Woda bez wątpienia jest niezbędna do życia zarówno ludziom, jak i zwierzętom oraz roślinom. Wydawałoby się, że jest to zwyczajna, powszechnie występująca w przyrodzie substancja, jednak bez niej nie byłoby życia.
Organizm człowieka składa się z około 60-70 procent wody. Nasz mózg ma jej ponad 80 procent, we krwi jest około 86 procent wody, a w sokach żołądkowych znajduje się aż 97 procent wody.
Picie wody ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Warto pamiętać, że inne napoje zawierające w swoim składzie również wodę gaszą pragnienie, ale nie mają tak istotnego znaczenia dla organizmu jak sama woda. Osoba dorosła powinna wypijać około 2,3 litrów wody dziennie.
Dlaczego warto pić wodę
- Picie wody zapobiega i koi zgagę. Zgaga jest oznaką niedoboru wody w górnej części jelitowo-żołądkowej, a tym samym jednym z bardziej kłopotliwych objawów pragnienia. Bez odpowiedniej ilości wody pozbycie się zgagi jest praktycznie niemożliwe.
- Picie wody zapobiega artretyzmowi. Bóle reumatyczne oraz bóle stawów są sygnałem, że w danych miejscach brakuje odpowiednich ilości wody. Dolegliwości te można złagodzić dostarczając organizmowi odpowiednie ilości wody.
- Picie wody zapobiega chorobie niedokrwiennej serca. Tzw. angina pectoris jest objawem niedoboru wody pomiędzy sercem, a płucami. Pomimo, że choroba ta wymaga opieki lekarskiej, powinno się dostarczać odpowiednie ilości wody sprzyjające leczeniu.
- Picie wody zapobiega migrenie. Migrena może być oznaką odwodnienia mózgu i oczu. Wraz z dostarczaniem odpowiednich ilości wody, bóle głowy oraz stany zapalne oczu wywołane niedoborem wody powinny ustąpić.
- Picie wody pomaga przy astmie. Jeżeli organizmowi brakuje wody, cieniutkie ścianki pęcherzyków płucnych są zagrożone, gdyż zmuszane są w odpowiednie zaopatrywanie w wodę, aby pozostać odpowiednio wilgotne. Wystarczająca ilość przyjmowanej wody może powstrzymać ataki astmy.
- Picie wody zapobiega nadciśnieniu krwi. Jeżeli organizmowi brakuje wody, a ciałka krwi oraz komórki nie są odpowiednio zaopatrywane w wodę i składniki odżywcze dochodzi do nadciśnienia. Prawidłowe ilości wody normalizują ciśnienie krwi.
- Picie wody chroni przed cukrzycą starczą. Rozwój cukrzycy starczej może być powodowany długotrwałymi niedoborami wody. Jako, że zapotrzebowanie mózgu w wodę jest najważniejsze, to w chwilach kryzysowych organizm automatycznie blokuje uwalnianie insuliny odpowiedzialnej za rozprowadzanie wody w organizmie. Prawidłowe picie ma decydujący wpływ szczególnie we wczesnych stadiach choroby.
- Picie wody obniża poziom cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu jest znakiem początków wysychania organizmu.
- Picie wody pomaga przy bólach głowy i dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Powyższe dolegliwości dają się usunąć niemalże w całości za sprawą odpowiednich ilości wypijanej wody.
Czy można wypić za dużo wody
Badania nad spożyciem wody nie są zakończone, a opinie lekarzy i specjalistów są dość rozbieżne. Jedni uważają, że 1,5 litra dziennie jest ilością wystarczającą, natomiast inni mówią, że niektórzy powinni pić nawet 5 litrów wody dziennie. Tak naprawdę wszystko uwarunkowane jest naszą waga, naszym wiekiem, naszą aktywnością fizyczną, trybem życia oraz uwarunkowaniami klimatycznymi, w których mieszkamy. Zbyt duże nawodnienie organizmu może przyczynić się do wypłukania z niego wszystkich wartościowych i niezbędnych minerałów. Dlatego najlepiej zachować zdrowy rozsądek i umiar.
Co daje picie wody
1. Powstrzymuje apetyt
2. Poprawia trawienie
3. Pobudza metabolizm
4. Pomaga w odróżnieniu głodu od pragnienia
5. Redukuje poziom cholesterolu
6. Poprawia funkcjonowanie wątroby
7. Wypłukuje z organizmu toksyny
8. Pomaga w pozbyciu się problemów jelitowych
9. Redukuje cellulit
10. Pomaga w rzeźbieniu mięśni
11. Nawilża skórę, przez co poprawia jej wygląd i elastyczność
12. Dotlenia organizm
13. Pomaga w dostarczaniu składników odżywczych do wszystkich narządów
14. Reguluje temperaturę organizmu
15. Zwalcza zmęczenie i dodaje energii
16. Pomaga we wzroście czerwonych krwinek
17. Poprawia „nasmarowanie” stawów
18. Poprawia wydolność organizmu w czasie ćwiczeń
19. Poprawia funkcjonowanie serca i minimalizuje ryzyko zawału o 41%
20. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy o 45%, raka pęcherza o 50%
21. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi
22. Redukuje bóle głowy
23. Redukuje bóle pleców
24. Poprawia pamięć oraz koncentrację
25. Wprawia w dobry nastrój
26. Zwalcza skurcze
27. Pomaga w zwalczaniu gorączki
28. Poprawia wzrok
29. Niweluje nieświeży oddech oraz dyskomfort spowodowany spierzchnięciem ust, suchością gardła oraz opuchnięcie języka
30. Poprawia funkcjonowanie nerek
31. zmniejsza infekcje dróg moczowych oraz kamicy nerkowej
32. Oczyszcza organizm z toksyn
33. Dotlenia organizm