Tryptofan – tajemniczy aminokwas poprawiający nastrój
Tryptofan (Trp) jest białkowym aminokwasem egzogennym, którego organizm sam nie wytwarza i musi być dostarczany wraz z dietą. Jest niezbędny do produkcji enzymów, białek oraz tkanki mięśniowej. Zdolność do jego syntezy wykazują niektóre bakterie oraz rośliny. Jest rozpuszczalny w gorącym alkoholu, w tłuszczach i mocnych zasadach.
Uczestniczy w wytwarzaniu serotoniny (hormonu szczęścia), substancji odpowiedzialnej za stan samopoczucia, stan zadowolenia, pozytywne myślenie, apetyt, regulację snu, a także życie seksualne.
Tryptofan odgrywa istotną rolę w ludzkiej fizjologii i jest niezbędny do pracy wielu układów i narządów organizmu. Wykazuje wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Należy też pamiętać, że jego niedobór (podobnie jak nadmiar) może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Właściwości aminokwasu białkowego
- Jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
- Poprawia nastrój,
- Zwalcza depresję,
- Zmniejsza nadpobudliwość i napięcia,
- Reguluje poziom neuroprzekaźników (dopaminy, beta-endorfiny, noradrenaliny),
- Wzmacnia odporność organizmu,
- Reguluje przemianę materii w organizmie,
- Zmniejsza apetyt
- Reguluje metabolizm węglowodanów,
- Uczestniczy w wytwarzaniu melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za rytm okołodobowy organizmu),
- Korzystnie wpływa na laktację,
- Uczestniczy w procesie rozmnażania,
- Łagodzi ból miesiączkowy,
- Uczestniczy w syntezie rodopsyny (barwnika światłoczułego, który umożliwia widzenie po zmroku),
- Bierze udział w wytwarzaniu kinureiny (chroniącej oczy przed promieniowaniem UV),
- Uczestniczy w biosyntezie niacyny i witaminy B6,
- Uczestniczy w tworzeniu tkanki mięśniowej,
- Bierze udział w produkcji hormonu wzrostu,
- Obniża ciśnienie krwi.
Skutki niedoboru tryptofanu w organizmie objawiają się:
- Spadkiem poziomu białka we krwi,
- Zwiększoną wrażliwością na ból,
- Degeneracją kanalików nasiennych (u mężczyzn),
- Degeneracją mięśni gładkich,
- Okołorogówkowym wzrastaniem naczyń,
- Spadkami nastroju,
- Stanami lękowymi,
- Zachowaniami agresywnymi,
- Rozdrażnieniem,
- Bezsennością,
- Zaburzeniami depresyjnymi,
- Przygnębieniem,
- Zahamowaniem wzrostu,
- Niedokrwistością,
- Stłuszczeniem wątroby,
- Łysieniem,
- Stwardnieniem skóry,
- Zahamowaniem laktacji,
- Skłonnością do przejadania się.
Również nadmiar tryptofanu niesie ze sobą nieprzyjemne dolegliwości, np. złe samopoczucie, suchość w ustach, bóle głowy, senność, niewyraźne, zamglone widzenie, zaburzenia koordynacji ruchowej, nudności i wymioty czy podrażnienia żołądka. W niektórych przypadkach może dojść do tzw. zespołu serotoninowego, stanu wywołanego zbyt dużą ilością serotoniny w mózgu. W jego efekcie może dojść do degradacji mięśni gładkich, zaniku tkanek, drgawek, letargu, śpiączki, a nawet śmierci.
Kto nie powinien przyjmować suplementów z tryptofanem
Suplementacja tryptofanem powinna być konsultowana z lekarzem, dietetykiem lub inną kompetentną osobą. Nie należy przyjmować leków według własnego uznania, gdyż może się to wiązać z poważnymi skutkami ubocznymi.
Przeciwwskazaniami do przyjmowania suplementów diety z tryptofanem są: nowotwory, hipoglikemia, rzadkoskurcz, sklerodermia. Tego aminokwasu nie powinny przyjmować również kobiety w ciąży, kobiety karmiące, osoby przyjmujące hormony sterydowe, tabletki antykoncepcyjne oraz osoby kierujące pojazdami. Nie ma jednak przeciwwskazań do spożywania produktów spożywczych bogatych w tryptofan. W swojej naturalnej postaci może być przyjmowany bez szkody dla zdrowia.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie organizmu na tryptofan
- Osoby dorosłe – 5 mg na kg masy ciała
- Młodzież od 14 do 18 roku życia – 6 mg na kg masy ciała
- Dzieci od 4 do 13 roku życia – 6 mg na kg masy ciała
- Dzieci od 1 do 3 roku życia – 8 mg na kg masy ciała
- Niemowlęta do 12 miesiąca życia – 13 mg na kg masy ciała
Naturalne źródła tryptofanu
Mięso – w 100 g piersi z kurczaka jest około 400 mg tryptofanu, w 100 g cielęciny jest około 415 mg tryptofanu, w 100 g pieczonego schabu jest 425 mg tryptofanu.
Wędliny – w 100 g kiełbasy myśliwskiej suchej jest 365 mg tryptofanu, w 100 g polędwicy sopockiej jest 276 mg tryptofanu, w 100 g kiełbasy jałowcowej z kurczaka jest 275 mg tryptofanu.
Ryby – w 100 g tuńczyka jest około 335 mg tryptofanu.
Nabiał – w 100 g jajek jest około 170 mg tryptofanu, w 100 g sera mozarella jest około 570 mg tryptofanu, w 100 g żółtego sera jest 519 mg tryptofanu, w 100 g mleka odtłuszczonego w proszku jest 433 mg tryptofanu, w 100 g tłustego sera (np. myśliwskiego) jest 435 mg tryptofanu, w 100 g chudego twarogu jest 273 mg tryptofanu.
Rośliny strączkowe – w 100 g gotowanej fasoli (białej) jest około 115 mg tryptofanu, w 100 g suchego grochu jest 273 mg tryptofanu.
Produkty sojowe – w 100 g pełnotłustej mąki sojowej jest około 798 mg tryptofanu, w 100 g suchych nasionach soi jest około 605 mg tryptofanu, w 100 g kiełków soi jest 295 mg tryptofanu.
Otręby owsiane – w 100 g jest około 330 mg tryptofanu.
Nasiona, pestki – w 100 g nasiona sezamu jest 325 mg tryptofanu, w 100 g nasion słonecznika jest 340 mg tryptofanu, w 100 g nasion lnu jest 395 mg tryptofanu, w 100 g pestek dyni jest 375 mg tryptofanu, w 100 g migdałów jest 310 mg tryptofanu, w 100 g orzechów arachidowych jest 376 mg tryptofanu.
Kasza manna – w 100 g jest 402 mg tryptofanu.