ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Bóle brzucha

Płaczące niemowlę na łóżku. Pobrano z 123rf.com
4.8/5

Problemy z brzuszkiem u dziecka

Bóle brzucha u dzieci są dość często spotykanym problemem. W zależności od wieku dziecka, dolegliwości mogą mieć różne przyczyny.

KolkaW wieku noworodkowym i niemowlęcym “brzuszkowe” dolegliwości wynikają najczęściej z niedojrzałości przewodu pokarmowego.  Często zdarza się, że maluszek nie potrafi jeszcze strawić wszystkich substancji zawartych w mleku mamy lub w mleku modyfikowanym, ich nadmiar fermentuje, co powoduje wzdęcia, wodniste, strzelające stolce o kwaśnym odczynie, często powodujące zaczerwienienia skóry w okolicy pieluszkowej. Niepokój i płacz nasilają się głównie w godzinach popołudniowych i wieczorem, dziecko krzyczy podkurczając nóżki – prezentując typowy obraz tzw. “kolki”.

Jak pomóc dziecku?

Jeśli objawy są typowe, należy masować brzuszek dziecka, podać preparat simeticonu, zmienić smoczek butelki na “antykolkowy”, dopilnować, aby po każdym posiłku dziecku się odbiło. Warto skonsultować problem z pediatrą, który może zlecić odpowiednie badania, zalecić zmianę mleka modyfikowanego lub podawanie preparatu laktazy. Jeżeli jednak niepokój jest bardzo nasilony lub w pieluszce pojawi się krew lub duża ilość śluzu, konsultacja powinna odbyć się w trybie pilnym!

Alergia pokarmowa – może objawiać się wymiotami, biegunką,obecnością krwi w stolcu, wysypką, brakiem przyrostów masy ciała. Alergenów pokarmowych jest wiele, jednak najczęstsze z nich to: białko mleka krowiego, białko jaja kurzego, seler, orzechy, ryby, cytrusy. Istotna jest również predyspozycja genetyczn. Rozpoznanie alergii pokarmowej jest bardziej prawdopodobne, jeżeli  któreś z rodziców lub rodzeństwa dziecka jest alergikiem. Diagnostyka alergii pokarmowych nie jest prosta, ponieważ nie ma badań laboratoryjnych, które jednoznacznie i w prosty sposób odpowiedzą na pytanie, czy i na co jest uczulone dziecko. Rozpoznanie uczulającego składnika najczęściej wymaga cierpliwej obserwacji w celu określenia prawdopodobnych alergenów, a następnie diety eliminacyjnej z wykluczeniem uczulającego składnika.

Infekcje przewodu pokarmowego – mogą przytrafić się dziecku w każdym wieku. Do najczęstszych objawów należą: wymioty, bóle brzucha, zazwyczaj liczne płynne lub półpłynne stolce, często z towarzyszącą gorączką. Najczęściej infekcje te powodowane są przez wirusy, ale zdarzają się także infekcje wywoływane przez bakterie lub grzyby. Postępowanie polega głównie na nawadnianiu, małymi porcjami, schłodzonym płynem, najlepiej specjalnym preparatem nawadniającym dostępnym w aptekach bez recepty lub wodą. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, ale jeśli chce jeść, nich będą to produkty lekkostrawne, np. gotowany ryż, chrupki kukurydziane, słone paluszki. Warto również podać probiotyk, który najczęściej skraca czas trwania biegunki i przywraca równowagę flory bakteryjnej.

W przypadku małego, gorączkującego dziecka – zawsze konieczna jest pilna konsultacja pediatryczna. W przypadku dzieci starszych, które przyjmują odpowiednią ilość płynów, można poobserwować dziecko I udać się do lekarza w razie  braku poprawy.

Zaparcia – dziecko cierpiące z powodu zaparć bardzo często uskarża się na bóle brzucha, wzdęcia, nie ma apetytu. Częstotliwość oddawania stolca może być różna, ale z reguły jest to stolec oddawany z wysiłkiem, obfity lub w postaci drobnych kulek. Często z obawy przed dyskomfortem dziecko dodatkowo powstrzymuje odruch defekacji, co powoduje zwiększenie ilości zalegających mas kałowych i powstaje efekt błędnego koła. Przyczyną zaparć jest najczęściej dieta uboga w błonnik, a bogata w mleko, czekoladę, białe pieczywo, banany, słodycze.  Aby pozbyć się zaparć, należy przede wszystkim zmodyfikować dietę, zadbać o odpowiednia ilość i jakość wypijanych przez dziecko płynów. Warto w całej rodzinie wykształcić nawyk zaspokajania pragnienia wodą, a soki zarezerwować jako równoważnik porcji owoców i podać np. pół szklanki do obiadu. Trzeba pamiętać, że niezwykle popularne wody smakowe czy gęste soki przecierowe zawierają dużo cukru i innych substancji słodzących, co wbrew obiegowym opiniom wcale nie służy naszemu zdrowiu, a zwłaszcza zdrowiu dzieci. Jeśli modyfikacja diety nie przyniesie rezultatów, warto odwiedzić pediatrę, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Przyczyn bólów brzucha może być bardzo wiele. Poza powyższymi można wyróżnić: obecność pasożytów, zatrucia pokarmowe, infekcje dróg moczowych, zapalenie otrzewnej, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie ucha, refluks żołądkowo-przełykowy, chorobę wrzodową.

Problemów z brzusziem nie należy bagatelizować, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, należy udać się do lekarza pediatry.