ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Znamiona skórne

Znamiona skórne występujące na ciele.
4.7/5

Znamiona skórne – usunięcie w Gdańsku

Znamiona skórne (z łac. naevus) to bardzo  popularne, występujące niemal u wszystkich osób zmiany wśród których można wyróżnić  znamiona barwnikowe, pieprzyki, znamiona błękitne, znamiona brodawkowate, znamiona dysplatyczne czy znamiona Spitz. Znamiona skórne przyjmują różne postacie, mogą być płaskie lub wypukłe, niewielkie lub rozległe. Występują na różnych obszarach głowy, twarzy i ciała. Pojawiają się m.in. na skórze głowy, pomiędzy palcami stóp i rąk, na twarzy, szyi, plecach czy brzuchu. W większości przypadków znamiona te są niegroźne, jednak każdą niepokojącą, większą, ciemniejszą czy wypukłą zmianę należy skonsultować ze specjalistą. Istnieją bowiem znamiona, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia , a nawet życia pacjenta (np. niosące ryzyko zachorowania na czerniaka skóry).

Znamiona skórne można podzielić na:

Znamiona melanocytowe, czyli pieprzyki

Najczęściej występujące znamiona barwnikowe czyli pieprzyki, myszki mogą pojawić się wraz z wiekiem, ale mogą też istnieć na skórze całe życie, już od chwili urodzenia. Znamiona nabyte najczęściej powstają w okresach dzieciństwa, dojrzewania i we wczesnym wieku dorosłym. Statystyki podają, że przeciętny człowiek ma na swoim ciele od 10 do 40 pieprzyków. Najwięcej znamion mają osoby o jasnej karnacji. Znamiona melanocytowe (zbudowane z łagodnie namnażających się komórek barwnikowych -melanocytów ) z reguły mają brązowy kolor o zróżnicowanym nasyceniu. Mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w większych skupiskach. Pomimo, że większość pieprzyków to łagodne zmiany, mogą pojawić się znamiona, które będą wymagały usunięcia. Są to znamiona występujące w miejscach narażonych na podrażnienie, mogące doprowadzić do ich zezłośliwienia (np. w pachwinie, pod pachą, pod kolanem).

Znamiona barwnikowe wrodzone

To znamiona występujące na skórze już w chwili urodzenia, potocznie nazywane „myszkami”. Charakteryzują się owalnym kształtem i jednolitym (brązowym) odcieniem, mogą być też owłosione. Wrodzone zmiany mają różne rozmiary: od najmniejszych (poniżej 1,5 cm) po bardzo rozległe osiągające nawet 20-30 cm. Większość tego typu znamion jest łagodna (małe znamiona), a ryzyko zezłośliwienia wynosi  od 5 do 40%, w zależności o wielkości zmiany.

Znamiona błękitne

To znamiona charakteryzujące się niebieskim lub szarawym zabarwieniem, osiągające niewielkie rozmiary i występujące głęboko w skórze tworząc twarde grudki. Mogą pojawić się już w chwili urodzenia lub wystąpić w okresie dzieciństwa. Zlokalizowane są najczęściej w obrębie głowy, na twarzy i na kończynach. Z reguły są to bezpieczne znamiona, a wskazaniem do ich usunięcia są: lokalizacja w trudno dostępnych miejscach, znaczne rozmiary, bądź  rozrastanie się.

Znamiona dysplatyczne

Są to znamiona dziedziczne, osiągające duże rozmiary (około 5-15 cm), charakteryzujące się nieregularnym kształtem, obrysem  i różnorodnością kolorów (np. różowe, czerwone, brązowe). Czarne znamiona przypominają czerniaka. Przeważnie występują na tułowiu, rzadko na skórze twarzy. Zmiany te wymagają obserwacji dermatologicznej, ponieważ mogą ulec zezłośliwieniu. W sytuacji kiedy jest ich na ciele więcej (powyżej czterech) lekarz może zalecić pilne ich usunięcie, a każde tego typu znamię wymaga ochrony przeciwsłonecznej.

