Domowe sposoby na żylaki
Żylaki kończyn dolnych są częstym problemem, który dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Mogą to być jasne, pojedyncze zmiany, najczęściej w formie pajączków, ale mogą to być również duże żylaki prowadzące do obrzęków nóg, bóli i kurczy nóg, uczucia zmęczenia i ciężkości nóg, drętwienia nóg, zespołu niespokojnych nóg, a nawet zakrzepów, zatorów, przebarwień czy owrzodzeń.
Dowiedz się więcej o żylakach nóg!
Jedną z najskuteczniejszych metod terapeutycznych, pozwalających pozbyć się żylaków jest operacja chirurgiczna żylaków. Mogą ją przeprowadzić doświadczeni lekarze Gdańskiego Szpitala 1 Day Clinic. Operacja zmniejsza ryzyko choroby zakrzepowej w przyszłości, poprawia komfort życia pacjenta i znacznie poprawia wygląd i kondycję kończyn dolnych.
Przed każdym zabiegiem warto skorzystać z konsultacji kwalifikującej pacjenta do zabiegu.
Przyczynami powstawania żylaków kończyn dolnych są predyspozycje genetyczne, osłabienie ściany naczyniowej czy wzrost ciśnienia krwi żylnej. Na wystąpienie choroby żylnej narażone są m.in. kobiety w ciąży, osoby zmagające się z nadwagą, palacze, osoby korzystające w nadmiarze z sauny i solarium, noszące buty na wysokim obcasie i ciasne ubrania.
Jeśli chcemy uniknąć niewydolności żylnej nóg, powinniśmy już teraz zadbać o siebie. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać żylakom niż je leczyć, dlatego w ramach profilaktyki:
- Unikaj długiego stania, a także długiego siedzenia. Jeśli nie masz możliwości ograniczenia tych pozycji staraj się co jakiś przespacerować, oprzeć nogi na krześle, zrobić kilka przysiadów,
- Unikaj pozycji utrudniających krążenie krwi (np. krzyżowanie nóg, zakładanie nogi na nogę),
- Odpoczywaj z kończynami uniesionymi powyżej poziomu serca,
- Zrezygnuj z noszenia obuwia na wysokim obcasie,
- Uprawiaj sport, bądź aktywny fizycznie. W walce z żylakami pomagają: jogging, umiarkowana jazda na rowerze, pływanie, tenis,
- Unikaj wysokich temperatur,
- Unikaj gorących kąpieli,
- Zakładaj ubrania nie ograniczające prawidłowego krążenia krwi,
- Unikaj spożywania alkoholu,
- Zadbaj o prawidłową masę ciała.
Naturalne sposoby na żylaki kończyn dolnych
Pomimo tego, że najlepszą metodą na pozbycie się żylaków jest operacja chirurgiczna, to można wykorzystać domowe sposoby na zminimalizowanie dolegliwości związanych z tą przypadłością. Dary natury pozwolą zmniejszyć żylaki, ograniczą ich widoczność, wzmocnią i uszczelnią żyły i zminimalizują dolegliwości bólowe.
- Okłady czosnkowe – czosnek jest najpopularniejszym naturalnym antybiotykiem, który znajduje działanie terapeutyczne w większości problemów medycznych, również przy żylakach. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, wspomaga krążenie krwi w organizmie i usuwa toksyny z naczyń krwionośnych.
Do przygotowania okładu czosnkowego potrzebne są: główka czosnku, sok z 3 pomarańczy, 3 łyżeczki oliwy z oliwek. Czosnek należy zalać sokiem i oliwą, a następnie odstawić w zakręconym słoju na 12-24 godz. Po tym czasie, nogi smaruje się powstałą mieszanką, a następnie owija bawełnianą gazą.
- Oliwa z oliwek – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, nawilżające, doskonale uelastycznia skórę, pobudza cyrkulację krwi. Aby działanie oliwy było jeszcze lepsze, można dodać do niej kilka kropel witaminy E albo olejku cyprysowego. Mieszanka służy do wsmarowywania w kończyny.
- Witamina E – olejek z witaminą E wsmarowywany w kończyny przyspiesza gojenie się żylaków.
- Wywar z natki pietruszki – wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga zminimalizować żylaki, wspomaga odnowę komórek, ma silne działanie przeciwutleniające.
Do przygotowania wywaru potrzebne są: pęczek świeżych liści pietruszki, olejek różany, olejek nagietkowy. Posiekane liście pietruszki należy gotować 5 minut, następnie przecedzić i dodać po jednej kropli każdego olejku. Przygotowanym wywarem smaruje się żylaki.
- Napój na bazie pieprzu cayenne – ma działanie przeciwobrzękowe, zmniejsza dolegliwości związane z żylakami, korzystnie wpływa na krążenie żylne, łagodzi ból związany z niewydolnością żylną.
