ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Leczenie choroby Duplay’a w Gdańsku

Przykurcz Dupuytrena - choroba rozcięgna dłoniowego. Pobrano z 123rf.com
4.6/5

choroba duplaya operacja leczenie gdańsk 1dayclinic szpital etermed. Pobrano z 123rf.comLeczenie choroby Duplay’a w Gdańsku

Choroba Duplay’a zwana także zespołem bolesnego barku (ZBB) jest częstą przyczyną wizyt w poradni ortopedycznej. To schorzenie powstałe w wyniku uszkodzeń urazowych, a także zmian zwyrodnieniowych struktur w obrębie stawu ramiennego. Choroba Duplay’a częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn i zazwyczaj dotyka osób pomiędzy 45 a 55 rokiem życia.

Jak sama nazwa wskazuje zespół bolesnego barku to nie jedna choroba, ale nawet kilka schorzeń okolicy ramiennej, wśród których można wyróżnić: uszkodzenie mięśni stożka rotatorów, zespół cieśni podbarkowej, zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego, zmiany zwyrodnieniowe, stan zapalny struktur okołobarkowych, a także różnorodne urazy kostno-stawowe okolicy barkowej.

Przyczyny wystąpienia choroby Duplay’a

W przeciążeniach mięśni i stawu okolicy barkowej:

– złamania i zwichnięcia stawu ramiennego (np. podczas upadku)

– przeciążenia stawu barkowo-obojczykowego (np. podczas dźwigania)

– czynności wymagające unoszenia ramion (np. podczas mycia okien)

– nagłe szarpnięcia ręki

– oparzenia tkanek miękkich

– spanie w niewygodnej pozycji

Często dotyczy osób aktywnie uprawiających sport, w szczególności tych grających w siatkówkę, tenis, piłkę ręczną i pływaków.

Choroba Duplay’a może się pojawić podczas istniejących już innych schorzeń takich jak:

– zapalenie stawów

– choroba zwyrodnieniowa stawów

– wapniejące zapalenia ścięgien

– zapalenie splotu ramiennego i szyjnego

– choroby serca

– choroby naczyniowe

Do zespołu bolesnego barku dochodzi także przy współistniejącym zapaleniu okołostawowych tkanek miękkich, jak np. przy zespole ciasnoty podbarkowej lub przy zapaleniu pochewki maziowej. Przyczyną choroby może być też niewyleczona infekcja, a nawet wyziębienie organizmu.

Czym objawia się Zespołu Bolesnego Barku

Najczęstszym i najbardziej dokuczliwym objawem choroby jest ból, który początkowo jest niewielki, a wraz z rozwojem choroby znacznie się nasila utrudniając tym samym wykonywanie codziennych czynności. Zdarza się, że w początkowym stadium zespołu bolesnego barku pacjenci lekceważą dolegliwości, które się u nich pojawiają umożliwiając przez to dalszy rozwój chorobie. Kiedy ból się nasila, pojawia się coraz częściej podczas wykonywania codziennych czynności, jest silny i ostry dopiero wtedy chorzy udają się do lekarza. Wraz z bólem może wystąpić wiele dolegliwości towarzyszących chorobie, do których należą: problemy z poruszaniem ręką, obrzęk stawu ramiennego, czy ograniczony zakres ruchów kończyną. W sytuacji kiedy ból jest bardzo dokuczliwy pacjenci automatycznie ograniczają ruchy chorej ręki, z obawy przed kolejną porcją dolegliwości bólowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nieporuszanie kończyną może doprowadzić do  osłabienia siły mięśniowej, zanik mięśni, jak również rozwoju stanu zapalnego i zesztywnienia chorego barku.

Rozpoznanie Zespołu Bolesnego Barku

Rozpoznanie dolegliwości, a także zlokalizowanie zmian chorobowych i ustalenie stopnia zaawansowania rozwoju choroby Duplay’a jest konieczne to wprowadzenia odpowiedniej metody leczenia powyższego problemu.

Pacjenci, którzy zauważą u siebie już pierwsze objawy choroby powinny niezwłocznie udać się na konsultację ortopedyczną. Wizytę mogą przeprowadzić specjaliści pracujący w Poradni Ortopedycznej Gdańskiego Centrum Medycznego Eter-Med. Konsultacja opiera się na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, a następnie wykonaniu badania fizykalnego całej okolicy barkowej. Badaniami obrazowymi, które pomagają w zdiagnozowaniu schorzenia są m.in. RTG stawu barkowego  oraz USG barku. Powyższe badania również znajdują się w ofercie Centrum Medycznego Eter-Med.

