ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Komórki macierzyste – leczenie stawów

Lekarka podająca pacjentowi komórki macierzyste w staw kolanowy. Pobrano z 123rf.com
4.7/5

Komórki macierzyste innowacyjnym rozwiązaniem w leczeniu stawów w Gdańsku

Do niedawna schorzenia narządu ruchu i dolegliwości ortopedyczne leczono wyłącznie podczas rehabilitacji i zabiegów operacyjnych. Jednak medycyna ortopedyczna stale się rozwija dając pacjentom szanse na łatwiejsze, a przede wszystkim skuteczniejsze leczenie. Dzieję się to m.in. za sprawą nowatorskiej metody pozyskiwania komórek macierzystych MSC (z ang. Mesenchymal Steam Cells) z tkanki tłuszczowej pacjenta.

Komórki macierzyste stają się kluczowym elementem medycyny regeneracyjnej, medycyny sportowej i jedną z najbardziej obiecujących metod naturalnego leczenia małoinwazyjnego. Ich nadzwyczajna rola oparta jest o specyficzne możliwości jakie je charakteryzują. Komórki macierzyste posiadają niepowtarzalną zdolność do nieograniczonego samoodnawiania i namnażania się. W przeciwieństwie do wielu innych komórek (np. komórek serca, płuc, wątroby), które są wyspecjalizowane do pełnienia konkretnej funkcji w organizmie, komórki MSC pozostają niewyspecjalizowane do momentu ich rozróżnienia. Komórki macierzyste mają możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki organizmu takie jak np. komórki układu nerwowego, komórki krwi, komórki tłuszczowe, komórki mięśniowe, jak również tkankę łączną (chrząstka, kość) uzyskując ich budowę oraz funkcję. Są one naturalnym materiałem zapasowym organizmu i z natury ich zadaniem jest zastąpienie chorych, starzejących się komórek poprzez wytworzenie z nich takiej samej tkanki w jaką zostają podane. Dlatego też na całym świecie coraz częściej lekarze wykorzystują MCS do leczenia wielu chorób, w tym schorzeń układu ruchu. Komórki są stosowane wśród osób młodych, zawodowych sportowców i osób rekreacyjnie uprawiających sport, jak również u osób starszych, które zmagają się z licznymi zwyrodnieniami stawów (m.in. stawu barkowego, biodrowego, kolanowego, skokowego).

Dolegliwości narząd ruchu (stawów, mięśni, ścięgien) leczone komórkami macierzystymi

Skuteczność leczenia komórkami macierzystymi potwierdzają nie tylko doniesienia naukowe, ale przede wszystkim stale rosnąca grupa zadowolonych pacjentów. Terapia wykorzystująca komórki macierzyste przynosi doskonałe efekty w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej i uszkodzeń wewnątrzstawowych m.in. stawu kolanowego, barkowego, biodrowego. MCS mają coraz większe zastosowanie w rekonstrukcji mięśni, ścięgien, a także struktur więzadłowych (np. w uszkodzeniu ścięgna Achillesa) . Lekarze wykorzystują je także u osób zmagających się z opóźnionymi zrostami kostnymi, martwicą kości czy masywnym uszkodzeniem torebek stawowych. Komórki macierzyste wykorzystywane są również w ramach profilaktyki zmian zwyrodnieniowych stawów, a ponadto wspomagają leczenie złamań kostnych i uszkodzeń mięśni. Terapia komórkami macierzystymi jest alternatywą dla wielu grup pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do operacji protezoplastyki stawów, a z powodu znacznego obciążenia chorobami przewlekłymi nie mogą być bezpiecznie operowani. Komórki macierzyste poprawiają ukrwienie tkanek co ma istotne znaczenie w chirurgii naczyniowej, rekonstrukcyjnej, a także w leczeniu oparzeń.

Pozyskiwanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta

Dotychczasowe metody pozyskiwania komórek z krwi obwodowej oraz ze szpiku kostnego nie zawsze pozwalały uzyskać potrzebną do terapii ilość komórek macierzystych. Opracowanie nowoczesnej metody pozyskiwania komórek MCS z tkanki tłuszczowej pacjenta stało się przełomem w terapii komórkowej oraz w procesie regeneracji tkanek. Komórki pobrane z tkanki tłuszczowej mogą różnicować się m.in. w komórki układu mięśniowo-szkieletowego, śródbłonka, mięśni i chrząstki.

Nowa metoda pobierania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pozwala wykonać szybko i bezpiecznie całą procedurę terapii podczas jednej wizyty u specjalisty. Zabieg jest bezbolesny, najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Specjalista pobiera tkankę tłuszczową od pacjenta i przygotowuje preparat komórek macierzystych, który następnie podaje do zmienionej chorobowo tkanki lub stawu. Komórki macierzyste stopniowo odbudowują zniszczoną tkankę i stawy. Zabieg cechuje mała inwazyjność, brak powikłań i szybszy powrót pacjenta do sprawności fizycznej.

Komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej są odpowiednie dla osób w każdym wieku

Terapia komórkami macierzystymi znacznie poprawia lub przywraca zakres ruchomości stawów, w dużym stopniu zmniejsza dolegliwości bólowe pacjenta, a co za tym idzie ogranicza przyjmowanie środków przeciwbólowych i zwiększa komfort życia. Zabieg można powtarzać wielokrotnie w zależności od potrzeb. Z terapii wykorzystującej komórki macierzyste mogą skorzystać zarówno osoby młode, jak i starsze. Nie ma ograniczeń wiekowych do pobierania i aplikowania komórek pobranych z tkanki tłuszczowej. Efekty terapii komórkami macierzystymi utrzymują się przez wiele lat.

W Szpitalu Centrum Zdrowia ETER-MED leczenie komórkami macierzystymi przeprowadza specjalista ortopedii i traumatologii – dr Paweł Bazela.

Dowiedz się więcej o zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych i poznaj jego cenę

Zakup konsultację ortopedyczną