E-skierowania obowiązkowe od 8 stycznia 2021r.
Czym różni się e-skierowanie od tradycyjnego skierowania?
Tradycyjne skierowanie było wydrukowane na papierze. E-skierowanie zostanie wystawione przez lekarza na komputerze, a następnie trafi na dysk internetowy, tzw. „chmurę”, do której będą mieć dostęp poradnie specjalistyczne i szpitale w Polsce.
Pacjent nie potrzebuje wydruku skierowania z podpisem lekarza. Posiadając e-skierowanie zarejestruje się podając kod e-skierowania oraz swój nr pesel. E-skierowanie można otrzymać w postaci:
- 4 cyfrowego kodu przekazanego przez lekarza wydającego e-skierowanie
- SMS-a z 4 cyfrowym kodem
- e-maila z 4 cyfrowym kodem
- wydruku informacyjnego e-skierowania
Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, pacjent musi posiadać tzw. Profil Zaufany i odpowiednio skonfigurować Internetowe Konto Pacjenta poprzez dodanie numeru telefonu i adresu e-mail. Zobacz jak założyć Profil Zaufany.
E-skierowanie można otrzymać m.in. do:
- poradni specjalistycznych,
- szpitala,
- poradni tomografii komputerowej i rezonansu,
- pracowni endoskopowych (gastroskopia i kolonoskopia)
E-skierowanie nie jest wystawiane na:
- leczenie w uzdrowisku lub sanatorium,
- programy lekowe,
- zabiegi rehabilitacyjne,
- leczenie w szpitalu psychiatrycznym.
Pacjentów nie obowiązuje już termin 14 dni na osobiste dostarczenie skierowania.
Czy na e-skierowanie będę mógł zarejestrować się do kilku poradni specjalistycznych?
E-skierowanie uprawnia do zarejestrowania się tylko do jednej wybranej poradni. Przed realizacją e-skierowania, należy posłużyć się swoim numerem PESEL oraz nr kodu e-skierowania.
Czy lekarz będzie mógł jeszcze wystawiać papierowe skierowania do poradni specjalistycznej?
Tradycyjne papierowe skierowania będą wystawiane tylko w wyjątkowych sytuacjach,np. gdy rządowy system P1 będzie miał awarię lub lekarz nie będzie miał dostępu do systemu elektronicznego. Wówczas otrzymasz od lekarza tradycyjne skierowanie.
Ważne, że każdy pacjent, który po 8 stycznia 2021 r. zadzwoni do przychodni z papierowym skierowaniem, powinien zostać przyjęty na dotychczasowych zasadach.
Od kiedy ETER-MED przyjmuje i wydaje e-skierowania?
Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie placówki ETER-MED wydają oraz przyjmują e-skierowania. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy podczas konsultacji będzie awaria rządowego systemu P1 – wówczas lekarz wystawi tradycyjne skierowanie, które pacjent odbierze z rejestracji.
Czy jeszcze są potrzebne tradycyjne skierowania?
Tak, w przypadku wybranych pracowni diagnostycznych (np. wykonujących badania USG,RTG, EEG, przewodnictwa nerwowego ) w większości przypadków będą wymagane tradycyjne papierowe skierowania. W przypadku wizyty osobistej pacjent otrzyma skierowanie od lekarza, a w przypadku teleporady – skierowanie będzie do odbioru w wybranej rejestracji ETER-MED. Gdy pacjent będzie realizował badanie poza strukturami ETER-MED (np. UCK, Szpital Malbork, USG w Nowym Dworze Gdańskim) takie papierowe skierowanie odbierze z naszej rejestracji.
Można zapisać się telefonicznie na wizytę do poradni specjalistycznej, nawet jeśli przychodnia nie obsługuje e-skierowania z powodu awarii serwerów rządowych. Jednak wówczas musisz podać więcej danych:
- podstawowe informacje o skierowaniu (kto wystawił, z jakim rozpoznaniem)
- 4-cyfrowy kod dostępu i Twój PESEL lub
- klucz – 44-cyfrowy numer umożliwiający odczytanie e-skierowania; numeryczne przedstawienie kodu kreskowego lub
- numer identyfikujący – identyfikator techniczny umożliwiający rozróżnienie dokumentu w systemie, zawierający różne metadane zgodne ze standardami.
Przychodnia poprosi pacjenta o złożenie oświadczenia, że zapisał się tylko do jednej placówki.
Pamiętaj, że na podstawie e-skierowania możesz zapisać się tylko do jednej placówki medycznej.