ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Kolano biegacza – czym jest i jak można leczyć

Obraz przedstawiający wysiękowe zapalenie stawu kolanowego. Pobrano z 123rf.com
4.6/5

Kolano biegacza – czym jest i jak można leczyć

Kolano biegacza - jakie są przyczyny tej dolegliwości? Pobrano z 123rf.com
Kolano biegacza – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Wraz z nadejściem wiosny na chodnikach, w parkach i na stadionach można zobaczyć coraz więcej osób biegających. Jogging staje się coraz bardziej  popularnym sportem i jedną z najczęściej uprawianych aktywności fizycznych. Niestety nieodpowiednie przygotowanie, brak doświadczenia, czy zbyt duże ambicje związane z przemierzeniem kilometrów mogą nieść ze sobą najróżniejsze kontuzje.  A jednym z najczęstszych urazów jakie dotykają osób biegających jest zespół pasma biodrowo-piszczelowego, czyli tzw. kolano biegacza. To bardzo uciążliwy uraz przeciążeniowy, który zmusza biegaczy do zaprzestania trenowania i konieczności odpoczynku.

Jak są przyczyny schorzenia

Jedną z podstawowych przyczyn powstawania dolegliwości jest niewłaściwa technika biegania. Dotyczy to najczęściej osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tym sportem, biegających na tzw. piętę.  Dochodzi wtedy do przeciążenia stawów kolanowych, skokowych, biodra, a także kręgosłupa. Problem może powstać również w wyniku nierównomiernego obciążenia rzepki. Dochodzi wtedy do braku równowagi mięśniowej i przykurczy więzadeł, co prowadzi do zużywania się rzepki. Kolejnym bardzo częstym powodem kolana biegacza jest brak rozgrzewki albo zbyt słaba rozgrzewka.

Wśród innych przyczyn schorzenia można wymienić:

  • nieodpowiednie buty do biegania,
  • zbyt intensywny trening,
  • przetrenowanie,
  • bieganie po asfalcie,
  • częste chodzenia w butach na wysokim obcasie,
  • długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami,
  • czynniki anatomiczne związane z budową kolan,
  • zaburzenia w produkcji mazi stawowej,
  • wysięki,
  • zaburzenia odżywiania chrząstki,
  • przykurcze tkanek miękkich.

Jak się objawia zespół pasma biodrowo – piszczelowego

Objawy zespołu pasma biodrowo - piszczelowego. Pobrano z 123rf.com
Objawy zespołu pasma biodrowo – piszczelowego

Problem tzw. kolana biegacza charakteryzuje ból okolicy przednio-bocznej stawu kolanowego, nasilający się nie tylko w trakcie biegania (szczególnie z górki), ale również podczas schodzenia ze schodów, wykonywania przysiadu czy nawet podczas siedzenia. Pacjenci zmagający się z tą dolegliwością narzekają również na obrzęki i opuchlizny,  trzeszczenia w kolanie, chrobotanie i uczucie zablokowania stawu.

Diagnostyka kolana biegacza

Osoby, u których pojawią się powyższe dolegliwości powinny udać się do lekarza. Jest to problem, którego nie wolno lekceważyć, a szybkie rozpoznanie kolana biegacza i rozpoczęcie odpowiedniej terapii pozwala na szybszy powrót do zdrowia i sportu.

Ból w kolanie jest wskazaniem do konsultacji ortopedycznej, podczas której lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, ogląda staw kolanowy i wykonuje badanie palpacyjne kolana. Podczas spotkania lekarz może wykonać również testy pomagające w rozpoznaniu schorzenia: test Noble’a, test Renne czy test Obera. Na wizytę ortopedyczną warto umówić się do gdańskiego Centrum Medycznego Eter-Med, w którym przyjmują doświadczeni specjaliści wielu dziedzin medycznych.

W celu prawidłowego postawienia diagnozy, poza konsultacją ortopedyczną, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, m.in.: rezonansu magnetycznego, RTG dwóch stawów kolanowych, RTG stawu kolanowego boczne, USG jednego kolana lub USG dwóch kolan.

