ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Palec młotkowaty

4.9/5

Palec młotkowaty – leczenie w Gdańsku

Palec młotkowaty (hammer toe)  to bardzo częste schorzenie stóp. Objawia się ono deformacją palców stopy, które zaczynają przypominać kształtem młotek. Choroba nieleczona postępuje i z czasem może doprowadzić do trwałych uszkodzeń i deformacji stopy.

palec młotkowaty leczenie operacyjne gdańsk sopot gdynia

Czym się objawa palec młotkowaty

Charakterystyczny kształt palca spowodowany jest przykurczem w stawie międzypaliczkowym bliższym z jednoczesnym przeprostem w stawie międzypaliczkowym dalszym. W konsekwencji palec zgięty jest ku dołowi. Choroba dotyczy najczęściej drugiego palca stopy. Jego nieprawidłowy kształt powoduje trudności z dobraniem obuwia. Pojawiają się obtarcia i odciski w miejscach styku z wewnętrzną stroną buta. Palec jest zaczerwieniony i opuchnięty. Charakterystyczne są nagniotki, modzele na czubku palca i u jego podstawy. Chodzeniu zaczyna towarzyszyć nieznośny ból, pacjent utyka. Często wraz z palcem młotkowatym współistnieją takie dolegliwości jak nakładanie się palców na siebie czy paluch koślawy.

Etiologia

Przyczyny powstania palca młotkowatego mogą być różnorodne. Najczęstszą z nich jest nieprawidłowo dobrane obuwie. Dotyczy to szczególnie kobiet, które znacznie częściej zwracają uwagę na wygląd buta, a nie na jego wygodę i praktyczność. Buty na obcasie wysmuklają sylwetkę, ale są wyjątkowo niekomfortowe dla stóp. Powodują nieprawidłowe przeniesienie ciężaru ciała na przednią część stopy. Konsekwencją tego jest wytworzenie z czasem płaskostopia poprzecznego, halluksa, a także palców młotkowatych. Nadmierne obciążenie przedniej części stopy może być również spowodowane nadwagą. Niektóre wady postawy także powodują nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodu i predysponują do rozwoju choroby. Palec młotkowaty może rozwinąć się też u osób z nieprawidłową, wrodzoną budową stopy. Czasem przyczyną jest udar mózgu lub inne jednostki neurologiczne. Palce młotkowate mogą występować w przebiegu takich chorób jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), amyloidoza, cukrzyca, dna moczanowa.

Rozpoznanie problemu

Charakterystyczny wygląd palca przemawia jednoznacznie za postawieniem odpowiedniej diagnozy. Lekarz powinien również porozmawiać z pacjentem w celu zebrania jak największej ilości informacji o objawach towarzyszących schorzeniu. Zdjęcie RTG będzie pomocne w rozpoznaniu palca młotkowatego i ocenie stanu zaawansowania choroby.

Aby skonsultować się z lekarzem specjalistą z zakresu ortopedii i umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu kliknij tu.

Leczenie operacyjne w Gdańsku

Wybór leczenia palca młotkowatego zależy od stopnia zaawansowania choroby. Początkowe fazy można leczyć zachowawczo. Lekarz proponuje zmianę obuwia, na bardziej wygodne ( z szerszymi czubkami, tak by palce nie były uciśnięte, rezygnację z butów na obcasie). Rozwiązaniem bywają też odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne. Przy znacznej bolesności można stosować maści przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia palca młotkowatego jest operacja. Zapobiega ona dalszej deformacji palca prowadzącej do zwyrodnienia. Zabieg gwarantuje szybki powrót do bezbolesnego chodzenia. Dzięki niemu zapobiegniemy kolejnym odciskom, modzelom, wrastaniu paznokci, a także późniejszym nieodwracalnym zwyrodnieniom stawu. Chirurg proponuje operacje w przypadku niepowodzenia innych zachowawczych metod leczenia (np. zmiany obuwia, stosowania wkładek) i ciągłemu rozwojowi deformacji. Polega ona na nacięciu skóry i tkanek położonych nad bolącym stawem. Następnie lekarz usuwa zmienioną tkankę kostną i zastępuje ją implantem.

 

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

Kliknij tu, aby sprawdzić ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia w Gdańsku – 1DayClinic.