Znamiona Spitz

Znamiona, które bez specjalistycznej diagnostyki  mogą być pomylone z czerniakiem skóry. Występują najczęściej u dzieci, a zlokalizowane są na twarzy, rzadziej na tułowiu. Przyjmują postać pojedynczej,  kolorowej zmiany (różowej, brązowej, czerwonej, czarnej) tworząc drobne, wypukłe guzki. W sytuacji kiedy znamiona są duże, rozrastają się lub z otworu w zmianie sączy się wydzielina należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Znamiona naskórkowe brodawkowate

Są to znamiona powstałe we wczesnym dzieciństwie, rozrastające się wraz z ich właścicielem. Występują na twarzy, szyi, kończynach, tułowiu i utrzymują się na skórze całe życie. Przyjmują postać grudkowatych plamek w kolorze skóry, są twarde, zbite i najczęściej wypukłe. Mogą być bardzo rozległe, choć z reguły zajmują jedną stronę ciała układając się linijnie. Są to łagodne zmiany, jednak w ich pobliżu może dojść do wystąpienia stanu zapalnego charakteryzującego się bólem, pieczeniem , zaczerwienieniem, a nawet nadżerką. Ich leczenie wskazane jest w sytuacji kiedy przyjmują dużą, szpecąca postać , a także przy nawracających stanach zapalnych.

Znamiona łojotokowe (brodawki łojotokowe)

Zmiany popularnie nazywane rogowaceniem łojotokowym charakteryzują się nieregularnym kształtem i brodawkowatą, chropowatą powierzchnią przypominającą grudkowatą narośl. Ich wielkość waha się od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Mogą wystąpić w każdym miejscu, zarówno we włosach, na skórze twarzy, jak i całego ciała. Brodawki łojotokowe nie są złośliwe i  nie wymagają usunięcia. Wskazaniem do zabiegu są czynniki estetyczne.

Diagnostyka i leczenie znamion skórnych w Gdańsku

Pomimo, że większość znamion występujących na skórze nie jest złośliwa, to nie wolno ich lekceważyć. W sytuacji kiedy znamiona się zmieniają, ciemnieją, rozrastają, sączy się z nich wydzielina czy krwawią, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Konsultację dermatologiczną oferują specjaliści Centrum Medycznego Eter-Med, którzy przyjmują pacjentów w placówkach w Gdańsku, jak również w Cedrach Wielkich. Podczas wizyty w Poradni Dermatologicznej lekarz nie tylko oceni zmiany skórne, ale również zaproponuje odpowiednią metodę ich leczenia.

Usunięcie znamion skórnych w Szpitalu 1DayClinic w Gdańsku

Szpital 1DayClinic w Gdańsku oferuje zabieg usunięcia znamion skórnych z plastyką ubytku skóry, jak również zabieg bez plastyki ubytku skóry. Zabiegi są bezbolesne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym, które polega na ostrzykiwaniu okolicy operowanego miejsca środkiem znieczulającym. Po chirurgicznym wycięciu zmiany lekarz zakłada pacjentowi szwy i opatrunek ochronny. Zabieg trwa od 15 do 30 minut, w zależności od wielkości i rodzaju zmiany. Usunięty wycinek zostaje wysłany do badania histopatologicznego, które umożliwia ocenę zmiany pod względem zezłośliwienia i dalszego leczenia.

Po zabiegu usunięcia znamienia skórnego pacjentom zaleca się odpoczynek, przyjmowanie leków przeciwbólowych, dbanie o higienę gojącej się rany, a także ograniczenie wysiłku fizycznego i rezygnację z opalania operowanego miejsca.

Jak większość zabiegów również usunięcie znamienia skórnego powinno być poprzedzone wizyta kwalifikująca do zabiegu, podczas której specjalista nie tylko omówi przebieg zabiegu, metodę znieczulenia, ale też udzieli wskazówek dotyczących przygotowania się pacjenta do operacji i czasu pooperacyjnego.

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.