ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Soczewki

Soczewki kontaktowe, a poprawne widzenie. Pobrano z 123rf.com
4.5/5

Soczewki kontaktowe (zwane potocznie szkłami kontaktowymi) są to dyski zakładane na rogówkę oka. Na rynku dostępne są soczewki wykonane z różnych materiałów i posiadające różne właściwości. Główną zaletą stosowania soczewek jest większa swoboda noszenia ich niż okularów. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne, zwłaszcza przy dużych wadach wzroku. Jeśli już zdecydujemy się na soczewki, pamiętajmy, że muszą być one dobrze tolerowane przez oko, dlatego wyborowi soczewek powinniśmy poświęci odpowiednio dużo uwagi.
Obecnie na rynku znajdują się dwa główne typy soczewek:

1. Soczewki kontaktowe miękkie – wykonywane z hydrożelu, przepuszczają tlen i są giętkie. Gdy są suche ich właściwości są podobne do szkła. Gdy zostaną namoczone stają się miękkie, dzięki czemu są dobrze tolerowane przez oko. Wadą tego typu soczewek jest to, iż mogą ulec zabrudzeniu, które to może zmienić jej właściwości i obniżyć tolerancję oka. Osoba, która po raz pierwszy zakłada miękkie soczewki, może mieć wrażenie obecności ciała obcego na oku, a taki stan może utrzymywać się nawet do kilku dni.

2. Soczewki kontaktowe twarde – początkowo soczewki twarde nie przepuszczały tlenu. Obecnie rozwój technologiczny sprawił, iż dostępne są na rynku soczewki twarde, które przepuszczają tlen. Soczewki kontaktowe twarde stosuje się przede wszystkim w przypadku astygmatyzmu, w ciężkich schorzeniach okulistycznych, przy dużych wadach wzroku oraz u osób, które cierpią na zespół suchego oka. W porównaniu do soczewek miękkich oko dłużej przyzwyczaja się do noszenia soczewek twardych. Proces adaptacji może trwać nawet kilka dni. Powinien on przebiegać stopniowo, tzn. zaczynamy od noszenia soczewek przez około pół godziny, wydłużając stopniowo czas noszenia. Pamiętajmy, że soczewek twardych nie powinno się nosić jednorazowo dłużej niż przez kilkanaście godzin.

Zalety stosowania soczewek kontaktowych:
1. W przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe nie ograniczają pola widzenia.
2. Soczewki nie zaparowują.
3. Nie zalewa ich woda w trakcie deszczu i nie zapada na nie śnieg.
4. Soczewki kontaktowe nie przeszkadzają podczas uprawiania sportu.
5. Nosząc szkła kontaktowe można zakładać normalne okulary przeciwsłoneczne.
6. Soczewki kontaktowe, nawet przy dużej wadzie wzroku, są bardzo cienkie.

Kilka rad dla noszących soczewki kontaktowe

  • Przed zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych należy umyć dokładnie ręce.
  • Soczewki należy zakładać w takim miejscu, aby w przypadku upuszczenia soczewki, nie uległa ona zabrudzeniu lub uszkodzeniu.
  • Należy unikać kontaktu soczewek z paznokciami.
  • Przed założeniem soczewki należy sprawdzić czy nie jest ona uszkodzona i wilgotna.
  • Soczewki należy dezynfekować każdego dnia lub zawsze po wyjęciu z oka.
  • Soczewki, które w danym momencie nie są noszone, należy przechowywać w pojemniku wypełnionym płynem do czyszczenia soczewek.
  • Kobiety, które mają założone soczewki i muszą wykonać makijaż, powinny unikać podkreślania krawędzi oka kredką.
  • Najpierw należy zmyć makijaż, a kolejno zdjąć soczewki.
  • Należy zawsze bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza okulisty.

Portal Wiedzy: