ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Lubisz hot-dogi, kabanosy, peklowane wędliny?! Najnowsze badania są niepokojące!

Fast Food jako źródło tłuszczy trans - stanowiący wysokie ryzyko rozwoju chorób miażdżycowych.
4.8/5

Lubisz hot-dogi, kabanosy, peklowane wędliny?! Najnowsze badania są niepokojące!

Naukowcy Uniwersytetu Medycznego Johna Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzili badania na ponad 1000 pacjentach z zaburzeniami psychicznymi, analizując związek pomiędzy ich dietą, a dolegliwościami, z którymi się zmagają.

Analiza wykazała, że zarówno azotany, jak i konserwanty dodawane do mięs, wysoce przetwarzanych wędlin i przekąsek mięsnych, mogą przyczyniać się do  niebezpiecznych stanów maniakalnych, charakteryzujących się nadpobudliwością, problemami ze snem, uczuciem szczęścia i euforii. Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane na łamach pisma „Molecular Psychiatry”.

Przeprowadzony przez naukowców eksperyment pokazał, że osoby spożywające przetworzone wędliny, były aż trzykrotnie bardziej narażone na  epizody maniakalne, niż osoby unikającego tego rodzaju pożywienia. Ci sami badacze przeprowadzili podobne doświadczenia na szczurach. W kilka tygodni od spożywania produktów bogatych w azotany, również szczury zaczęły wykazywać zachowania maniakalne.

Naukowcy uważają, że ich badania potwierdzają to, iż niektóre diety, potencjalne ilości niektórych produktów i rodzaje bakterii znajdujące się w jelitach, mogą przyczyniać się do manii i innych zaburzeń, mających istotny wpływ na układ nerwowy. Azotany zawarte m.in. w peklowanych wędlinach, w kiełbasie, w parówkach, w kabanosach czy w salami wpływają na mikroflorę jelit, a tym samym zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Co więcej, badacze stale poszukują czynników ryzyka mogących mieć związek z chorobami psychicznymi, biorąc pod uwagę nie tylko dietę, ale też predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe, przebyte choroby i urazy.

Czym są epizody maniakalne?

Mania jest stanem podwyższonej radości i euforii, która nie zawsze jest adekwatna do sytuacji. Jest stanem nadpobudliwości i wzmożonej energii, która trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Epizody maniakalne są zazwyczaj przyjemne dla osoby, która ich doświadcza i pomimo tego, że mania jest przeciwieństwem depresji, to może być równie niebezpieczna. Stany maniakalne mogą prowadzić do ryzykowanych zachowań wywołanych urojeniami, frustracją, chwiejnością emocjonalną.

Jednymi z najczęstszych objawów manii są: uczucie mocy i nadmiaru energii, pobudzenie ruchowe, brak potrzeby snu, uczucie beztroski i radości, podwyższona samoocena, lekkomyślne działania.

Wyniki dziesięcioletnich badań są niepokojące!

Robert Yolken, specjalista chorób zakaźnych, przez ponad dziesięć lat wraz z innymi naukowcami, przeprowadzał badania, które pozwoliły im zgromadzić zarówno dane demograficzne, zdrowotne, jak i dane dietetyczne ponad tysiąca osób zdrowych i osób z zaburzeniami psychicznymi. Osoby zdrowe rekrutowano z ogłoszeń umieszczanych w lokalnych zakładach opieki zdrowotnej, natomiast osoby zmagające się z chorobami psychicznymi były pacjentami Sheppard Park Health System Baltimore w USA. Analizy ponad dziesięcioletnich doświadczeń wykazały, że osoby hospitalizowane z powodu epizodów maniakalnych, spożywały ponad trzy razy więcej wędlin peklowanych i mięsa przetwarzanego niż osoby zdrowe psychicznie. Co więcej, żadne inne pokarmy, o które badani byli pytani, nie miały związku z zaburzeniami psychicznymi, a tym bardziej ze stanami maniakalnymi.

Robert Yolken zauważył, że skoro azotany stosowane jako konserwanty w mięsie i wędlinach, mogą mieć związek z niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi i nowotworami, to równie dobrze, mogą one wpływać na zdrowie psychiczne człowieka.

Ponieważ w przeprowadzonych badaniach nie pytano pacjentów o częstotliwość jedzenia peklowanych wędlin, ani o czas, kiedy były one spożywane, to specjaliści nie byli w stanie określić, w jakim stopniu te produkty zwiększają ryzyko występowania stanów maniakalnych.

Badania na szczurach potwierdzają wpływ azotanów na stany maniakalne!

Dokładnie te same konserwanty, jakie są dodawane do peklowanych wędlin, zostały podane szczurom laboratoryjnym.

Profesor psychiatrii i nauk behawioralnych Kellie Tamashiro, wspólnie z Seva Khambadkone i innymi badaczami przeprowadzili eksperyment, który polegał na obserwacji karmionych przez nich szczurów laboratoryjnych. Jedna część gryzoni otrzymywała klasyczną

karmę dla szczurów, a druga różne rodzaje jedzenia: karmę dla szczurów, karmę sklepową, potrawę z wołowiną wzbogaconą azotanami. Ta druga grupa gryzoni już po dwóch tygodniach zaczęła wykazywać nadaktywność i podejrzane zachowania.

Doświadczenie to powtórzono, zmieniając jednak sposób karmienia szczurów.  Część z nich dostawała specjalną suszoną wołowinę wolną od azotanów, a reszta karmę zakupioną w sklepie z zawartością konserwantu. Wyniki badań były podobne. Szczury, które jadły karmę zawierającą azotany, były nadpobudliwe i cechowała je zwiększona aktywność podczas snu. Takie też cechy charakteryzują osoby zmagające się z manią. Warto zauważyć, że ilość azotanów podawanych gryzoniom, była równa ilości, jaką mógłby spożywać człowiek w jednej przekąsce (np. hot-dogu czy porcji kabanosów).