Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)
Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?
POChP znana też pod nazwą rozedma lub przewlekłe zapalenie oskrzeli – jest bardzo poważnym schorzeniem układu oddechowego, a właściwie płuc o charakterze przewlekłym, którego przyczyną są głównie czynniki środowiskowe. Choroba ta cechuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które zwykle postępuje i wiąże się z nasiloną odpowiedzią zapalną układu odpornościowego dróg oddechowych i płuc na szkodliwe cząstki bądź gazy. Pacjenci chorujący na POChP skarżą się na znaczne pogorszenie jakości życia, niestety zmiany w postaci zawężenia światła płuc, które powodują ograniczenie przepływu ilości powietrza, zwykle są nieodwracalne, jednak odpowiednie leczenie może skutecznie zahamować dalszy postęp choroby. Należy pamiętać, że wczesna diagnoza oraz ograniczenie kontaktu z czynnikiem działającym drażniąco na błony śluzowe, umożliwia ograniczenie dalszego postępowania choroby.
Jakie są przyczyny POChP?
Choroba ta występuje najczęściej u pacjentów narażonych w sposób przewlekły na zanieczyszczenia szkodliwymi gazami i pyłami w powietrzu – wieloletnich palaczy tytoniu, bądź osób narażonych na ekspozycję zawodową na zanieczyszczenia nieorganiczne i organiczne, pracujących m.in. w rafinerii, górnictwie, hutnictwie, transporcie, przemyśle drzewnym, przemyśle papierniczym, przemyśle włókienniczym, cementowniach, przetwórstwie zbóż i kosmetologii.
Jakie objawy najczęściej występują u osób chorych na POChP?
W początkowym stadium rozwoju choroby objawy mogą być niezauważalne gdyż są one często mylone ze schorzeniami takimi jak: astma lub tymczasowe osłabienie organizmu spowodowane chorobą infekcyjną.
Objawy, które powinny wywołać niepokój są to:
- duszności oraz męczący kaszel początkowo występujące przy intensywnym wysiłku fizycznym, wraz z postępowaniem choroby, objawy te nasilają się nawet przy podstawowych czynnościach wymagających zaangażowania układu ruchu osoby chorej,
- płytki oddech,
- odkrztuszanie plwociny,
- trudności w nabieraniu powietrza,
- ucisk w klatce piersiowej,
- świszczący oddech.
Powyżej przedstawionych dolegliwości nie powinno się bagatelizować i należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską u specjalisty.
W jaki sposób diagnozuje się POChP?
Osoby, które zaobserwowały u siebie powyżej przedstawione objawy powinny niezwłocznie udać się do lekarza POZ, który po wstępnym badaniu oraz wywiedzie skieruje do odpowiedniego specjalisty schorzeń układu oddechowego – pulmonologa. Specjalista kieruje wówczas na podstawowe badania niezbędne w celu prawidłowej diagnostyki w kierunku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Główne przyczyny zachorowania, to:
- palenie tytoniu,
- zanieczyszczenia powietrza w środowisku życia lub pracy, pyłem o zróżnicowanym składzie chemicznym,
- szkodliwe związki wydzielane podczas spalania śmieci i drewna czy toksyczne opary,
- infekcje dróg oddechowych występujące we wczesnym dzieciństwie,
- nawracające infekcje płuc i oskrzeli,
- bierne palenie,
- astma i nadreaktywność oskrzeli.
W Centrum Zdrowia ETER-MED pacjenci mogą wykonać badania takie jak:
spirometria – które jest prostym, nieinwazyjnym badaniem polegającym na sprawdzeniu czynności płuc takich jak objętość, pojemność oraz ocenia przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach podczas różnorodnych faz cyklu oddechowego. Pacjent oddycha przez ustnik, a spirometr rejestruje parametry oddechowe podczas kontrolowanej pracy płuc (wdechy i wydechy). Nowoczesny spirometr, jakim dysponuje ETER-MED jest przyrządem elektronicznym wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie. Aparat sprawdza czy badanie było wykonane prawidłowo oraz oblicza stosunek zmierzonych wyników do norm zależnych od wieku, płci i wzrostu pacjenta. Badanie trwa około 15 minut i jest bezpieczne dla zdrowia.
RTG płuc – jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych w celu diagnostyki POChP, które umożliwia specjaliście zaobserwowanie cech rozdemy płucnej takich jak: płaska przepona bądź nadmierne przejaśnienie płuc.
Leczenie POChP:
W przypadku pacjentów cierpiących na POChP leczenie ma charakter przede wszystkim objawowy, powinno ono być wielokierunkowe i obejmować leczenie farmakologiczne oraz zarówno niefarmakologiczne. POChP przede wszystkim rozwija się u palaczy, gdyż dym papierosowy jest głównym czynnikiem drażniącym drogi oddechowe, dlatego należy niezwłocznie zaprzestać palenia wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych.
Leczenie farmakologiczne polega między innymi na zapobieganiu i zmniejszaniu występujących już u pacjenta objawów, które ma służyć przede wszystkim na poprawie jakości życia. Podstawą takiego leczenia jest stosowanie przez chorego leków wziewnych o działaniu rozszerzającym oskrzela takie jak leki cholinolityczne odpowiedzialne za rozszerzenie oskrzeli, b2-mimetyki łagodzą uczucie duszności. W przypadku osób z wysokim ryzykiem zaostrzeń stosowane są wziewne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym.
W leczeniu POChP dodatkowo zalecane jest korzystanie z tlenoterapii u osób z przewlekłą niewydolnością oddechową. U niektórych pacjentów może dodatkowo zajść konieczność wdrożenia leczenia chirurgicznego, które należy do rzadkości i może wiązać się bardzo poważnymi powikłaniami. Rokowania przy nieleczonym POChP są bardzo złe, ponieważ postępująca choroba prowadzi do niewydolności płuc oraz śmierci pacjenta
Kadra medyczna:
dr n. med. Aleksy Judin
Placówka ETER-MED, w których wykonywana jest spirometria:
- ul. Żabi Kruk 10, 80-822 Gdańsk
Placówki ETER-MED, w których wykonywane jest RTG klatki piersiowej:
- ul. Jaskółcza 7/15, 80-767 Gdańsk, Dolne miasto
- ul. Kazimierza Górskiego 1, 80-336 Gdańsk, Oliwa