.
  5. Paciorkowcem, który może być przyczyną zapalenia zatok, zapalenia gardła, zapalenia płuc, a nawet zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.