Metody leczenia zespołu bolesnego barku w Gdańsku

Zaraz po pojawieniu się pierwszych dolegliwości pacjent powinien unikać gwałtownych ruchów kończyną, wysiłku, a także przeciążeń. Bolesny bark powinien zostać unieruchomiony temblakiem bądź specjalną ortezą.

W początkowym etapie rozwoju choroby lekarz może zaproponować leczenie metodami zachowawczymi, które niejednokrotnie przynoszą pozytywne efekty. Leczenie zachowawcze opiera się na farmakoterapii, rehabilitacji oraz fizjoterapii.

Bardzo dobre efekty leczenia przynosi leczenie dolegliwości ortopedycznych komórkami macierzystymi, które pobierane są z tkanki tłuszczowej pacjenta. Komórki macierzyste charakteryzuje zdolność do namnażania się i różnicowania w wyspecjalizowane typy dowolnych komórek znajdujących się w organizmie człowieka. Mogą przekształcić się w dowolną komórkę, w jaką zostaną podane. Terapia komórkami macierzystymi minimalizuje ból okolicy ramienia, a także poprawia zakresu ruchomości stawu barkowego.

Jeszcze jedną metodą należącą do medycyny regeneracyjnej jest terapia wykorzystująca czynniki wzrostu, czyli skoncentrowane osocze bogatopłytkowe. Osocze bogatopłytkowe PRP otrzymywane jest z krwi pacjenta, a następnie po odwirowaniu podaje się je do chorej tkanki. Czynniki wzrostu przyspieszają rozwój oraz różnicowanie się komórek macierzystych, pobudzają regenerację uszkodzonych mięśni, ścięgien i chrząstek, a także stymulują procesy gojenia się i naprawy zmienionych chorobowo tkanek.

W leczeniu zespołu bolesnego barku pomocne są zabiegi z zakresu fizjoterapii. Rodzaj i częstotliwość zabiegów powinien ustalić fizjoterapeuta podczas konsultacji specjalistycznej, na którą można się umówić w CM Eter-Med w Gdańsku. Konsultacja w zakresie fizjoterapii może zostać przeprowadzona również w domu pacjenta, po wcześniejszym zakupie usługi.

W leczeniu choroby Dupley’a fizjoterapeuta może zaproponować zabiegi opierające się na krioterapii, a także jonoforezie, którą najczęściej stosuje się z lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. W zwiększeniu siły mięśniowej może pomóc elektrostymulacja, natomiast magnetoterapia, ultradźwięki oraz laseroterapia usprawniają regenerację uszkodzonych tkanek. Zabiegi z zastosowaniem  Lampy Sollux, a także masaż wirowy kończyny górnej rozszerzają naczynia krwionośne odżywiając chore tkanki, a także zmniejszają napięcie mięśni i dolegliwości bólowe.

Fizjoterapeuta może zalecić również plastrowanie dynamiczne, czyli kinezjotaping. Są to zabiegi polegające na oklejeniu kończyny specjalnymi plastrami, które wspomagają pracę mięśni i naczyń krwionośnych, stabilizują staw, zapewniając skórze oddychanie.

W Centrum Medycznym Eter-Med można też zakupić gotowy pakiet zabiegów przygotowany specjalnie dla pacjentów zmagających się z zespołem bolesnego barku. W pakiecie znajdują się zabiegi z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji, jak również korekcja wad postawy czy masaże. Wszystkie zabiegi dopierane sa przez specjalistę według indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jedną z metod leczenia choroby Duplay’a jest artroskopia stawu barkowego. Zabieg przeprowadza się kiedy metody zachowawcze nie przynoszą pożądanych efektów, kiedy dolegliwości bólowe się nasilają, a także w sytuacji, kiedy przyczyną choroby są zmiany zwyrodnieniowe lub znaczne uszkodzenia więzadeł oraz ścięgien stawu barkowego.  Artroskopię przeprowadza chirurg, który poprzez 2 nacięcia w skórze (ok. 0,5 cm) wprowadza niewielkie narzędzia chirurgiczne oraz artroskop z kamerą. W zależności od przyczyny choroby i występujących dolegliwości lekarz wykonuje stosowne działania.

Pacjenci, którzy decydują się na artroskopię stawu barkowego, powinni udać się na wcześniejszą wizytę kwalifikująca do zabiegu, podczas której specjalista zapozna się z historią choroby pacjenta, a także udzieli wskazówek jak przygotować się do operacji i jak dbać o kończynę po zabiegu.

Rehabilitacja po artroskopii stawu barkowego

Na konsultację dotyczącą usprawnienia kończyny po operacji należy udać się do specjalisty rehabilitacji, który nie tylko udzieli wskazówek dotyczących stawu barkowego, ale też zaproponuje odpowiednie ćwiczenia zwiększające siłę i ruchomość w stawie barkowym.

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

 Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.