ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Naturalne sposoby na odstraszenie komarów

Komary - wektory wielu chorób wywołanych przez wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki.
4.7/5

Naturalne sposoby na odstraszenie komarów

W tym roku już z nadejściem wiosny pojawiły się pierwsze komary, który każdego dnia potrafią uprzykrzyć nawet bardzo przyjemny dzień. Dokuczają każdemu – spacerowiczom, wędkarzom, dzieciom bawiącym się na placu zabaw, a także osobom odpoczywającym we własnych domach. Co gorsze atakują już nie tylko wieczorami, ale w ciągu całego dnia. Niestety ostatnia zima nie była na tyle mroźna i długa, żeby wymrozić komary, a wiosna – wilgotna i deszczowa tylko sprzyjała ich rozmnażaniu.

Nie każdy wie, że tak naprawdę ludzi atakują nie komary, a komarzyce – samice komarów. Nasza krew, a właściwie białko w niej zawarte,  jest im potrzebne do złożenia i wykarmienia 100-150 jaj, z których później będą rozwijać się larwy. Komarzyce szukają swoich ofiar do momentu, aż ich odwłok będzie wypełniony krwią do objętości około 2 mm sześciennych. Kiedy będą  „najedzone”, dopiero odlatują.

Na całym świecie znanych jest ponad 40 rodzajów i aż 3500 gatunków komarów, z których w Polsce można spotkać około  47 gatunków. Tymi najbardziej znanymi, z  którymi zmagamy się prawie każdego dnia są widliszek i komar brzęczący.

Komar brzęczący jest brązowym komarem pospolitym i znamy go najlepiej ze wszystkich z rodziny komarowatych.  Ma podłużny kształt, delikatną budowę ciała, długie i chude nogi oraz przeźroczyste skrzydła.  Komar widliszek charakteryzuje się czterema czarnobrunatnymi plamkami umiejscowionymi na skrzydłach.

Komary te zazwyczaj nie przenoszą chorób zakaźnych, jednak są bardzo natarczywe i dokuczliwe. Samica atakując człowieka, wpuszcza w skórę swoją ślinę i to ona powoduje swędzenie, opuchnięcie oraz reakcje alergiczne. Rozdrapywanie podrażnionych miejsc może doprowadzić do ran i zakażeń skórnych.

Najlepszym sposobem na uniknięcie i odstraszenie komarów jest ich wcześniejsze poznanie. Żeby wiedzieć jak je zwalczyć, trzeba wiedzieć czego nie lubią, gdzie najczęściej przebywają i kogo atakują.

Co przyciąga komary:

 • Ciepłe i wilgotne pomieszczenia,
 • Ciepłe i wilgotne ciało,
 • Zapach potu,
 • Podwyższona temperatura ciała,
 • Dwutlenek  węgla wydychany podczas oddychania (niektóre komary potrafią wyczuć C02 z kilkudziesięciu metrów),
 • Cukier we krwi,
 • Kwas mlekowy,
 • Owoce,
 • Niektóre kwiaty,
 • Niektóre perfumy (a dokładnie  aldehyd pelargonowy – substancja wytwarzana w przemyśle perfumeryjnym),
 • Balsamy do ciała z wyraźnym zapachem.

Kogo najczęściej atakują komarzyce?

 • Osoby, które mocniej się pocą, np. osoby otyłe,
 • Osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu,
 • Osoby o podwyższonej temperaturze ciała , np. kobiety w ciąży,
 • Osoby pijące piwo na świeżym powietrzu – piwo podwyższa temperaturę ciała, a im cieplejsze ciało ofiary, tym większa szansa, że komar zaatakuje,
 • Osoby z grupą krwi „0” – naukowcy Uniwersytetu Technologii Kontrolowania Owadów w Chiba przeprowadzili badania, które wykazały, że komary dwukrotnie częściej atakują osoby z grupą krwi „0”, niż te mające krew grupy „A”. Najmniej atrakcyjne są dla nich osoby z krwią „B” oraz „AB” (informację taką podaje m.in. Newsweek).
 • Osoby noszące czarne, czerwone lub niebieskie ubrania (ciemne kolory przyciągają światło, a jaśniejsze je odbijają – przez co tak się nie nagrzewamy).

