ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Ostrogi piętowe

Schemat przedstawiający umiejscowienie ostrogi piętowej. Pobrano z 123rf.com
4.8/5

Ostrogi piętowe leczenie i operacja Gdańsk

Ostrogi piętowe ( z łac. calcar calcanei) nazywane również zapaleniem rozcięgna podeszwowego są zmianami zwyrodnieniowymi, które tworzą się na podeszwowej powierzchni stopy oraz w tylnej części kości piętowej. Choroba charakteryzuje się kilkumilimetrowymi wyroślami kostnymi, które często występują symetrycznie na obu stopach (u około 30% pacjentów).

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Przyczyną ostrogi piętowej są zmiany zwyrodnieniowe guza piętowego, które powodują powstanie na nim narośli kostnej. Jeśli narośl ta jest wystarczająco duża, zaczyna drażnić rozcięgno podeszwowe, a w szczególności jego przyczep do guza piętowego oraz tkanek miękkich go otaczających, powodując przewlekły stan zapalny. W konsekwencji daje to ból w okolicach pięty ograniczający lub uniemożliwiający poruszanie się. Jest to dolegliwość nawracająca, pojawiająca się po każdym przeciążeniu stopy. Czynnikami, które sprzyjają chorobie są m.in. : utrzymywanie zbyt długiej pozycji stojącej, dźwiganie ciężarów, noszenie ciasnego  obuwia i butów na wysokim obcasie, uprawianie sportów obciążających stopy, nadwaga, płaskostopie, jak również chodzenie na piętach i przykurcz mięśni łydki.

Jak rozpoznać zapalenie rozcięgna podeszwowego

Wyrośla kostne (tzw.osteofity) powstają na stopach, w miejscu gdzie chrząstka łączy się z kością. W początkowym stadium rozwoju są niezauważalne i mogą być niewyczuwalne nawet miesiącami, jednak wraz z rozrostem powodują coraz bardziej dokuczliwe dolegliwości bólowe. Ból przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego jest  charakterystyczny. Pojawia się przy stawianiu pierwszych kroków zaraz po przebudzeniu i nasila się po przeciążeniu stopy i dłuższym chodzeniu. Pacjenci skarżą się nie tylko na ból w okolicy stopy, ale dolegliwości dotyczą również kolana, biodra, a nawet kręgosłupa, często ograniczając sprawność chorego.

W razie dłuższego utrzymywania się dolegliwości bólowych zalecana jest wizyta u specjalisty z zakresu ortopedii, jak również  traumatologii narządu ruchu. Na konsultację ortopedyczną warto umówić się do Poradni Leczenia Stopy  Centrum Medycznym Eter-Med w Gdańsku, która zapewnia kompleksową diagnostykę, jak również leczenie schorzeń stóp. W celu rozpoznania zapalenia rozcięgna podeszwowego specjaliści wykonują badania takie jak: USG ostrogi piętowej, tomografia komputerowa, RTG stopy. Kiedy ostroga piętowa zostanie potwierdzona, lekarz ortopeda może zaproponować odpowiednią metodę jej leczenia.

Leczenie narośli piętowej metodami zachowawczymi

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego rozpoczyna się od terapii metodami zachowawczymi, które mają na celu uwolnienie pacjenta od bólu , a także zahamowanie stanu zapalnego.

Obuwie pacjenta z ostrogą piętową powinno był wygodne, zdecydowanie płaskie, mające elastyczną i dobrze amortyzującą podeszwę. Pomocne są także specjalistyczne wkładki ortopedyczne oraz podpiętki żelowe, które odciążają rozcięgno podeszwowe podczas chodzenia, a także ortezy zakładane na noc.

Leczenie farmakologiczne opiera się m.in. na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (żele, maści, kremy), leków homeopatycznych,  miejscowych iniekcji kortykosteroidów czy iniekcji toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego.

Pacjenci zmagający się z ostrogą piętowej powinni skorzystać z porady lekarza rehabilitanta, który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia rozciągające ścięgno piętowe. Natomiast podczas konsultacji fizjoterapeutycznej specjalista ustali indywidualny plan terapii dla danego pacjenta, opierający się na różnorodnych zabiegach fizjoterapeutycznych.

Przy wyroślach kostnych na stopie można skorzystać z leczenia falami ultradźwiękowymi , które dzięki przejściu fali ultradźwiękowej do tkanek zapewnia mikromasaż . Korzystne efekty przynosi też jonoforeza, zabiegi z zastosowaniem laseroterapii, jak również pulsującego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości.

W sklepie internetowym Centrum Medycznego Eter-Med można wykupić również gotowy, odpowiednio dla choroby dobrany pakiet dla osób z ostrogą piętową. Pakiet nie tylko zawiera indywidualną konsultację specjalistyczną, ale również zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezjotaping medyczny, zabiegi rehabilitacyjne rozciągające rozcięgno podeszwowe stopy i wsparcie w doborze zaopatrzenia medycznego.

Coraz popularniejsza staje się metoda leczenia schorzeń ortopedycznych wykorzystująca czynniki wzrostu, czyli skoncentrowane osocze bogatopłytkowe PRP.  Czynniki wzrostu mają działanie pobudzające regenerację, stymulujące procesy gojenia oraz naprawy tkanek. Zabieg od niedawna znajduje się w ofercie Szpitala 1DayClinic w Gdańsku i cieszy się coraz większą popularnością. Podczas zabiegu specjaliści pobierają z krwi pacjenta osocze bogatopłytkowe, które następnie poddają odwirowaniu, a następnie wstrzykują w okolice przyczepu rozcięgna podeszwowego. Czynniki wzrostu nie tylko zatrzymują stan zapalny rozcięgna podeszwowego, ale też likwidują ból, z którym zmagał się pacjent.

Leczenie operacyjne ostrogi piętowej w Gdańsku

Leczenie operacyjne skierowane jest  pacjentów, dla których nieskuteczne okazały się powyższe metody. Zabieg polegający na usunięciu wyrośli kostnych na stopach (tzw.osteofitow) również przeprowadzają lekarze ze Szpitala 1DayClinic w Gdańsku. Wycięta zmiana zostaje poddana badaniu histopatologicznemu w celu określenia jej charakteru i złośliwości.

Przed operacją warto umówić się na konsultację kwalifikującą do zabiegu,  podczas której lekarz przedstawi pacjentowi przebieg zabiegu, dobierze odpowiednią metodę znieczulenia oraz udzieli wskazówek dotyczących przygotowania się do zabiegu i czasu pooperacyjnego.

Szpital Jednego Dnia w Gdańsku

Sprawdź ofertę zabiegów Szpitala Chirurgii Jednego Dnia 1DayClinic w Gdańsku.