ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostroga piętowa

Zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostroga piętowa. Pobrano z 123rf.com
4.7/5

Zapalenie rozcięgna podeszwowego i ostroga piętowa – leczenie w Gdańsku

Rozcięgno podeszwowe, utworzone przez mocne pasmo łącznotkankowe, ma swój początek na guzowatości kości piętowej i rozdziela się obwodowo na pięć pasm, które przyczepiają się do podstawy paliczków bliższych poszczególnych palców stopy.   Rozcięgno podeszwowe odgrywa ważną rolę dla czynnościowej stabilizacji stopy w czasie stania na palcach, chodu i biegu. Przy nadmiernym nawróceniu stopy, z koślawym ustawieniem tyłostopia, rozcięgno ulega przeciążeniom, które mogą spowodować tzw. Entezopatię – przewlekły stan zapalny. Stan taki może być również wywołany przeciążeniem rozcięgna podeszwowego podczas długotrwałego chodzenia na wysokich obcasach lub w zbyt miękkim obuwiu. Mikrourazy, które wyładowują się na podeszwie stóp podczas chodzenia na boso są również częstą przyczyną rozwoju przewlekłego zapalenia rozcięgna podeszwowego. Z czasem w miarę trwania przewlekłego stanu zapalnego rozwija się tzw. ostroga piętowa widoczna w obrazie rentgenowskim jako wyrośl na guzie piętowym.

Dolegliwości bólowe w okolicy przyczepu piętowego rozcięgna podeszwowego dotyczą zarówno sportowców, jak i osób nie uprawiających sport. U osób nie uprawiających sport choroba występuje zazwyczaj między 35 a 60 rokiem życia.

Szczególnie zagrożone są kobiety z nadwagą oraz osoby pracujące w zawodach wymagających długotrwałego stania, noszące nieodpowiednie obuwie, z towarzyszącą niewydolnością układu żylnego.

Objawy mogą rozwijać się szybko lub narastać stopniowo. Ból z reguły zlokalizowany jest w miejscu przyczepu bliższego rozcięgna, nieco przyśrodkowo, przy guzie kości piętowej. Pacjenci odczuwają największe dolegliwości bólowe i sztywność stopy rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Często określają swoje doznania jako „chodzenie po gorących węglach”. Dolegliwości bólowe mijają stopniowo w ciągu dnia w miarę chodzenia, pozostaje jednak kłujący i uporczywy punktowy ból pod piętą, który ogranicza wydolność chodu.

Leczenie w Gdańsku

Pacjent zgłasza się do specjalisty z reguły późno i istniejący przewlekły stan zapalny jest trudny do leczenia. W fazie ostrej stosuje się okłady z lodu lub masaż lodem oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne ogólnie i miejscowo. W przypadkach przewlekłych korzystny efekt daje ostrzyknięcie lekami sterydowymi, umiejętnie dobrana fizykoterapia, zmiana obuwia, stosowanie właściwie dobranych wkładek.

Aby skonsultować się z lekarzem specjalistą z zakresu ortopedii i umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu osoczem bogatopłytkowym kliknij tu.

Ważne znaczenie mają działania profilaktyczno-lecznicze, polegające m.in. na odpowiednim doborze obuwia, korekcji deformacji stóp, redukcji nadwagi.