Fizykoterapia – nowy sposób na zdrowie
Fizykoterapia staje się coraz popularniejszą metodą wspierającą leczenie różnorodnych dolegliwości, już nie tylko z zakresu ortopedii, ale również stomatologii czy dermatologii. Wykorzystując zjawiska fizyczne, takie jak prąd, światło, magnetyzm, ultradźwięki czy niską temperaturę, fizykoterapia uśmierza ból, usprawnia ciało, likwiduje obrzęki i stany zapalne, a także stymuluje i regeneruje organizm.
Przed udaniem się na zabieg, należy udać się na konsultację do specjalisty fizjoterapii, który po zapoznaniu się z dolegliwościami, a także oczekiwaniami pacjenta, zaproponuje najbardziej odpowiednią formę terapii i wyznaczy plan terapii. Na wizytę warto umówić się do Centrum Medycznego Eter-Med, gdzie przyjmują doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści. Konsultacje mogą się odbyć nie tylko w Gdańsku, ale też w Cedrach Wielkich.
Dla osób, które nie mają możliwości dojazdu do placówki na wizytę specjalistyczną, Eter-Med oferuje konsultację fizjoterapeutyczną w domu pacjenta.
Z jakich zabiegów fizykoterapeutycznych możemy skorzystać?
Jest zabiegiem bezpiecznym, podczas którego pacjent jest poddawany działaniu prądu stałego, generowanego za pomocą dwóch elektrod. Prąd stały nie zmienia swojego kierunku ani natężenia. Zabieg działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ukrwienie, poprawia zdolność funkcji i reakcji nerwów ruchowych, a także pobudza wzrost komórek. Pojedynczy zabieg trwa około 15 minut.
Galwanizację stosuje się przy dolegliwościach takich jak: kontuzje stawów, mięśni i ścięgien, zwyrodnienia stawów, zwyrodnienia kręgosłupa, porażenia wiotkie, zaniki mięśni, nerwobóle, zaburzenia układu krążenia obwodowego, choroby neurologiczne, zapalenia w obrębie układu nerwowego, krwiaki, artrozy, rwa kulszowa, polineuropatie, nerwice naczyniowe skóry, odmrożenia.
Jest zabiegiem z zakresu fizykoterapii, a także kosmetologii, który polega na wprowadzeniu leku przez nieuszkodzoną skórę przy zastosowaniu prądu galwanicznego. Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny, nie obciąża wątroby ani układu pokarmowego. Podczas jonoforezy stosuje się różnego rodzaju leki przepisane przez lekarza, a także związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej. Pojedynczy zabieg średnio trwa od 15 do 30 minut.
Jonoforezę stosuje się przy dolegliwościach takich jak: bóle mięśni, stawów, tkanek, bóle kręgosłupa, bóle kończyn, nerwobóle, zespoły rwy kulszowej, stany pourazowe mięśni, stany pourazowe stawów, utrudniony zrost kostny, stany zapalne tkanek miękkich, stany zapalne naczyń krwionośnych, zaburzenia krążenia obwodowego, zespół Sudecka, osteoporoza, przykurcze bliznowate, bliznowce, blizny, trudno gojące się rany, owrzodzenia, odmrożenia, stany zapalne gałki ocznej, bóle głowy, problem dychawicy oskrzelowej.
Dowiedz się więcej o zabiegu jonoforezy!
To zabieg, polegający na przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów przy użyciu elektrod cynowych lub węglowych o powierzchni około 10-15 cm2. Elektrody umiejscawia się m.in.: nad miejscem najbardziej bolesnym, wzdłuż nerwów obwodowych, przy korzeniach nerwowych, w miejscach wywołujących ból podczas ucisku, jak również po stronie przeciwnej do występowania bólu. Zabieg jest bezbolesny, a pacjent może odczuwać przyjemne uczucie wibracji i mrowienia. Pojedynczy zabieg trwa od 20 do 60 minut.
Prądy TENS stosuje się przede wszystkim w celu zwalczania przewlekłego i ostrego bólu, w stanach pooperacyjnych, w stanach pourazowych, przy bólach głowy, podczas porodu, w chorobach reumatycznych, przy rwie kulszowej, uszkodzeniach nerwów obwodowych czy zapaleniach nerwów.
