Oświetlenie LED – niezwykle groźne dla zdrowia!
Technologia LED (Light-Emitting Diode) bardzo szybko stała się popularna i chętnie wykorzystywana nie tylko do produkcji energooszczędnych żarówek, ale również reflektorów, taśm dekoracyjnych, różnego rodzaju ekranów, latarek a nawet zabawek dla dzieci!
Diody elektroluminescencyjne dają przyjemne, białe światło, które wywodzi się z promieniowania niebieskiego i fioletowego, o bardzo wysokiej energii, zaś krótkiej fali.
Żarówki ledowe coraz chętniej zakładane są w mieszkaniach, lokalach biurowych, magazynach, a nawet reflektorach samochodowych. Pomimo, że ich właściwości takie jak: energooszczędność, długi czas pracy i ekologia bardzo dobrze się kojarzą i doskonale o nich świadczą, to okazuje się, że jest też druga strona medalu. W ledowych diodach znaleziono szereg cech, które są groźne dla człowieka.
Niekorzystny wpływ światła LED na zdrowie – pod lupą naukowców
Naukowcy z Universidad Complutense w Madrycie przeprowadzili badania, które dowiodły, że światło LED może uszkadzać wzrok. Do podobnych wniosków doszli specjaliści ASES – Francuskiej Narodowej Agencji do Spraw Bezpieczeństwa Sanitarnego Produktów Pokarmowych, Środowiska oraz Pracy. Tematem szkodliwości światła LED zainteresowali się także naukowcy Department of Population Health and Disease Prevention UCI.
Ołów, arsen, miedź – znalezione w lampkach LED
Uczeni Department of Population Health and Disease Prevention UCI przeprowadzili badania popularnych lampek świątecznych i reflektorów samochodowych, które często można kupić w supermarketach. Jak się okazało, w oświetleniu LED znaleziono znaczne ilości składników niebezpiecznych dla zdrowia – niklu, miedzi, ołowiu i arsenu. W czerwonych lampkach choinkowych, które zostały poddane badaniom, poziom ołowiu przekroczył bezpieczne normy 8-krotnie, a poziom arsenu przekroczył normy 6-krotnie, zaś w zielonych lampkach choinowych znaleziono przekroczone ilości miedzi.
Powyższe związki chemiczne, szczególnie arsen i ołów mogą przyczynić się do zachorowań na choroby nerek, nowotwory, zapalenia miedniczek nerkowych czy uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Nikiel oraz miedź mogą wywoływać uszkodzenia płuc, choroby wątroby, alergie, jak również uszkodzenia centralnego układu nerwowego.
Szkodliwy wpływ światła LED na wzrok człowieka
Specjaliści ASES – Francuskiej Narodowej Agencji do Spraw Bezpieczeństwa Sanitarnego Produktów Pokarmowych, Środowiska oraz Pracy przeprowadzili badania, które wykazały szkodliwe działanie światła LED na wzrok człowieka. Obserwacje pozwoliły zauważyć, że niebieskie światło, które jest emitowane przez lampy ledowe ma znaczny wpływ na siatkówkę oka, na fotoreceptory w jej nabłonku barwnikowym oraz może prowadzić do degeneracji plamki żółtej oka (AMD). Najbardziej narażone na działanie niebieskiego światła są dzieci, osoby starsze, osoby zmagające się z uszkodzeniami soczewek czy chorzy z afakią (osoby pozbawione soczewek). Większe ryzyko zachorowania wykazują także oświetleniowcy, czyli osoby długotrwale narażone na działanie tego typu światła.
Oczy człowieka nie są przystosowane do długotrwałego patrzenia na sztuczne źródło światła, co szczególnie odczuwają osoby, których wzrok stale skierowany jest w ekrany telefonów, komputerów, a także telewizorów z ledową matrycą. Swędzenie i pieczenie oczu, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, nadpobudliwość, zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji to tylko jedne ze sutków ubocznych wywołanych przez niebieskie światło.
Okazuje się również, że zbyt duża światłość lamp LED powoduje oślepienie. Diody są niewielkie i bardzo jasne, a to wpływa na tak wysoką ich światłość. Francuscy naukowcy podzielili lampy znajdujące się na rynku na cztery grupy, biorąc pod uwagę poziom ryzyka oślepienia:
0 – brak ryzyka
1 – ryzyko niewielkie
2 – ryzyko umiarkowane
3 – ryzyko wysokie
4 – ryzyko bardzo wysokie
Badania wykazały, że większość lamp dostępnych na rynku, które wykorzystywane są najczęściej w mieszkaniach czy biurach znajduje się w grupie 0 lub 1. Do grupy 2 zakwalifikowały się oświetlenia wykorzystywane m.in. na drogach, w sygnalizacji świetlnej.
Warto wiedzieć, że optymalny poziom światłości dla człowieka wynosi 2000 cd/m2. Kiedy wartość przekracza 10 000 cd/m2 powoduje oślepienie. W badaniach dowiedzione, że niejedne lampy osiągały ponad 10 000 000 cd/m3, a nawet więcej!
Nie każde światło LED jest takie złe
Tanie lampy diodowe, zazwyczaj nieznanych marek , nie mające certyfikatów – poza korzystną ceną , niosą za sobą wiele problemów zdrowotnych.
Dlatego, osoby które decydują się na oświetlenie diodowe powinny zwrócić większą uwagę na swój wybór. Mniej szkodliwych właściwości wykazują produkty posiadające certyfikat CE. Są droższe, ale z pewnością bezpieczniejsze.
Ponadto w obecnych czasach, kiedy tak często jesteśmy poddani niebieskiemu promieniowaniu warto pomyśleć o noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV, a także wzbogaceniu swojej diety w produkty zawierające witaminę A, chroniącą oczy przed wieloma schorzeniami.