Abdominoplastyka (wycinanie nadmiaru fałdów skórnych z tkanka tłuszczową)
Operacja plastyczna brzucha polega na usunięciu nadmiernej ilości fragmentu skóry oraz tkanki tłuszczowej z podbrzusza lub śródbrzusza a także na plastyce mięśni brzucha. Skóra zostaje naciągnięta, a mięśnie ściany brzucha uformowane.
Jakie są wskazania do abdominoplastyki?
Najważniejszym wskazaniem jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, obniżona elastyczność skóry i zwiotczenie powłok brzusznych, obwisła skóra brzucha np. po znacznej utracie masy ciała. Operacje wykonuje się również gdy skóra jest zwiotczała po ciąży, podczas której doszło do rozejścia się mięśni brzucha. Uwypuklenie trzewi, skóra zwisająca poniżej pępka (np. u osób starszych) czy osłabienie mięśni jamy brzusznej również jest wskazaniem do wykonania abdominoplastyki.
Abdominoplastyka w Gdańsku
Operację plastyki powłok brzusznych, czyli abdominoplastykę przeprowadzają specjaliści Szpitala 1DayClinic w Gdańsku.
Podczas operacji specjalista chirurgii wycina nadmierną ilość luźnej skóry, tkanki podskórnej i tkanki tłuszczowej z podbrzusza lub środkowej części brzucha. Następnie wykonuje plastykę mięśni brzucha, która uzależniona jest od stopnia deformacji powłok i naciąga skórę. Zabieg twa od 1 do 3 godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie powinien jeść i pić przynajmniej 6 godzin wcześniej. Zmniejszoną ilość tkanki tłuszczowej można zauważyć chwilę po zabiegu, jednak pełne efekty operacji zauważalne są po około 6-12 miesiącach
Przed operacją warto udać się na wizytę kwalifikującą do zabiegu, podczas której lekarz nie tylko zbada pacjenta i zapozna się z jego oczekiwaniami, ale także udzieli wskazówek dotyczących przygotowania się do zabiegu i rekonwalescencji po plastyce powłok brzucha.
Efekty plastyki powłok brzusznych
Pacjenci, którzy po operacji będą się stosować zaleceń lekarza (prawidłowe odżywianie i w późniejszym okresie ćwiczenia
fizyczne) mogą liczyć na widoczne i długotrwałe efekty abdominoplastyki. Przede wszystkim zostaną usunięte fałdy brzuszne i rozstępy, będzie widoczna poprawa wyglądu i kształtu brzucha. Dodatkowo zmniejszy się tkanka tłuszczowa, znacznie polepszy się jakość skóry brzucha oraz samopoczucie osoby operowanej.
Pomimo to, że zabieg nie jest docelowo skierowany na poprawienie talii i utratę tkanki tłuszczowej, to nie sama operacja, ale odpowiedni styl życia po niej prowadzą do uzyskania pożądanej sylwetki.
Badania przed zabiegiem wycięcia nadmiernej tkanki tłuszczowej z powłok brzusznych
Poniżej znajduje się lista badań, które są konieczne do wykonania operacji:
- morfologia z automatycznym rozmazem, glukoza, OB (Odczyn Biernackiego), potas (Na), sód (K), kreatynina, mocznik, INR pt, APTT, HBS Ag (antygen wirusowy obecny w krwi podczas wirusowego zapalenia wątroby typu B), anty HCV (przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C), grupa krwi, płytki krwi (liczba)
Powyższe badania można wykupić w pakiecie dostępnym w sklepie internetowym www.sklep.etermed.pl, produkt znajduje się pod nazwą „Pakiet przed zabiegiem chirurgicznym”
Niezbędnym badaniem do wykonania przed planowanym zabiegiem jest również zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz EKG.