To zabieg nazywany także diadynamikiem lub w skrócie DD. Podczas zabiegu wykorzystuje się prądy o małej częstotliwości (50 i 100 Hz) , o charakterze modulowanym , które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, rozkurczowo, poprawia trofikę tkanek, stymuluje mięśni zdrowe i mięśnie chore, polepsza aktywność naczyniową. Pojedynczy zabieg trwa około 15 minut.
Prądy diadynamiczne stosuje się w dolegliwościach takich jak: nerwobóle, odmrożenia, sinica kończyn, zespoły bólowe po urazach, stanu pourazowe, stany pooperacyjne, zaniki mięśni, zespoły korzeniowe, rwa kulszowa, rwa ramienna, zapalenia stawów, osteoporoza, choroba Raynauda, zapalenia okołostawowe, krwiaki, wysięki, obrzęki, zaniki mięśni i niedowłady, porażenia nerwu twarzowego.
Elektrostymulacja
To zabieg leczniczy, podczas którego stosuje się prąd impulsowy, mający na celu wywołanie skurczu mięśni, a także stymulowanie i pobudzanie mięśni. Elektrostymulacja umożliwia utrzymanie zdolności odnerwionego mięśnia do skurczu, jak również zapobiega zanikom mięśniowym, przywraca siłę i pozwala na rozbudowę masy mięśnia. Pojedynczy zabieg trwa około 15 minut.
Elektrostymulacja wskazana jest u pacjentów zmagających się z: porażeniem kończyn, niedowładami mięśni, osłabieniami mięśni, zanikami mięśniowymi, nietrzymaniem moczu czy w chorobach neurologicznych.
Zabieg zwany też interdyn, wykorzystuje prądy o średniej częstotliwości, które mają działanie przeciwbólowe, poprawiające trofikę tkanek, poprawiające ukrwienie tkanek, przyspieszające resorpcję wysięków i obrzęków, zmniejszające napięcie mięśniowe, rozszerzające naczynia krwionośne, wspomagające stymulację naczyniowo-ruchową. Pojedynczy zabieg trwa około 15 minut.
Interdyn stosuje się w dolegliwościach takich jak: zaburzenia krążenia obwodowego, odmrożenia, wysięki, obrzęki, krwiaki, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, półpasiec, choroba Raynauda, utrudniony zrost kostny, porażenia nerwu twarzowego.
To zabieg ciepłoleczniczy polegający na zastosowaniu promieniowania podczerwonego IR, generującego uczucie ciepła. Do zabiegu używa się specjalnych filtrów, pozwalających na dostosowanie zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Kolor filtrów uzależniony jest od efektu zabiegu np.:
- Niebieski- ma działanie przeciwbólowe,
- Czerwony – ma działanie przeciwzapalne, wykorzystywany jest przy oparzeniach promieniami UV, w procesach regeneracyjnych,
- Wodny – zatrzymuje promieniowanie długofalowe, przepuszczając promieniowanie krótkofalowe.
Lampę Sollux wykorzystuje się w dolegliwościach takich jak: trudno gojące się rany, zmiany skórne (np. w półpaścu, odrze), w nerwobólach, w zespołach bólowych, w zespołach przeciążeniowych, w schorzeniach reumatoidalnych, w stanach pourazowych, w zapaleniach stawów, w zapaleniach zatok przynosowych, w zapaleniach ucha, w zapaleniach jamy ustnej, w oparzeniach po naświetlaniu promieniami UV.
Bioptron
To terapia światłem spolaryzowanym, przy wykorzystaniu lampy Bioptron, która działa w sposób naturalny. Terapia tego rodzaju światłem zwiększa zdolność organizmu do regeneracji, a także wspomaga utrzymanie równowagi. Energia światła docierając do tkanek wywołuje proces biostymulacji i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Lampę Bioptron stosuje się w celu: łagodzenia bólu, przyspieszenia gojenia się ran pourazowych, ran pooperacyjnych, oparzeń, owrzodzeń, odleżyn, przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, artrozie, w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, w bólach ramion i szyi, w bólach odcinka krzyżowego, w obrażeniach tkanek miękkich w medycynie sportowej. Terapia światłem spolaryzowanym ma też zastosowanie w leczeniu problemów skórnych typu: opryszczka, łuszczyca, trądzik, egzema, zmiany w błonach śluzowych. Lampa wykorzystywana jest również w pediatrii, u dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych, w alergicznych chorobach układu oddechowego, w dziecięcych zmianach skórnych czy zaburzeniach mięśniowo-szkieletowych i neurologicznych.