Nie wszystkie preparaty odstraszające komary są bezpieczne dla człowieka!

Jednym z najpopularniejszych składników środków odstraszających komary jest DEET . Rzeczywiście jest skuteczny, a im wyższe jego stężenie w preparacie, tym mniejsze szanse, że komar zaatakuje. Niestety DEET nie jest obojętny dla zdrowia człowieka, a jego szkodliwe działanie na organizm zostało wielokrotnie udowodnione.  Substancja ta niejednokrotnie podrażnia skórę, wywołuje bóle głowy czy nudności, a także może być przyczyną zmęczenia, problemów ze snem, a nawet utraty pamięci. Preparaty zawierające DEET mają znaczny wpływ na układ rozrodczy, układ nerwowy, układ oddechowy, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do paraliżu i uszkodzeń mózgu!

Powinny ich unikać kobiety w ciąży, noworodki, niemowlęta i dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12 roku życia. Zdrowe osoby dorosłe również powinny zrezygnować z tego typu środków, jeśli jednak się na nie decydują, to powinny stosować je z dużą ostrożnością.

Preparaty odstraszające komary są niebezpieczne dla człowieka?
Preparaty odstraszające komary są niebezpieczne dla człowieka?

Naturalne sposoby na odstraszenie komarów

Przede wszystkim, żeby ochronić się przed komarami, należy pomyśleć o tym, jak nie wpuścić ich do mieszkania. W tym celu możemy wykorzystać popularne moskitiery i siatki rozciągane w oknach i drzwiach balkonowych.

Ponieważ komary przyciągają czarne, czerwone i niebieskie kolory – warto zrezygnować z takich ubrań, szczególnie wychodząc z domu po zmroku. Warto też wiedzieć, że kolor żółty odstrasza komary, za to przyciąga muszki.

Ponieważ komary przyciąga zapach potu ludzkiego, to jeśli chcemy ich unikać – powinniśmy częściej się kąpać.

Rośliny, których komary bardzo nie lubią

Istnieją kwiaty i zioła, których zapachu w szczególności nie lubią komary. Jeśli ustawimy donice z nimi przy oknie czy balkonie zmniejszamy ryzyko ich  spotkania, a tym samym ukąszenia.

Jakich roślin nie lubią komary?

 • Kocimiętki – jest dziesięciokrotnie skuteczniejsza niż popularne preparaty przeciw komarom,
 • Bazylia,
 • Liście pomidorów,
 • Mięta,
 • Pelargonia pachnąca,
 • Surmia,
 • Trawa cytrynowa,
 • Cebula,
 • Czosnek,
 • Mirt,
 • Komarzyca,
 • Lawenda,
 • Koper włoski,
 • Bodziszek cuchnący.

Olejki eteryczne

Składnikiem większości naturalnych odstraszaczy komarów są olejki eteryczne, których zapachu komary bardzo nie lubią. Osoby, które chcą uniknąć tych owadów powinny wyposażyć się w olejki: cytrynowy, waniliowy, trawy cytrynowej, goździkowy, sosnowy, kokosowy, cynamonowy, eukaliptusowy, migdałowy, miętowy, paczulowy. Można je bezpośrednio wetrzeć w skórę (po rozcieńczeniu), skropić nimi ubranie czy przygotować z nich mieszankę odstraszającą komary.

Należy jednak wiedzieć, że olejki eteryczne pomimo tego, że są naturalne to są też wysoko stężone, dlatego powinny być stosowane z rozwagą. Olejki eteryczne najlepiej jest rozcieńczać z wodą, alkoholem lub olejem roślinnym.

