ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Przerost prostaty

Mężczyzna na wizycie lekarskiej z objawami zapalenia prostaty.
4.7/5

Prostata

Dopóki nie powoduje problemów zdrowotnych, mężczyźni często nawet nie zdają sobie sprawy z jej istnienia.
A jest przecież jednym z najważniejszych organów systemu rozrodczego u mężczyzn i zasługuje na specjalną troskę.

Prostata, zwana także sterczem jest gruczołem krokowym wielkości kasztana i ściśle otacza cewkę moczową tuż poniżej pęcherza. Ponieważ wydzielina prostaty jest medium, w którym poruszają się plemniki, od jej prawidłowego działania zależy płodność mężczyzny. Płodności nie należy mylić z potencją. Ta ostatnia, manifestuje się zdolnością do erekcji, czyli usztywnienia członka. Według danych statystycznych,  co drugi mężczyzna po 40 roku życia cierpi na zaburzenia funkcji gruczołu krokowego.

Najczęstszą chorobą stercza jest łagodny przerost prostaty, który dotyka około 50% mężczyzn po 60 roku życia. Mimo, że dobrotliwe powiększenie prostaty dotyka około 23 milionów mężczyzn na całym świecie, to o potrzebie profilaktyki w tej dziedzinie nie dyskutuje się prawie wcale.

Problemy z prostatą należą do tematów wstydliwych. Można swobodnie mówić o wszystkich chorobach kobiecych, organizować kampanie na rzecz zapobiegania nowotworom macicy czy piersi, walczyć przeciw AIDS. A co z prostatą? Jaki procent mężczyzn samodzielnie decyduje się na profilaktyczne badanie prostaty? Ogromna ich większość unika wizyty u lekarza nawet wtedy, gdy powiększenie prostaty daje o sobie wyraźnie znać, to znaczy, gdy w skutek zmian chorobowych gruczoł krokowy się powiększa, uciska na cewkę moczową i utrudnia wykonanie czynności tak podstawowej jak oddawanie moczu.

Objawy przerostu prostaty

Najbardziej charakterystycznymi i najczęstszymi objawami choroby gruczołu krokowego są:

  • silne parcie na pęcherz (szczególnie w nocy),
  • mocz z trudem „przeciska się” przez zwężoną cewkę, a jego strumień jest słaby,
  • choremu trudno jest oddać mocz do końca,
  • chory odczuwa ból i pieczenie,
  • wyciekanie moczu z cewki moczowej,
  • powiększenie gruczołu krokowego.

Jeden z pacjentów powiedział: „Nie sikam tylko ciurkam”. Taki objaw w zupełności wystarczy do samodzielnej diagnozy i szybkiej decyzji kontaktu z lekarzem. Pamiętać trzeba, że prostata w większości przypadków powiększa się powoli, co sprawia, że objawy te są lekceważone według dewizy „na leczenie zawsze jest czas”.

Przerost gruczołu krokowego jest wstydliwą dolegliwością, która powoduje znaczny dyskomfort u pacjenta.Warto jednak wiedzieć (co ma istotne znaczenie dla mężczyzn), że samo powiększenie stercza nie ma bezpośredniego wpływu na zdolność uzyskania wzwodu przez mężczyznę. Ponieważ zarówno prostata, jak i pęcherzyki nasienne są miejscem, w którym produkowany jest płyn nasienny (odpowiadający m.in. za odpowiednie nawilżenie), to każde zaburzenie produkcji tych związków może powodować dyskomfort podczas współżycia.

Rozpoznanie i leczenie przerostu prostaty

Współczesna medycyna oferuje szeroką gamę możliwości leczenia chorób prostaty. Aby postawić diagnozę, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie wykonuje badanie per rectum, które umożliwia ocenę wielkości, kształtu, konsystencji czy obecności guzów. Samo badanie może powodować pewien dyskomfort pacjenta, jednak jest całkowicie bezbolesne. Dodatkowo lekarz może zalecić przezbrzuszne USG, umożliwiające ocenę wielkości i stopnia zalegania moczu, a także badanie TRUS (oceniające wielkość i strukturę narządu), czy uroflowmetrię (badanie strumienia moczu). Konieczna jest także analiza moczu i krwi.

Konsultacja specjalistyczna jest potrzebna, aby rozstrzygnąć, czy objawy zgłaszane przez chorego są następstwem łagodnego czy złośliwego rozrostu prostaty oraz określenia jaka terapia może być skuteczna. Badania uzupełniające wykonuje się, gdy chory jest kwalifikowany do leczenia zabiegowego oraz gdy nie można podjąć ostatecznej, właściwej decyzji diagnostycznej.

Do niedawna, podstawową metodą leczenia był zabieg chirurgiczny. Także i dziś jest on stosowany, gdy chory skarży się na obecność krwi w moczu, niewydolność nerek, kamicę, czy zakażenie układu moczowego. Istnieje jednak także możliwość terapii przy użyciu środków farmakologicznych. Dzielą się one na dwie grupy:  jedne służą rozluźnieniu muskulatury prostaty i cewki moczowej, natomiast drugie wpływają na produkcję testosteronu i powodują zmniejszenie rozmiarów gruczołu krokowego. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że środki te – jak wiele lekarstw – mają działanie uboczne i nie usuwają przyczyny schorzenia.

W ostatnich latach, wielu pacjentów decyduje się na terapie alternatywne, nie wymagające pobytu w szpitalu. W dobrych gabinetach urologicznych oferowane jest leczenie dobrotliwego rozrostu prostaty przy pomocy tak zwanej „termoterapii„, czyli wykorzystania temperatury do zredukowania rozrostu prostaty poprzez zniszczenie części tkanki. Zabieg taki ma zastosowanie tylko w początkowej fazie choroby. W jej zaawansowanym stadium, pomóc może wyłącznie zabieg chirurgiczny.

Trzeba z całym naciskiem podkreślić, że zaniedbane schorzenie prostaty prowadzić może nawet do śmierci. Dlatego, warto odrzucić wstyd i zawczasu zasięgnąć porady lekarza urologa. W przypadku prostaty, fałszywy wstyd skraca życie!

Portal Wiedzy:

Co jeść aby zapobiegać rozwojowi raka prostaty

Chcesz zrobić badania laboratoryjne pod kątem prostaty? KLIKNIJ TU