Jest to zabieg polegający na użyciu promieniowania laserowego, który korzystnie wpływa na zmienione chorobowo tkanki. Dzięki specjalnie skonstruowanym aparatom, wiązki promieniowania laserowego docierają w głąb skóry, do głęboko położonych tkanek. Laser wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, regenerujące, stymulujące, przyspieszające redukcję obrzęków i wysięków. Wpływa na procesy hormonalne, poprawia mikrokrążenie, a także rozszerza naczynia krwionośne.
Laser znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń ortopedycznych, ginekologicznych, stomatologicznych, dermatologicznych. W ramach fizykoterapii stosuje się do w leczeniu m.in. : schorzeń reumatologicznych, złamań, skręceń, zwichnięć, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w chorobach kręgosłupa, w zespole cieśni nadgarstka, u osób zmagających się z zapaleniem okołostawowym.
Ultradźwięki
Jest to zabieg polegający na wykorzystaniu fal radiowych o częstotliwości powyżej 20000Hz – ultradźwięków (UD). Jest to zabieg bezbolesny, silne bodźcowy, mający duży wpływ na organizm człowieka. Podczas zabiegu pacjent nie doświadcza wrażeń czuciowych ze strony głowicy.
Zabiegi ultradźwiękowe mają działanie: przeciwbólowe, rozszerzające naczynia krwionośne, likwidujące ostrogi piętowe, wyzwalające substancje histamino-podobne, hamujące procesy zapalne, zmniejszające napięcie mięśniowe. Stosuje się je m.in.: w nerwobólach nerwu trójdzielnego, w bólach poamputacyjnych, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w bólach pleców i kończyn, w przykurczach ścięgien, w zmianach zapalno-zwyrodnieniowych ścięgien, w zespołach przeciążeniowych mięśni i stawów, przy bolących bliznach, w zespole rwy kulszowej.
Jest to zabieg polegający na stosowaniu pola magnetycznego o częstotliwości 0-50Hz oraz indukcji magnetycznej. Magnetoterapia przenikając przez całe ciało człowieka powoduje zmiany w komórkach i tkankach organizmu wywołując korzystny wpływ na przemianę materii i procesy energetyczne, usprawniając przemianę energetyczną organizmu, usprawniając proces wykorzystania tlenu przez komórki, a także polepszając dynamikę jonów przemieszczających się przez błonę komórkową.
Magnetoterapię stosuje się w leczeniu dolegliwości takich jak: zaburzenia krążenia obwodowego, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów, stany pourazowe, urazy sportowe, oparzenia, owrzodzenia, trudno gojące się rany, zaburzenia przemiany materii.
Jest to leczenie zimnem, mające za zadanie obniżenie temperatury tkanek drogą przewodzenia. Krioterapia ro zabieg, który stosuje się: miejscowo (w celu obniżenia temperatury mięśni, stawów, skóry), całkowicie (w celu ogólnego oziębienia organizmu), a także poprzez zabiegi kriochirurgiczne (mające na celu nieodwracalne uszkodzenie patologicznie zmienionych tkanek). Zabieg pozwala na zmniejszenie lub uśmierzenie dolegliwości bólowych, zatrzymanie stanu zapalnego tkanek, zwężenie i okresowe rozszerzenie naczyń, przekrwienie czynne, zwolnienie odruchów, zmniejszenie obrzęków i opuchlizn, zwolnienie procesów przemiany materii czy zwiększenie napięcia mięśniowego.
Wskazaniami do przeprowadzenia tego typu zabiegu są m.in.: choroby reumatyczne, choroba zwyrodnieniowa stawów, ostry zespół zapalenia tkanek miękkich, krwiaki, stłuczenia, obrzęki po złamaniach, zapalenia ścięgien i mięśni, zapalenia torebek stawowych, przykurcze, choroby układu krążenia, choroby układu nerwowego, choroby przewodu pokarmowego, hemoroidy, zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, rwa kulszowa, bóle głowy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie wyrostka robaczkowego czy oparzenia, odleżyny, a nawet bóle zębów.
Wchodząc na stronę internetową sklepu z usługami medycznymi Eter-Med, można zakupić każdy z tych zabiegów bez wychodzenia z domu. Ponadto, jeśli pacjent zdecyduje się na trzy dowolne zabiegi fizykoterapeutyczne, może zakupić je w pakiecie, w atrakcyjnej cenie – Pakiet zabiegów fizykoterapeutycznych.