Kominek aromatyczny – odstraszający owady

Popularne kominki aromatyczne są nie tylko elementem dekoracyjnym wnętrz, ale przede wszystkim unoszą przyjemny zapach w pomieszczeniu. Jak się okazuje zapach ten może być nie tylko przyjemny, ale również bardzo praktyczny – może chronić nas przed niechcianymi komarami. Wystarczy wlać do niego wybrany olejek – jeden z tych, których nie lubią komary i co jakiś czas uzupełniać „miseczkę” wodą.

Domowe preparaty odstraszające komary – jak samodzielnie je zrobić!

Wykonanie domowego odstraszacza komarów wcale nie jest trudne. Wystarczy połączyć kilka składników i możemy cieszyć się nie tylko bezpieczniejszym, ale często również skuteczniejszym preparatem chroniącym nas przed tymi owadami. Jak samodzielnie przygotować mieszankę na komary:

Olejek przeciw komarom

Składniki: 100 ml oleju bazowego (np. oleju Moringa, oleju słonecznikowego, oleju jojoba, oleju z pestek winogron), 50-100 kropli olejków eterycznych (jednego lub mieszanki wybranych olejków).

Przygotowanie: Olejki eteryczne należy zmieszać z olejkiem bazowym i tak powstały preparat można wsmarowywać w skórę (omijając okolice oczu). Preparat należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Przykładowe połączenia olejków eterycznych do mieszanki: olejek eukaliptusowy, olejek z trawy cytrynowej, olejek migdałowy.

Olejek przeciw komarom z olejem Neem

Olej z nasion Neem (olej z nasion miodli indyjskiej)nie tylko odstrasza komary, ale tez łagodzi swędzenie i wykazuje właściwości regenerujące skórę.

Składniki: 75 ml oleju bazowego, 20 ml oleju Neem.

Jak zrobić preparat odstraszający komary?
Jak zrobić preparat odstraszający komary?

Przygotowanie: Wszystkie składniki należy wymieszać, można dodać jeszcze  kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Powstałym preparatem smarujemy odkrytą skórę, omijając okolice oczu. Należy go przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Spray przeciw komarom na bazie alkoholu

Składniki: 100 ml wódki, około 100 kropli wybranego olejku eterycznego (lub mieszanki olejków).

Przygotowanie: W ciemnej buteleczce z atomizerem należy wymieszać alkohol i wybrane olejki eteryczne. Przygotowaną mieszanką może spryskiwać odsłonięte części ciała, ubranie, zasłony, koce. Ważne, aby preparat wstrząsnąć przed użyciem. Czas działania mieszanki to około 2 godziny.

Preparat przeciw komarom na bazie octu

Składniki: 200 ml octu jabłkowego, 2 liście orzecha włoskiego.

Przygotowanie: Liście orzecha włoskiego należy umyć, osuszyć i drobno posiekać, a następnie zalać octem jabłkowym. Tak przygotowaną mieszankę gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut, studzimy i przecedzamy. Powstałym preparatem można smarować odsłonięte części ciała.

Preparat przeciw komarom z piołunu

Składniki:  750 ml wrzącej wody, 2 łyżki rozdrobnionych liści piołunku lub 1 szklanka pokrojonych korzeni piołunku na 1,5 litra wrzącej wody.

Przygotowanie: liście piołunu lub pokrojony korzeń piołunku należy zalać wrząca wodą, odstawić na 45 minut, przecedzić i rozlać do buteleczek z atomizerem. Tak przygotowanym sprayem można pryskać ciało, włosy, zasłony, ubrania.

Preparat przeciw komarom na bazie oleju kokosowego

Składniki: 75 ml płynnego (rozpuszczonego) oleju kokosowego, 1 łyżka soku z aloesu, 5 kropli olejku goździkowego, 5 kropli olejku miętowego, 5 kropli geranium.

Przygotowanie: Wszystkie składniki należy wymieszać i odstawić na 40 minut. Po tym czasie mieszanka jest gotowa do użycia. Powstały „krem” idealnie nadaje się do smarowania odsłoniętych części ciała.