ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne dla oczu!

Jakie okulary z filtrem UV należy nosić?
4.5/5

Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne dla oczu!

Kiedy tylko na zewnątrz pojawia się słońce, coraz więcej osób sięga po okulary przeciwsłoneczne. Chcemy nie tylko chronić wzrok i zapewnić sobie komfort podczas przebywania w nasłonecznionym miejscu, ale też niejednokrotnie kierujemy się modą. Wraz z nadejściem lata możemy zauważyć prawie w każdym sklepie sportowym, butiku, dyskoncie, na stacji benzynowej i na bazarze stojaki z najróżniejszymi modelami okularów przeciwsłonecznych. Niestety najczęściej nie są to okulary chroniące nasz wzrok przed działaniem szkodliwych promieni UV, a jedynie gadżety z przyciemnionymi szkłami, które mogą wyrządzić więcej złego. Dlatego jeśli zależy nam na ochronie oczu oraz zapewnieniu sobie wygody i komfortu w słoneczne dni, powinniśmy lepiej przyjrzeć się okularom, które kupujemy.

Niebezpieczne okulary przeciwsłoneczne? Pobrano z 123rf.com
Niebezpieczne okulary przeciwsłoneczne?

To, że okulary mają przyciemnione szkła wcale nie znaczy, że chronią wzrok przed promieniami słonecznymi. Nawet drogie, bardzo modne okulary, które nie zawierają filtra UV przyciągają promienie słoneczne, pod wpływem których rozszerzają się źrenice, a do oczu dostaje się jeszcze więcej szkodliwego promieniowania UVA oraz UVB. W efekcie tego może dojść do poparzenia oczu, uszkodzenia siatkówki oka, zapalenie rogówki oka, zapalenie spojówek, a przede wszystkim pogorszenie widzenia. Następstwem tego mogą być poważne choroby jak np. zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, czerniak, skrzydlik, a nawet utrata wzroku.

Takie bazarowe okulary nazywany przeciwsłonecznymi są też bardzo „niewygodne” w noszeniu. Często utrudniają widzenie, odbijają światło, zafałszowują kolory i sprawiają, że źle oceniamy odległość. Specjaliści okulistyki i optycy jednoznacznie twierdzą, że takie okulary lepiej jest zdjąć, niż zakładać chociażby na krótki czas.

Jak kupować bezpieczne okulary przeciwsłoneczne?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że za 10 czy 20 zł nie ma możliwości wyprodukowania bezpiecznych soczewek chroniących wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Nie znaczy to jednak, że wszystkie drogie okulary sa bezpieczne, ponieważ producenci niejednokrotnie zawyżają cenę kierując się tylko modą.

Okulary, które rzeczywiście będą chroniły nasze oczy najlepiej jest kupić u optyka, który dodatkowo pomoże dobrać filtry, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania. Wiąże się to z tym, że jednorazowo możemy wydać większą kwotę na szkła, ale dzięki temu zaoszczędzimy na wizytach u lekarzy.

W bezpiecznych, chroniących wzrok okularach mogą się znaleźć:

  • Filtry UV,
  • Filtr polaryzacyjny,
  • Filtr fotochromowy,
  • Soczewka poliwęglanowa,
  • Soczewka antyrefleksyjna,
  • Powłoka hydrofobowa,
  • Powłoka oleofobowa,
  • Powłoka blue blocker.

Filtry UVA i UVB

Filtry UVA i UVB to najważniejsze filtry, jakie powinny znaleźć się w okularach przeciwsłonecznych. To one chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ilość światła jakie przepuszczają uzależniona jest od mocy filtrów, które rozróżnia 5 kategorii:

  • Kategoria 0 – przepuszcza 80-100 procent światła,
  • Kategoria 1 – przepuszcza 43-80 procent światła,

    Jakie okulary z filtrem UV należy nosić? Pobrano z 123rf.com
    Jakie okulary z filtrem UV należy nosić?
  • Kategoria 2 – przepuszcza 18-43 procent światła,
  • Kategoria 3 – przepuszcza 8-18 procent światła,
  • Kategoria 4 – przepuszcza 3-8 procent światła.

Okulary, które w pełni blokują dostęp promieni słonecznych do oczu oznaczone są: UV 400. Poza filtrami UVA i UVA jakie posiadają, dodatkowo poprawiają kontrast widzenia i nie zniekształcają kolorów. Przy wszystkich okularach UV 400 znajdują się też cyfry od 0 do 4, oznaczające stopień przepuszczania światła. Wynika z tego, że np. okulary UV 400 – 0 będą miały praktycznie przezroczyste szkła, natomiast UV 400 – 4 będą miały bardzo ciemne, prawie nie przepuszczające światła szkła.

Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli już znaleźliśmy okulary z oznakowaniem UV 400 to nie zawsze możemy być pewni, że są one bezpieczne. Niestety sama naklejka „UV 400” nie gwarantuje nam pewności, że okulary posiadają filtr UV – bardzo często sprzedawcy przyklejają taka, żeby zwabić klientów.

Bezpieczne okulary łatwo jednak jest rozpoznać – poza oznaczeniem UV 400, należy sprawdzić czy posiadają nadrukowany znak „CE” lub normy: EN 166:2001,89/686/EWG, EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000. Powinny one się znajdować na metce lub wewnątrz zausznika. Tego rodzaju normy świadczą o tym, że okulary zostały wyprodukowane zgodnie z europejskimi normami i są zgodne z kryteriami ochrony przeciwsłonecznej.

Filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny jest płytką wykonaną z przezroczystego materiału charakteryzującego się zdolnością polaryzacji światła. Szkła z takim filtrem sprawiają, że drgania fal świetlnych, które powodują odbicia zanikają, dzięki czemu kolory stają się żywe i nie męczą wzroku. Okulary z filtrem polaryzacyjnym – oznaczone Polarized, pomagają zniwelować szkodliwe dla oczu światło, które odbija się od gładkich i jasnych powierzchni (szyb, luster, szkła, karoserii samochodowej, śniegu, lodu, tafli wody), a także poprawiają komfort widzenia osoby, która je nosi.

Okulary z filtrem polaryzacyjnym zalecane są osobom kierującym pojazdami (poprawiają widoczność, eliminują oślepiające odblaski i poprawiają kontrast widzenia), sportowcom (eliminują odbicia światła), wędkarzom (eliminują refleksy świetlne wokół spławika, umożliwiają pełną kontrolę ruchu błystki i sztucznej muszki), osoby mające pracę w pełnym słońcu, osoby wrażliwe na światło słoneczne, a także plażowicze.

Filtr fotochromowy

Właściwości okularów z filtrem przeciwsłonecznym. Pobrano z 123rf.com
Właściwości okularów z filtrem przeciwsłonecznym

Okulary ze szkłami fotochromowymi rozjaśniają się lub przyciemniają w zależności od natężenia światła, dzięki czemu pozwalają na prawidłowe widzenie w każdym świetle – zarówno intensywnym, jak i niedostatecznym. W przypadku dużego nasłonecznienia soczewki się zaciemniają, robiąc się brązowe. Natomiast kiedy światło jest zbyt niskie szkła zabarwiają się o około 5 procent. Okulary z filtrem fotochromowym są bardzo wygodne w użyciu i nie ma potrzeby ich zdejmowania, ani zmieniania na inne. Filtry fotochromowe chwalą sobie przede wszystkim osoby noszące okulary korekcyjne, osoby z wadą wzroku, jak również osoby, którym zależy na ochronie wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Istnieją dwa rodzaje szkieł fotochromowych: organiczne, czyli plastikowe oraz mineralne, czyli szklane. Szkła plastikowe są lekkie, wygodne w noszeniu i można je barwić. Pomimo tego, że są odporne na pękanie, to nie są odporne na zarysowania. Szklane szkła są znacznie cięższe od plastikowych, za to mniej odporne na pękanie i stłuczenia, dlatego można je wykorzystywać tylko do pełnych opraw.

Soczewka poliwęglanowa

Soczewki poliwęglanowe zabezpieczają wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, wykonane są z trwałego i wytrzymałego materiału, a to co najważniejsze – gwarantują wysoki komfort noszenia. Pomimo tego, że poliwęglan jest wytrzymały, to jest też bardzo lekki i odporny na zarysowania, pęknięcia i różnego rodzaju uszkodzenia. Okulary z tego typu soczewkami idealnie nadają się dla dzieci i sportowców, w przypadku których ryzyko upadku, bądź uderzenia jest znacznie większe.

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoka antyrefleksyjna w okularach jest powłoką, która zapobiega odbijaniu się światła, które pojawia się na powierzchni soczewek. Ponadto zapobiega osadzaniu się na szkłach kropli wody i kurzu, zabezpiecza szkła przed zarysowaniem, a przede wszystkim wyostrza obraz. Najlepsze efekty i najlepszy komfort noszenia gwarantują soczewki antyrefleksyjne z dodatkową soczewką polaryzacyjną.

Wśród innych powłok stosowanych w okularach, które poprawiają komfort noszenia są m.in.: powłoka hydrofobowa (zapobiegająca parowaniu szkieł i skraplaniu się na nich wody), oleofobowa (zapobiegająca osadzaniu się na szkłach zabrudzeń) i powłoka blue blocker (rozjaśniająca obraz, i poprawiająca kontrast widzenia).