Ultrasonografia
USG, czyli ultrasonografia, to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, w którym wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe, umożliwiające obejrzenie wnętrza wielu narządów naszego ciała. Urządzenie do przeprowadzania USG składa się z dwóch części: głowicy odbierającej fale ultradźwiękowe oraz aparatu przetwarzającego odebrane sygnały w obraz.
Na podstawie wyników badania ultrasonograficznego lekarz podejmuje decyzję dotyczącą profilaktyki i metod leczenia danego schorzenia.
Opis badania
Ultrasonografia wykonywana jest w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa skórę pacjenta specjalnym żelem ułatwiającym przewodzenie. Następnie przesuwa głowicę aparatu nad badanymi narządami. Obraz uwidaczniający obszary wnętrza badanego narządu widoczny jest na monitorze, w każdej fazie badania możliwe jest jego zarejestrowanie na papierze bądź taśmie video. Badanie jest bezbolesne i najczęściej trwa kilkanaście minut.
Cel badania
USG pokazuje kształt i wielkość organów (np. wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, piersi, moszny) oraz nieprawidłowe obszary w tych organach. Umożliwia również wykrycie płynu w jamie brzusznej, obecność guzów i torbieli. Głównym celem badania jest diagnoza charakteru zmian chorobowych narządów wewnętrznych. Pod kontrolą badania USG możliwe jest również wykonanie biopsji.
Wskazania do wykonania USG
- Objawy nadczynności tarczycy,
- Objawy niedoczynności tarczycy,
- Powiększenie obwodu szyi,
- Uczucie duszności,
- Nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych,
- Bóle brzucha o ostrym i przewlekłym charakterze,
- Uraz jamy brzusznej,
- Wymioty,
- Biegunki,
- Utrata wagi ciała,
- Podwyższone OB.
Przygotowanie do badania
USG jamy brzusznej
5 godzin przed badaniem należy:
- nie przyjmować pokarmów,
- nie przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną),
- nie palić tytoniu,
- nie żuć gumy.
1 godzinę przed badaniem należy:
- wypić litr wody niegazowanej,
- do czasu badania nie oddawać moczu.
Prosimy, aby na badanie USG zabrać ze sobą mały ręcznik
USG dróg moczowych, gruczołu krokowego oraz narządów rodnych kobiety
Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów małej miednicy jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste „okno ultrasonograficzne”, umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego.
5 godzin przed badaniem należy:
- nie przyjmować pokarmów,
- nie palić tytoniu,
- nie żuć gumy.
1 godzinę przed badaniem należy:
- wypić 1 litr wody niegazowanej,
- nie oddawać moczu.
Badanie usg nie jest szkodliwe, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne. Jest badaniem bezbolesnym i niezwiązanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta, nie ma więc przeciwwskazań do jego wykonywania. W razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie bez zagrożenia dla pacjenta.
Prosimy, aby na badanie USG zabrać ze sobą mały ręcznik
Czas oczekiwania na wynik
Pacjent otrzymuje wynik w dniu wykonania badania w formie opisu z dołączonymi wydrukami obrazów ultrasonograficznych. USG na miejscu ocenia, interpretuje i konsultuje wykonujący badanie lekarz.
Gdzie i jak można wykonać badanie USG w Gdańsku?
Badanie USG w Gdańsku wykonywane jest nowoczesnymi aparatami GE oraz Toshiba w filii nr 1 ETER-MED przy ul. Jaskółczej 7/15 (kondygnacja -1), nr tel.: 58-3202600 oraz filii nr 2 przy ul. Górskiego 1. Wymagana jest uprzednia rejestracja. Badania USG realizowane są tylko z właściwym skierowaniem od lekarza z ETER-MED.
Zachęcamy również do korzystania z usługi komercyjnej (USG prywatnie/odpłatnie) w przypadku nie posiadania skierowania, bądź celem przyspieszenia terminu badania.