ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Halluksy – paluchy koślawe

Halluksy powszechna deformacja stóp, dostępne metody leczenia
4.7/5

Halluksy, paluchy koślawe – leczenie operacyjne w Gdańsku

Halluksy, czyli paluchy koślawe to określenie deformacji stopy, pochodzące z łacińskiego tłumaczenia Hallux Valgus. Paluch koślawy to nabyte, rzadziej wrodzone zniekształcenie w obrębie stopy,polegające na koślawym ustawieniu palucha oraz szpotawym ustawieniu I kości śródstopia.

Koślawość palucha  to jego boczne odchylenie w stronę pozostałych palców stopy. W ciężkich deformacjach paluch może ustawiać się nawet poprzecznie pod pozostałymi palcami stopy. Nadmierna szpotawość I kości śródstopia to znaczne poszerzenie poprzecznego wymiaru stopy (płaskostopie poprzeczne).

Paluchom koślawym towarzyszą często deformacje pozostałych palców:

  • palec młotkowaty,
  • podwichnięcie w stawach śródstopnopalcowych,
  • utrata łuków stopy,
  • bolesne modzele ( zgrubienia skóry),
  • zapalenie kaletek maziowych,
  • wyrośla kostne na głowie I kości śródstopia.

Deformacje te prowadzą do konfliktu z obuwiem i mogą być przyczyną dolegliwości bólowych oraz dysfunkcji stopy.

Etiologia

Etiologia schorzenia nie jest do końca wyjaśniona. Paluch koślawy jest najczęściej wynikiem niedomogi statycznej i zaburzeń równowagi mięśniowej stopy. Uważa się, że u ponad 60% chorych występują uwarunkowania genetyczne (rodzinne). U podłoża zniekształcenia leży rozluźnienie więzadłowe elementów stabilizujących stopę jak i nieprawidłowy bilans mięśniowy. Zwykle koślawość palucha jest tylko jednym z elementów nabytej deformacji stopy i jednym z symptomów zaburzonej biomechaniki stopy. Niektórzy nazywają koślawość paluchów chorobą cywilizacyjną kobiet. Zwracają uwagę na związek rozwoju paluchów koślawych z nieodpowiednim obuwiem. Noszenie butów na wysokim obcasie i o wąskich czubach powoduje przeciążenie przedniej części stopy. Skutkiem tych nadmiernych przeciążeń jest poszerzenie przodostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, natomiast szpiczasty kształt butów zwiększa ucisk na paluch, przesuwając go w stronę boczną, w kierunku pozostałych palców.

Reasumując przyczyny powstawania deformacji stopy, paluchów koślawych są złożone, do najistotniejszych zaliczyć można:

  1. czynnik genetyczny (rodzinny)
  2. kształt stopy, płaskostopie
  3. nieprawidłowe obuwie
  4. nadwagę
  5. stojący charakter pracy

Leczenie halluksów w Gdańsku

Leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) polega głównie na zapobieganiu czyli szeroko pojętej profilaktyce dalszego rozwoju deformacji stopy i doraźnej poprawie komfortu chodzenia. Należy zwracać szczególną uwagę na:

– rodzaj noszonego obuwia,

– utrzymanie prawidłowej wagi ciała,

– zmniejszenie ilości godzin pracy w pozycji stojącej,

– ograniczenie chodzenia w obuwiu bardzo dopasowanym i na wysokim obcasie,

– stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych stóp wsparte fizykoterapią.

Leczenie zachowawcze paluchów zwykle daje niewielki efekt terapeutyczny. Stosowanie specjalnych wkładek, aparatów odwodzących paluchy na noc, rozpórek trójkątnych na dzień przynosi tylko częściowe złagodzenie deformacji i krótkotrwałą „poprawę kształtu” stopy. Czasami pewną poprawę można uzyskać stosując wkładki metatarsalne, które podpierają sklepienie poprzeczne stopy wraz z obuwiem z poszerzoną częścią przednią i niskim obcasem.

Jeżeli stopa ma tendencję (zwykle rodzinną) do tworzenia się palucha koślawego to stosowanie wkładek i szerokiego obuwia zwykle nie uchroni od rozwoju deformacji stopy. Tak więc leczenie zachowawcze właściwie ogranicza się do zmniejszenia dolegliwości bólowych i łagodzenia niekorzystnych skutków konfliktu z obuwiem.

W zaawansowanych deformacjach stóp lub gdy leczenie zachowawcze nie przynosi złagodzenia dolegliwości bólowych i poprawienia komfortu chodzenia rekomendowane jest leczenie operacyjne.

Leczenie operacyjne

W zaawansowanych procesie deformacji stóp, paluchach koślawych i palcach młotkowatych stosuje się leczenie operacyjne.

Polega ono na:

  1. ścięciu nadmiaru tkanki kostnej (wyrośla kostnego) na głowie I kości śródstopia, usunięciu zapalnej kaletki (bunionu) powstałej z ucisku obuwia na zdeformowany paluch,
  2.  plastyce torebki stawowej w celu skorygowania koślawego ustawienia palucha i utrzymania go w osi I kości śródstopia,
  3. korekcji szpotawego ustawienia I kości śródstopia i zwężenia przodostopia,
  4. skorygowania współistniejących deformacji palca II i III (palców młotkowatych).

Zabieg operacyjny przeprowadza się w znieczuleniu, co gwarantuje bezbolesność procedury. Rodzaj znieczulenia zawsze dobierany jest przez lekarza anestezjologa w porozumieniu z ortopedą. Zwykle jest to znieczulenie odcinkowe, ograniczone tylko do operowanej kończyny. Tak więc nie obciąża chorego i jest bardzo dobrze przez niego tolerowane. Zastosowanie nowoczesnych technik operacyjnych z użyciem implantów (płytek, śrub, klamer) pozwala na skrócenie okresu unieruchomienia stopy. Często rezygnuje się z gipsu stosując specjalnie dobrane obuwie pooperacyjne z odciążeniem palucha. Zabieg można wykonać w Szpitalu 1DayClinic.pl 

Aby umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu kliknij tu.

Postępowanie takie skraca okres rehabilitacji, zapewnia większy komfort po zabiegu operacyjnym i przyspiesza powrót do aktywnego stylu życia.