Holter ciśnieniowy (RR) w Gdańsku

Ocena: 4.6 / 5.0

INFORMACJE O BADANIU:Holter (rr) ciśnieniowy w Poradni Kardiologicznej w Gdańsku

Rezerwuj teraz termin badania

Holter ciśnieniowy jest badaniem diagnostycznym polegającym na automatycznym, całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez specjalny aparat składający się z mankietu do zakładania na ramię oraz sprzężonego z nim rejestratora. Prawidłowe wartości ciśnienia uzyskanego w wyniku tego badania różnią się w zależności od fazy doby, w którym zostały zebrane. Wartości powyżej 130/85 mmHg w dzień oraz powyżej 120/80 mmHg w nocy są uznawane za nieprawidłowe. Ocenia się również średnie całodobowe wartości ciśnienia tętniczego.

OPIS BADANIA:

Aparat holterowski zakładany jest w filii nr 1 ETER-MED przy ul. Jaskółczej 7/15 (rejestracja-parter),
lub przy ul. Kazimierze Górskiego 1. Pacjentowi zakłada się na ramię mankiet, który łączy się ze specjalnym aparatem wielkości małego radia tranzystorowego, przyczepionym do pasa, posiadającego automatyczną pompę, zasilanego na baterie. Przy pomocy tego aparatu pomiar ciśnienia dokonuje się automatycznie. Ciśnienie tętnicze rejestrowane jest w aparacie w ciągu całej doby- z reguły w dzień, co 15 minut, w nocy, co 30 minut. Wtedy też mankiet jest wypełniany powietrzem na kilkadziesiąt sekund. Po 24 godzinach aparat i mankiet są zdejmowane w filii nr 1 ETER-MED przy ul. Jaskółczej 7/15, bądź przy ul. Kazimierza Górskiego 1 (w zależności, gdzie aparat był zakładany). Zapis całodobowego pomiaru ciśnienia jest wczytywany do komputera a następnie opisywany przez kardiologa.

CEL BADANIA:

Badanie to umożliwia rozpoznanie nadciśnienia tętniczego krwi oraz kontrolę jego leczenia. Jest także pomocne w diagnozowaniu innych dolegliwości, których mogą być np. spadki lub wahania ciśnienia tętniczego. Z uwagi na to, że wiele czynników może wpływać na aktualny pomiar ciśnienia tętniczego(np. emocje towarzyszące wizycie lekarskiej), pojedynczy wynik pomiaru może nie przesądzać o rozpoznaniu braku lub istnienia zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego najbardziej skuteczną i coraz częściej stosowaną w diagnostyce zaburzeń ciśnienia tętniczego metodą jest całodobowa ocena ciśnienia tętniczego przy pomocy aparatu holterowskiego.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA:Holer ciśnieniowy w Poradni Kardiologicznej w Gdansku

  • Nadciśnienie tętnicze krwi
  • Ocena skuteczności leczenia oraz wyeliminowanie zjawiska nadciśnienia tzw. „białego fartucha”(podwyższonego ciśnienia występującego tylko w czasie wizyt u lekarza)
  • Ocena ciśnienia w czasie normalnej aktywności codziennej
  • Niedociśnienie
  • Stany, w których nagłe zmiany ciśnienia tętniczego mogą być przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.

PRZYGOTOWANIE ORAZ PRZECIWWSKAZANIA DOTYCZĄCE BADANIA:

Badanie ma sens, jeśli aparat rejestruje ciśnienie podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynności domowe, aktywny wypoczynek, sen), tak więc pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej. Brak przeciwwskazań do wykonywania badania. Może być ono powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet ciężarnych. CZAS OCZEKIWANIA NA WYNIK:Wynik w postaci opisu wartości odczytanych z aparatu holterowskiego przez kardiologa pacjent otrzymuje po około trzech tygodniach od zdania aparatu.

GDZIE I JAK WYKONAĆ BADANIE?

Holter ciśnieniowy w Gdańsku zakładany jest przy ul. Jaskółczej 7/15 oraz przy ul.Kazimierza Górskiego 1 (teren uczelni AWFiS)
(tel.: 58-3202600, rejestracja online).

Wymagana jest uprzednia rejestracja. Usługi bezpłatne świadczone są tylko z właściwym skierowaniem od kardiologa ETER-MED, a także posiadaczom właściwej karty Medicover, Allianz, MEDFORLIFE, iMED24, DantexMed. Zachęcamy również do korzystania z usługi komercyjnej w przypadku nie posiadania skierowania bądź celem przyspieszenia terminu badania.

Rezerwuj teraz online termin badania

button-sklep

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Odwołaj wizytę