Leczenie zespołu pasma biodrowo-piszczelowego

Leczenie schorzenia uzależnione jej od stopnia zaawansowania urazu, a o sposobie leczenia decyduje lekarz ortopeda.  Zazwyczaj w terapii kolana biegacza zaleca się przestrzeganie zasady R.I.C.E (odpoczynek, schłodzenie, kompresja, uniesienie). Pacjenci, których dotknął ten problem powinni ograniczyć aktywność fizyczną i więcej odpoczywać. W zmniejszeniu obrzęku i dolegliwości bólowych pomocne są zimne okłady (np. z lodu), a także maści i żele chłodzące. Jeśli ból jest uporczywy i nie mija po schłodzeniu stawu kolanowego, ulgę mogą przynieść farmakologiczne środki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać o tym, że leki powinny być przyjmowane na zlecenie lekarza.

W leczeniu kolana biegacza bardzo dobre efekty przynoszą zabiegi z zakresu fizykoterapii. Centrum Medyczne Eter-Med posiada w swojej ofercie szereg takich zabiegów, a umówić się na nie można bez wychodzenia z domu, wykupując usługę w sklepie internetowym.

Wybór odpowiednich zabiegów powinien być poprzedzony konsultacją fizykoterapeutyczną, podczas której specjalista ustali indywidualny plan terapii uzależniony od potrzeb pacjenta. W leczeniu kolana biegacza pomocne są:

  • Laseroterapia – zabieg regeneracyjny polegający na użyciu promienia podczerwonego.
  • Ultradźwięki – zabieg regeneracyjny, podczas którego w wyniku przejścia fali ultradźwiękowej do tkanek, dochodzi do powstawania w nich ciepła i tzw. mikromasażu.
  • Magnetoterapia – jest to  poddanie stawu skokowego działaniu pulsującego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, co pomaga w regeneracji kolana i przyspiesza proces gojenia.
  • Jonoforeza – zabieg elektroniczny, podczas którego wykorzystuje się prąd stały w celu wprowadzenia leku (np. przeciwbólowego lub przeciwzapalnego).

Dowiedz się więcej o jonoforezie!

  • Krioterapia – aplikacja ciekłym azotem, mająca na celu schłodzenie stawu kolanowego w celu leczniczym. Zabieg ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
  • Bioptron – terapia światłem spolaryzowanym, działająca przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Jak leczyć kolano biegacza? Pobrano z 123rf.com
Jak leczyć kolano biegacza?

Bardzo ważna jest także prawidłowa rehabilitacja stawu kolanowego, ustalana na podstawie oceny stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych cech pacjenta. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować się ze specjalistą rehabilitacji.

Niezwykle pozytywne efekty leczenia przynosi jedna z nowocześniejszych metod – terapia komórkami macierzystymi. Pozyskiwanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta pozwala na odbudowę uszkodzonych tkanek i szybszy powrót zdrowia. Jest to zabieg małoinwazyjny i bezbolesny (wykonywany w znieczuleniu miejscowym).  Zabieg wykorzystujący komórki macierzyste przeprowadzają specjaliści Szpitala 1DayClinic w Gdańsku. Wcześniej warto umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu, podczas której lekarz omówi jego przebieg, a także udzieli wskazówek dotyczących przygotowania się do zabiegu i okresu rekonwalescencji.

Jeszcze jedną nowoczesną metodą leczenia schorzeń ortopedycznych jest terapia osoczem bogatopłytkowym. Wspomaga nie tylko leczenie  schorzeń typowo sportowych, ale też np. kontuzji mięśni, torbieli łąkotek czy chorób zwyrodnieniowych. Terapia skoncentrowanym osoczem bogatopłytkowym przyspiesza regenerację tkanek,  stymuluje odbudowę ścięgien i tkanki chrzęstnej, poprawia funkcyjność stawów. Również ten zabieg znajduje się w ofercie gdańskiego Szpitala 1DayClinic.

W sytuacji kiedy powyższe metody terapeutyczne nie przynoszą pożądanych efektów, a pacjent nadal zmaga się z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego, jedynym rozwiązaniem może się okazać zabieg chirurgiczny. Najmniej inwazyjną operacją, przynoszącą doskonałe efekty lecznicze jest artroskopia stawu kolanowego. Korzyści wynikające  z operacji to np. zmniejszenie, a z czasem ustąpienie dolegliwości bólowych, zapobiegniecie dalszemu rozwojowi choroby, a także przywrócenie ruchomości stawu kolanowego. Artroskopia stawu kolanowego (ATS) jest zabiegiem przeprowadzanym w Szpitalu Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic.