ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Bezpieczne opalanie – poznaj 6 najważniejszych zasad!

Pamiętaj o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych
4.5/5

Bezpieczne opalanie – poznaj 6 najważniejszych zasad!

Pomimo tego, iż większość osób wie, że nadmierne wystawianie ciała na słońce wcale nie jest bezpieczne dla człowieka, to jednak większość z nas nie potrafi zrezygnować z tych wszystkich wakacyjnych emocji i wybiera się na plażę nie po to, żeby odpocząć, a żeby uzyskać piękną, złotą opaleniznę.

Opalanie ciała nie jest w pełni bezpieczne i niejednokrotnie wiąże się z ryzykiem poparzenia, podrażnienia, przedwczesnego starzenia się skóry czy zachorowania na raka skóry, to jednak istnieją zasady, które pozwalają na bezpieczniejsze opalanie i zminimalizowanie ryzyka powyższych powikłań.

Przygotuj skórę przed wyjściem na słońce, Pobrano z 123rf.com
Przygotuj skórę przed wyjściem na słońce

1.Przygotuj skórę przed wyjściem na słońce!

O skórę powinniśmy dbać przez cały rok, nie tylko przed samym wyjściem na plażę. Wiosną, zimą czy jesienią skóra twarzy i ciała bywa bardziej przesuszona niż latem, a  to wszystko za sprawą suchego powietrza, jakie fundują nam urządzenia dogrzewające nasze wnętrza. W chłodniejszych porach roku należy smarować skórę kremami nawilżającymi, a wiosną, kiedy słońca jest już więcej – kremami z filtrem UV. Niektórzy zalecają, aby już wiosną stosować wysoki filtr UV 50 tylko po to, aby przygotować skórę przed wyjściem na słońce.

Warto wzmocnić skórę również od środka. W tym celu można przyjmować naturalną prowitaminę A bądź beta-karoten.

2.Unikaj słońca w samo południe!

Zrezygnuj z opalania pomiędzy godziną 11.00 a 15.00, kiedy słońce grzeje najmocniej. To właśnie w tych godzinach najłatwiej można się nabawić nie tylko poparzenia słonecznego, ale również groźnego dla zdrowia i życia udaru!

Dowiedz się więcej o udarze!

Osoby lubiące się opalać powinny wiedzieć, że nawet w cieniu mogą uzyskać brązową opaleniznę, ponieważ promienie słoneczne i tak tam docierają, jednak nie da się ukryć, że są słabsze. Na bezpośrednie słońce można wrócić po godzinie 15.00, choć i w tym czasie należy zachować umiar.

3.Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym!

Coraz częściej słyszy się o szkodliwości używania kremów z filtrem UV i rzeczywiście bywają takie, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, jednak na polskim rynku można dostać wiele kremów bezpiecznych, którymi powinno się zabezpieczyć skórę przed wyjściem na słońce!

Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznymPobrano z 123rf.com
Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym

Szkodliwe kremy, o których mowa to te, zawierające w swoim składzie oksybenzon i tych właśnie należy unikać. Ten szkodliwy związek może być przyczyną reakcji alergicznych, znacznych podrażnień skóry, zaburzeń hormonalnych, a nawet endometriozy!

Dowiedz się więcej o szkodliwych kosmetykach z filtrem UV!

Przed każdym wyjściem na plażę należy użyć kremu z filtrem przeciwsłonecznym, przynajmniej SPF 15. Kupując kosmetyk „na słońce”, warto wybrać taki, który chroni skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet jeśli nałożymy na ciało grubszą warstwę kremu, to nie wydłuża to czasu, w którym chroni on skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Kosmetyk z filtrami UV powinno się nakładać co 3-4 godziny i po każdym wyjściu z wody. Pierwsza aplikacja powinna być wykonana około 20-minut przed wyjściem na słońce. Podczas pływania, zabawy w morzu i basenie czy w trakcie wycierania ciała, wcześniejsza ochrona szybko zostaje usunięta, dlatego nie należy zapominać o ponownym posmarowaniu ciała.

Podczas aplikowania kremu należy pamiętać o najbardziej narażonych na poparzenia miejscach: twarzy, a szczególnie: nosie, czole, brodzie, ustach, policzkach, jak również o uszach, ramionach i stopach.

4.Pamiętaj o nakryciu głowy!

To jedna z najważniejszych zasad bezpiecznego opalania i wbrew wielu opiniom, nie dotyczy tylko dzieci! Zarówno osoby dorosłe, jak i młodsi plażowicze przed wyjściem na słońce powinni włożyć na głowę kapelusz, cienką czapkę z daszkiem czy chustkę. Brak ochrony głowy grozi osłabieniem, udarem słonecznym, omdleniem, zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami.

Kiedy słońce bardzo mocno grzeje, warto osłonić również ciało, co szczególnie dotyczy dzieci. Skórę można osłonić nie tylko cienką koszulką czy pieluszką tetrową, ale również specjalną odzieżą z filtrem UV. Coraz więcej sklepów oferuje koszulki, topy, czapki, legginsy, a nawet kostiumy kąpielowe z filtrem przeciwsłonecznym.

5.Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych!

Podczas opalania powinniśmy pamiętać nie tylko o ochronie skóry, ale również o ochronie oczu. Przed każdym wyjściem na słońce warto założyć okulary przeciwsłoneczne, ale tylko takie z filtrem UV. Zwykłe, kupione na bazarze okulary z kolorowymi, bądź tylko przyciemnionymi szkłami może dobrze wyglądają, ale z pewnością nie chronią wzroku przed słońcem!

Dowiedz się więcej o bezpiecznych okularach przeciwsłonecznych!

6.Nie używaj kosmetyków zapachowych!

Przed wyjściem na słońce nie używaj perfum, wód toaletowych, dezodorantów, płynów po goleniu, balsamów do ciała i kosmetyków, które nie są przeznaczone do opalania, gdyż mogą wywoływać reakcje fototoksyczne. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować powstanie na skórze plam, przebarwień, podrażnień, a nawet pęcherzy.