ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Leczenie urazów ortopedycznych osoczem bogatopłytkowym

Rozciąganie jako bezpieczna forma wprowadzenia do aktywności fizycznej. Pobrano z 123rf.com
4.8/5

osocze bogatopłytkowe innowacyjna metoda leczenia choroby ortopedyczne gdańsk. Pobrano z 123rf.comLeczenie urazów ortopedycznych osoczem bogatopłytkowym w Gdańsku

Terapia osoczem bogatopłytkowym – PRP (z ang. Platelet Rich Plasma) stosowana jest od wielu lat w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w ortopedii, chirurgii rekonstrukcyjnej i stomatologii. Technologia oparta na czynnikach wzrostu stale cieszy się rosnącą popularnością, a to za sprawą pozytywnych efektów terapeutycznych.

Osocze bogatopłytkowe jest  to skoncentrowana ilość płytek krwi rozproszona w niewielkiej objętości osocza. Powstały w wyniku podwójnego wirowania preparat płytek krwi uwalnia podstawowe czynniki wzrostu wspierające procesy gojenia i regenerację tkanek (m.in. PDGF, VEGF, TGF,EGF, FGF 2, IGF), jak również zawiera  białka odpowiedzialne za przyleganie komórek do siebie (fibrynę, fibronektynę, vitronektynę).

Spreparowane osocze bogatopłytkowe umożliwia leczenie szerokiej gamy dolegliwości w sposób bezpieczny, szybki, małoinwazyjny i efektywny. Czynniki wzrostu mają właściwości pobudzające regenerację uszkodzonych chrząstek, ścięgien czy mięśni, a także stymulują procesy gojenia i naprawy tkanek.

Istotną zaletą tego typu leczenia jest fakt, że bazuje ono na wykorzystaniu naturalnych mechanizmów odtwórczych tkanek, pobudzając i stymulując je bez ingerowania sztucznymi substancjami. Terapia koncentratem osocza bogatopłytkowego jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta i pozbawiona niepożądanych działań. Pozwala uniknąć reakcji alergicznych i zakażeń, które mogłyby być następstwem reakcji organizmu na sztuczne preparaty.

Zastosowanie terapii z wykorzystaniem czynników wzrostu w ortopedii

Terapia skoncentrowanym osoczem bogatopłytkowym jest sprawdzoną metodą wspierającą leczenie schorzeń ortopedycznych zarówno u osób młodych jak i starszych. Lekarze na całym świecie wykorzystują PRP do leczenia urazów i uszkodzeń tkanek miękkich (takich jak chrząstka stawowa, mięśnie i ścięgna),do leczenia urazów stawów, w złamaniach i problemach wzrostu po złamaniach. Wskazaniem do leczenia skoncentrowanym osoczem bogatopłytkowym są także urazy typowo sportowe (np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano biegacza, kolano skoczka), ostrogi piętowe, zwyrodnienie ścięgna Achillesa, jak również kontuzje mięśni, torbiele łąkotek i zespół cieśni podbarkowej. Terapia czynnikami wzrostu przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów : barkowego, łokciowego, biodrowego, kolanowego, skokowego i w przypadku trudno gojących się tkanek miękkich. Koncentrat osocza bogatopłytkowego stosowany jest też w celu przyspieszenia gojenia się ran w trakcie zabiegów operacyjnych np. w urazach sportowych, rekonstrukcji więzadła krzyżowego, w uszkodzeniach chrząstki stawowej i po zabiegach naprawczych ścięgien.

Działanie koncentratu osocza bogatopłytkowego w schorzeniach układu ruchu

Terapia PRP stymuluje odbudowę ścięgien i tkanki chrzęstnej, przyspiesza regenerację tkanek w zwyrodnieniach stawów, a także poprawia funkcyjność zmienionych chorobowo stawów. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego przyspiesza proces gojenia się ran, zmniejsza dolegliwości bólowe, a tym samym znacznie poprawia komfort życia pacjenta. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym pobudzają fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, a także wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych i stymulują namnażanie komórek macierzystych.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem PRP

Osocze bogatopłytkowe otrzymywane jest w procesie wirowania krwi i specjalnego przygotowania (frakcjonowania), którą lekarz pobiera od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Krew zostaje pobrana z żyły obwodowej (najczęściej z kończyny górnej) za pomocą specjalnego zestawu, a następnie umieszczona w wirówce,  która odseparowuje koncentrat płytek krwi. Proces wirowania trwa do kilkunastu minut. Skoncentrowane osocze PRP lekarz wstrzykuje w zmienione chorobowo tkanki miękkie i stawy (np. w ubytek naderwanego więzadła, mięśnia, czy ścięgna).

Pozytywne efekty leczenia skoncentrowanymi płytkami krwi

Leczenie osoczem bogatopłytkowym jest chętnie stosowane w terapii dościęgnowej i dostawowej ze względu na krótki czas trwania terapii (zazwyczaj leczenie opiera się na podaniu od 1 do 3 zastrzyków PRP). Zabiegi z wykorzystaniem czynników wzrostu są małoinwazyjne i bezpieczne. Również skuteczność terapii skoncentrowanym osoczem płytkowym jest wyższa niż w przypadku np. leczenia konwencjonalnymi zastrzykami, a to za sprawą znacznej stymulacji procesów naprawy tkanek. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest często łączona z terapią komórkami macierzystymi w celu zwiększenia skuteczności leczenia.

W Centrum Zdrowia ETER-MED leczenie osoczem bogatopłytkowym przeprowadza specjalista ortopedii i traumatologii – dr Ryszard Zaleski.

Zakup konsultację ortopedyczną

Dowiedz się więcej o zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i poznaj jego cenę