ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)

POChP - przewlekła obturacyjna choroba płuc. Hologram trzymany przez lekarza.
4.7/5

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?

POChP znana też pod nazwą rozedma lub przewlekłe zapalenie oskrzeli – jest bardzo poważnym schorzeniem układu oddechowego, a właściwie płuc o charakterze przewlekłym, którego przyczyną są głównie czynniki środowiskowe. Choroba ta cechuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które zwykle postępuje i wiąże się z nasiloną odpowiedzią zapalną układu odpornościowego dróg oddechowych i płuc na szkodliwe cząstki bądź gazy. Pacjenci chorujący na POChP skarżą się na znaczne pogorszenie jakości życia, niestety zmiany w postaci zawężenia światła płuc, które powodują ograniczenie przepływu ilości powietrza, zwykle są nieodwracalne, jednak odpowiednie leczenie może skutecznie zahamować dalszy postęp choroby. Należy pamiętać, że wczesna diagnoza oraz ograniczenie kontaktu z czynnikiem działającym drażniąco na błony śluzowe, umożliwia ograniczenie dalszego postępowania choroby.

Jakie są przyczyny POChP?

Choroba ta występuje najczęściej u pacjentów narażonych w sposób przewlekły na zanieczyszczenia szkodliwymi gazami i pyłami w powietrzu –  wieloletnich palaczy tytoniu, bądź osób narażonych na ekspozycję zawodową na zanieczyszczenia nieorganiczne i organiczne, pracujących m.in. w rafinerii, górnictwie, hutnictwie, transporcie, przemyśle drzewnym, przemyśle papierniczym, przemyśle włókienniczym, cementowniach, przetwórstwie zbóż i kosmetologii.

Jakie objawy najczęściej występują u osób chorych na POChP?

W początkowym stadium rozwoju choroby objawy mogą być niezauważalne gdyż są one często mylone ze schorzeniami takimi jak: astma lub tymczasowe osłabienie organizmu spowodowane chorobą infekcyjną.

Objawy, które powinny wywołać niepokój są to:

 • duszności oraz męczący kaszel początkowo występujące przy intensywnym wysiłku fizycznym, wraz z postępowaniem choroby, objawy te nasilają się nawet przy podstawowych czynnościach wymagających zaangażowania układu ruchu osoby chorej,
 • płytki oddech,
 • odkrztuszanie plwociny,
 • trudności w nabieraniu powietrza,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • świszczący oddech.

Powyżej przedstawionych dolegliwości nie powinno się bagatelizować i należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską u specjalisty.

W jaki sposób diagnozuje się POChP?

Osoby, które zaobserwowały u siebie powyżej przedstawione objawy powinny niezwłocznie udać się do lekarza POZ, który po wstępnym badaniu oraz wywiedzie skieruje do odpowiedniego specjalisty schorzeń układu oddechowego – pulmonologa. Specjalista kieruje wówczas na podstawowe badania niezbędne w celu prawidłowej diagnostyki w kierunku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Główne przyczyny zachorowania, to:

 • palenie tytoniu,
 • zanieczyszczenia powietrza w środowisku życia lub pracy, pyłem o zróżnicowanym składzie chemicznym,
 • szkodliwe związki wydzielane podczas spalania śmieci i drewna czy toksyczne opary,
 • infekcje dróg oddechowych występujące we wczesnym dzieciństwie,
 • nawracające infekcje płuc i oskrzeli,
 • bierne palenie,
 • astma i nadreaktywność oskrzeli.

W Centrum Zdrowia ETER-MED pacjenci mogą wykonać badania takie jak:

spirometria – które jest prostym, nieinwazyjnym badaniem polegającym na sprawdzeniu czynności płuc takich jak objętość, pojemność oraz ocenia przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach podczas różnorodnych faz cyklu oddechowego. Pacjent oddycha przez ustnik, a spirometr rejestruje parametry oddechowe podczas kontrolowanej pracy płuc (wdechy i wydechy). Nowoczesny spirometr, jakim dysponuje ETER-MED jest przyrządem elektronicznym wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie. Aparat sprawdza czy badanie było wykonane prawidłowo oraz oblicza stosunek zmierzonych wyników do norm  zależnych od wieku,  płci i wzrostu pacjenta. Badanie trwa około 15 minut i jest bezpieczne dla zdrowia.

RTG płuc – jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych w celu diagnostyki POChP, które umożliwia specjaliście zaobserwowanie cech rozdemy płucnej takich jak: płaska przepona bądź nadmierne przejaśnienie płuc.

Leczenie POChP:

W przypadku pacjentów cierpiących na POChP leczenie ma charakter przede wszystkim objawowy, powinno ono być wielokierunkowe i obejmować leczenie farmakologiczne oraz zarówno niefarmakologiczne. POChP przede wszystkim rozwija się u palaczy, gdyż dym papierosowy jest głównym czynnikiem drażniącym drogi oddechowe, dlatego należy niezwłocznie zaprzestać palenia wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych.

Leczenie farmakologiczne polega między innymi na zapobieganiu i zmniejszaniu występujących już u pacjenta objawów, które ma służyć przede wszystkim na poprawie jakości życia. Podstawą takiego leczenia jest stosowanie przez chorego leków wziewnych o działaniu rozszerzającym oskrzela takie jak leki cholinolityczne odpowiedzialne za rozszerzenie oskrzeli, b2-mimetyki łagodzą uczucie duszności. W przypadku osób z wysokim ryzykiem zaostrzeń stosowane są wziewne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym.

W leczeniu POChP dodatkowo zalecane jest korzystanie z tlenoterapii u osób z przewlekłą niewydolnością oddechową. U niektórych pacjentów może dodatkowo zajść konieczność wdrożenia leczenia chirurgicznego, które należy do rzadkości i może wiązać się bardzo poważnymi powikłaniami. Rokowania przy nieleczonym POChP są bardzo złe, ponieważ postępująca choroba prowadzi do niewydolności płuc oraz śmierci pacjenta

Kadra medyczna:

dr n. med. Aleksy Judin

Placówka ETER-MED, w których wykonywana jest spirometria: 

 • ul. Żabi Kruk 10, 80-822 Gdańsk

Placówki ETER-MED, w których wykonywane jest RTG klatki piersiowej: 

 • ul. Jaskółcza 7/15, 80-767 Gdańsk, Dolne miasto
 • ul. Kazimierza Górskiego 1, 80-336 Gdańsk, Oliwa