ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Zwyrodnienie stawu biodrowego – możliwości leczenia w Gdańsku

Zwyrodnienie stawu biodrowego - diagnostyka
4.6/5

Zwyrodnienie stawu biodrowego – możliwości leczenia w Gdańsku

Koksartroza jest chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, która rozwija się w organizmie bardzo długo i początkowo nie daje żadnych objawów. Kiedy jednak pojawią się pierwsze dolegliwości, nie wolno ich lekceważyć i należy udać się na konsultacje do ortopedy. Nieleczona koksartroza doprowadza do nieodwracalnych zmian, których jedynym ratunkiem może być nawet wymiana całego stawu biodrowego. Choroba ta może dotyczyć zarówno jednego, jak i dwóch stawów biodrowych.

Biorąc pod uwagę przyczyny występowania choroby, zwyrodnienie można podzielić na pierwotne oraz wtórne. Pierwotna koksartroza stanowi prawie 50% wszystkich przypadków zwyrodnienia stawu biodrowego. W tym przypadku nie da się ustalić bezpośredniej przyczyny choroby, choć należy mieć na uwadze: predyspozycje genetyczne, podeszły wiek, niewłaściwy tryb życia oraz czynniki środowiskowe.  Koksartroza wtórna stanowi ponad 50% wszystkich zwyrodnień stawu biodrowego i tutaj przyczyny choroby są już dokładniej określone.  Zwyrodnienie może być wywołane istniejącymi już wcześniej czynnikami, zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi:

  • Praca w pozycji stojącej,
  • Dźwiganie ciężkich przedmiotów,
  • Nadwaga,
  • Niedoczynność tarczycy,
  • Cukrzyca,

    Jak można wyleczyć zwyrodnienia stawu biodrowego?
    Jak można wyleczyć zwyrodnienia stawu biodrowego?
  • Zaburzenia metaboliczne,
  • Urazy stawu biodrowego,
  • Martwica kości,
  • Wrodzona dysplazja stawu biodrowego,
  • Wrodzone zwichnięcia stawu biodrowego,
  • Choroba Perthesa (jałowa martwica bliższej nasady kości udowej),
  • Młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej,
  • Urazy więzadłowe,
  • Złamania, efektem których są deformacje,
  • Aseptyczne zapalenie stawów,
  • Szpotowatość i koślawość biodra,
  • Uszkodzenia biodra po procesie zapalnym,
  • Osteoporoza,
  • Zaburzenia hormonalne.

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego

W początkowym okresie rozwoju choroby pacjenci skarżą się na ból biodra i ból w pachwinie, który występuje w trakcie chodzenia i obciążenia nogi. Wraz z rozwojem choroby ból pojawia się także podczas siedzenia, a nawet leżenia. Częsty jest także tzw. „ból nocny”.  Kończyna staje się słabsza, a pacjenci odczuwają częstsze uczucie zmęczenia. Ponadto pojawiają się trudności w wykonywaniu codziennych czynności, jak np. zakładanie butów czy zakładanie skarpet. Z czasem dochodzi do porannej sztywności stawów, ograniczenia ruchów, a nawet całkowitej utraty ruchomości stawu.

Diagnostyka choroby

Osoby, u których wystąpiły powyższe dolegliwości powinny udać się na konsultację do lekarza ortopedy. Na wizytę warto się umówić do Centrum Medycznego Eter-Med w Gdańsku, gdzie pacjentów przyjmują doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści. Konsultację ortopedyczną można zakupić online, bez wychodzenia z domu – w sklepie internetowym z usługami medycznymi.

Zwyrodnienie stawu biodrowego - diagnostyka
Zwyrodnienie stawu biodrowego – diagnostyka

Rozpoznanie choroby opiera się na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym pacjenta, a także badaniach obrazowych. Podczas badania lekarskiego, specjalista ogląda okolicę stawu biodrowego, ocenia stopień natężenia bólu, ocenia postawę ciała pacjenta w pozycji stojącej (z przodu, z boku, z tyłu), a także ocenia chód chorego. Diagnostyka obrazowa koksartrozy obejmuje zdjęcie rentgenowskie stawów objętych zmianami chorobowymi. Badanie radiologiczne umożliwia rozpoznanie m.in.: zwężenia szpary stawowej, torbiele i wyrośla kostne, zdwojenie dna panewki, pozorne skrócenie szyjki kości udowej, cysty, zagęszczenie struktury kostnej czy osteofity.

Bardzo ważne w diagnostyce choroby jest również wykonanie badania laboratoryjnego krwi. Pozwala ono na wykluczenie infekcyjnego, bądź reumatoidalnego zapalenia stawów. Podstawowym badaniem laboratoryjnym jest morfologia krwi z automatycznym rozmazem. Warto jednak wykonać dodatkowo badania z tzw. pakietu kostnego, w których oceniane są: Ca, Fosfor, ALP. Parathormon.

Leczenie zapalenia stawu biodrowego

Metody leczenia zwyrodnienia stawu biodrowego uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby, a także indywidualnych cech pacjenta.

Leczenie zachowawcze opiera się na przyjmowaniu środków farmakologicznych (najczęściej glikokortykosterydów i środków immunosupresyjnych), a także na leczeniu rehabilitacyjnym i fizykoterapeutycznym. Zabiegi z zakresu rehabilitacji opracowuje i proponuje specjalista rehabilitacji, po wcześniejszej konsultacji z pacjentem. Może on zalecić terapię ruchem, czyli kinezyterapię, masaże klasyczne lub masaże wodne. Podobnie jest z fizykoterapią, która może się rozpocząć zaraz po konsultacji z fizjoterapeutą, który po zbadaniu pacjenta, opracowuje indywidualny plan terapii chorego. Pomocne w leczeniu zwyrodnienia stawu biodrowego mogą być zabiegi takie jak: krioterapia, laseroterapia, magnetoterapia, prądy diadynamiczne,  jonoforeza, prądy interferencyjne czy ultradźwięki.

Coraz bardziej popularne, również w naszym kraju jest leczenie zapalenia stawu biodrowego komórkami macierzystymi  pacjenta, które posiadają niepowtarzalną zdolność do nieograniczonego samo odnawiania i namnazania się. Zabieg taki przeprowadzają specjaliści gdańskiego Szpitala 1DayClinic, który należy do grupy medycznej Eter-Med.

Dowiedz się więcej o leczeniu komórkami macierzystymi! 

Warto też skorzystać z zabiegów wykorzystujących osocze bogatopłytkowe, pobrane z żyły obwodowej, najczęściej kończyny górnej. Powstały preparat płytek krwi uwalnia czynniki wzrostu wspierające proces gojenia się tkanek, ich regenerację i naprawę. Również ten zabieg znajduje się ofercie Szpitala 1DayClinic.

Dowiedz się więcej o leczeniu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego!

W sytuacji kiedy leczenie metodami zachowawczymi nie przynosi pożądanych efektów, najlepszym rozwiązaniem może się okazać leczenie operacyjne. W przypadku koksartrozy operacja może dotyczyć endoprotezoplastyki , usztywnienia stawu (tzw. artrodeza) lub osteotomii około panewkowej.

Dowiedz się więcej o endoprotezach stawu biodrowego!