Do przygotowania napoju potrzebna jest tylko jedna łyżeczka pieprzu cayenne, którą należy rozpuścić w szklance gorącej wody i wymieszać. Zmniejszenie dolegliwości związanych z żylakami można zauważyć po około 3 miesiącach regularnego picia napoju (2 razy dziennie).
- Ruszczyk (tzw. myszopłoch) –zmniejsza ból związany z żylakami, redukuje stan zapalny, obkurcza żyły, poprawia przepływ krwi przez naczynia krwionośne.
- Okłady z kapusty – jedna z najpopularniejszych „babcinych” metod stosowanych w walce z żylakami, pomocna również w zaawansowanych stadiach niewydolności żylnej.
- Ocet jabłkowy – wspomaga krążenie i przepływ krwi, zmniejsza opuchliznę, zmniejsza żylaki, poprawia kondycję żył. Octem jabłkowym smaruje się miejsca, w których występują żylaki, można też pić mieszankę składającą się z: 2 łyżeczek octu jabłkowego i szklanki wody.
- Kąpiel z dodatkiem soli Epsom – zmniejsza żylaki, wspomaga krążenie krwi, poprawia kondycję skóry. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą należy dodać sól i wymieszać. Aby kąpiel przyniosła oczekiwane efekty, należy ją systematycznie powtarzać przynajmniej 2 razy w tygodniu.
- Winorośl – liście winorośli zapewniają prawidłowa kondycję żył, mają działanie przeciwzapalne, obkurczające, przeciwutleniające i homeostatyczne. Ugotowany wywar służy do okładów na miejsca, gdzie widoczne sa żylaki.
- Wywar z nagietka – poprawia krążenie krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Do przygotowania wywaru potrzeba: 1 szklanki kwiatów nagietka i 4 szklanek wody.
- Maść z nagietka – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Do przygotowania maści potrzeba: 150 ml oliwy z oliwek, 2,3 łyżki pokrojonych kwiatów nagietka. Kwiaty po zalaniu oliwą należy podgrzewać na wolnym ogniu około 30 minut, następnie odcedzić i dodać do mieszanki 20 g roztopionego wosku pszczelego. Mieszanką należy smarować zmienione chorobowo miejsca. Gotową maść należy przechowywać w lodówce.
- Borówki – zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, odbudowują zniszczenia w naczyniach krwionośnych, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i tkankę łączną otaczającą żyły, uelastyczniają żyły.
- Awokado – zawiera przeciwutleniacze chroniące serce, tętnice, żyły, minimalizuje ryzyko zmian chorobowych w naczyniach krwionośnych, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego.
- Rozmaryn – minimalizuje ryzyko pojawienia się żylaków, wzmacnia naczynia krwionośne, chroni przed wolnymi rodnikami.
- Imbir – minimalizuje ryzyko pojawienia się żylaków, wspomaga rozpuszczanie skrzepów w naczyniach żylnych, ma właściwości przeciwzapalne, korzystnie wpływa na krążenie krwi w organizmie.
- Buraki – wzmacniają naczynia krwionośne, usuwają substancje uszkadzające żyły, usprawniają krążenie krwi w organizmie.
- Kasztanowiec – jego nasiona wzmacniają i przywracają elastyczność naczyń krwionośnych, leczą stany zapalne żył, opóźniają proces starzenia się układu krwionośnego, zaś jego kwiaty zawierające duże ilości witaminy P działają ochronnie na naczynia krwionośne. Wyciąg z kasztanowca jest składnikiem wielu maści, żeli i tabletek na żylaki i uczucie ciężkich nóg.
- Arnika – jej kwiaty mają działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, ma właściwości przeciwzakrzepowe, zmniejsza żylaki.
- Dziurawiec zwyczajny – wspomaga leczenie żylaków i niewydolności żylnej, ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
- Oczar wirginijski – działa przeciwzapalnie, zmniejsza opuchliznę, redukuje ból, przynosi ulgę ciężkim nogom, poprawia krążenie, zwęża i uszczelnia żyły. Wyciąg rośliny stosuje się w okładach lub jako dodatek do kąpieli.
- Wąkrota azjatycka (Gotu kola) – przyspiesza gojenie ran, zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie, uszczelnia naczynia krwionośne, uelastycznia żyły.
W leczeniu niewydolności żylnej pomocna jest są również kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa skierowana dla kobiet w ciąży, kobiet w okresie połogu, osób po przebytej operacji usunięcia żylaków czy w stanach przewlekłej niewydolności żylnej. Warto skorzystać ze specjalnych opasek, pończoch czy rajstop zapobiegających problemom związanych z krążeniem krwi w kończynach, żylakami oraz uczuciem zmęczonych nóg.
Dowiedz się więcej o kompresjoterapii!
Osoby, które zmagają się ze znacznymi żylakami kończyn dolnych i chcą jak najszybciej pozbyć się problemu, powinny przede wszystkim zastanowić się nad operacją chirurgiczną lub zabiegiem skleroterapii.