ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Jak leczyć polipy zatok?

Kobieta cierpiąca na polipy zatok i nosa.
4.8/5

Jak powstają polipy nosa i polipy w zatokach? Leczenie operacyjne zatok.

Nieprawidłowe struktury, rozwijające się we wnętrzu jamy nosowej, znane były już w dawnych czasach.
Polipy nosa to łagodne zmiany, które skierowane są w stronę światła jamy nosowej i stanowią uwypuklenie błony śluzowej, pokrywającej przewody nosowe. Swoim wyglądem przypominają grona zakończone delikatną, cienką szypułą, a w ich wnętrzu, podczas badania mikroskopowego, obserwuje się obecność znacznych ilości płynu, naczyń krwionośnych, nacieków z komórek zapalnych oraz gruczołów surowiczo-śluzowych. W większości przypadków rozwijają się ze środkowego przewodu nosowego oraz zatok sitowych i szczękowych. Mogą występować w postaci pojedynczej oraz mnogiej.

Operacja endoskopowa wycięcia polipów nosa  w Gdańsku tylko w nowym i bezpiecznym szpitalu  1DayClinic.pl

Polipy nosa rozwijają się na przełomie 5 i 6 dekady życia i dwa razy częściej dotyczą płci męskiej. Mimo, że opisywane struktury wyjątkowo rzadko spotykane są u dzieci, stanowią najczęściej występującą zmianę nosa oraz zatok przynosowych w tej grupie wiekowej i w każdym przypadku wymagają poszerzenia diagnostyki w kierunku chorób takich jak mukowiscydoza, wrodzone niedobory immunologiczne czy pierwotna dyskineza rzęsek. Najczęściej używana w praktyce klinicznej klasyfikacja polipów nosa dzieli je na neutrofilowe oraz eozynofilowe.

Polipy nosa – jaki jest ich początek?

Przyczyna rozwoju polipów nosa nie nie jest jednoznacznie wyjaśniona, jednak według dostępnych badań w ich patogenezie znaczącą rolę przypisuje się przewlekłemu procesowi zapalnemu w obrębie błony śluzowej nosa.
Do kolejnych czynników, wpływających na rozwój polipów nosa należą m.in.: zakażenia bakteryjne i grzybicze, zaburzenia układu nerwowego, a także uszkodzenie struktury nabłonka, do czego w dużym stopniu przyczynia się dym papierosowy. Istnieją też doniesienia, mówiące o udziale zaburzeń gospodarki jonowej w powstawaniu opisywanych zmian. Ma to bowiem związek z nieprawidłowym transportem jonów sodu i chloru przez komórki nabłonka, co przyczynia się do produkcji śluzu o zwiększonej lepkości.
Należy również zauważyć, że polipy nosa mogą być objawem wielu chorób ogólnoustrojowych. Jak wykazały badania, towarzyszą one astmie oskrzelowej aż w 17% przypadków. Co więcej, typowe jest współwystępowanie opisywanych zmian z nadwrażliwością na niesteroidowe leki przeciwzapalne, których sztandarowym przedstawicielem jest aspiryna, co stanowi niekorzystny fakt, związany z dużą skłonnością do nawrotu polipów.

Jak rozpoznać polipy nosa?
Objawy zgłaszane przez pacjentów z polipami nosa są dość typowe. Charakterystyczna jest blokada nosa, której nasilenie jest stałe lub może się zmieniać oraz upośledzenie węchu, z czym wiąże się osłabienie zmysłu smaku. Często wspomnianym symptomom towarzyszy kichanie, świąd nosa oraz obecność wodnistej lub rzadziej śluzowej wydzieliny, która w przypadku wtórnego nadkażenia bakteryjnego cechuje się zielonym lub brunatnym zabarwieniem. U niektórych osób polipy całkowicie wypełniają wnętrze jamy nosowej, powodując ucisk, a następnie zniekształcenie jej struktur.

Konsekwencją tego jest konieczność oddychania przez usta, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej, polegające na oczyszczaniu, nawilżeniu i ogrzaniu wdychanego przez nos powietrza.
Te i inne dolegliwości laryngologiczne wyleczysz w Poradni Laryngologicznej ETER-MED lub Szpitalu Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic.pl