ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Jedna chwila może zniszczyć zdrowie Twoje i Twojego dziecka – uważaj na sinice!

Dzieci stojące przed falami na morzu
4.5/5

Jedna chwila może zniszczyć zdrowie Twoje i Twojego dziecka – uważaj na sinice!

Od kilku tygodni polskie plażę zostały zamknięte z powodu sinicowych zakwitów wody. Problem dotyczy nie tylko Bałtyku, ale również wielu polskich rzek i jezior.

Pomimo tego, że na większości plaż obowiązuje całkowity zakaz kąpieli, to nadal można zobaczyć osoby, które nie potrafią zrezygnować z zanurzenia się w Bałtyku. Niestety wśród tych ryzykantów niejednokrotnie można zobaczyć rodziców, którzy z uśmiechem na twarzy zanurzają swoje dzieci w wodzie tłumacząc: ”Nie po to przyjechaliśmy nad morze, żeby się w nim nie wykąpać”.

Jest to nie tylko nieodpowiedzialne zachowanie, ale też bardzo przerażające, bo prawdopodobnie te osoby nie mają pojęcia, jak groźne są sinice i jak wiele niebezpieczeństw się z nimi wiąże.

Jedna chwila może zniszczyć zdrowie Twoje i Twojego dziecka – uważaj na sinice!
Jedna chwila może zniszczyć zdrowie Twoje i Twojego dziecka – uważaj na sinice!

Prowadzą do ciężkich uszkodzeń wielu narządów.

Co to są sinice?

Jeszcze nie tak dawno uważano, że sinice to rośliny, ponieważ są samożywne i potrafią wytwarzać związki organiczne, jednak od kilku lat klasyfikuje się je do mikroorganizmów i zaliczane są do bakterii, które produkują groźne dla człowieka toksyny. Prowadzące do ciężkich uszkodzeń wielu narządów sinice, występują nie tylko w morzach, ale również w rzekach i jeziorach.

Czego można się spodziewać po kontakcie z toksyną?

Dolegliwości, jakie się pojawiają po styczności z toksyną, uzależnione są nie tylko od jej rodzaju, ale również od rodzaju wody, w jakiej się znajdują i drogi, jaką doszło do zatrucia.

Najczęściej występujące objawy to:

  • Objawy skórne: podrażnienie skóry, wysypka, świąd, pęcherze na skórze,
  • Objawy ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, skurcze żołądka, nudności, wymioty, biegunka,
  • Objawy ze strony układu oddechowego: duszności, zapalenie płuc, astma,

a także:

  • bóle gardła,
  • bóle mięśni i stawów,
  • porażenie mięśni,
  • bóle i zawroty głowy,
  • dreszcze,
  • gorączka,
  • uszkodzenie wątroby,
  • uszkodzenie nerek,
  • podrażnienie oczu,
  • pęcherze w jamie ustnej, wokół ust i nosa.

Jak rozpoznać sinicę?

Pomimo tego, że sinice występują w każdym zbiorniku wodnym, to niebezpieczeństwo pojawia się dopiero w chwili, kiedy ich ilość znacznie wzrośnie. Nie trudno jest zauważyć ten proces, ponieważ kiedy sinic przybywa, woda staje się mętna, bardziej zielona lub szara, a na brzegu pojawia się piana przypominająca kożuchy z mleka.

Zakaz kąpania w polskim morzu!
Zakaz kąpania w polskim morzu!

Sinicowym zakwitom wody sprzyjają: takie, jak ostatnio wysokie temperatury powietrza, susza, brak opadów, brak wiatru, duszne powietrze, podwyższona temperatura wody (minimum 16 stopni), napływ zanieczyszczonej wody rzecznej, słona woda.

Jak dochodzi do zatrucia?

Żeby doszło do zatrucia toksynami produkowanymi przez sinice, nie potrzeba wiele wysiłku. Czasem wystarczy tylko jedno wejście do zanieczyszczonej wody i zamoczenie w niej nóg lub rąk Zwiększone ryzyko zatrucia jest w sytuacji, kiedy toksyna będzie miała styczność ze zranioną skórą lub zostanie połknięta nawet w jednym, przypadkowym łyku wody.

Kiedy podejrzewamy, że w morzu, rzece czy jeziorze  pojawiła się większa ilość sinic, należy bezwzględnie zrezygnować z kąpieli. Nie należy wchodzić do  wód o nieprzyjemnym zapachu, mętnych, zmienionych, a jeśli już do tego dojdzie, należy jak najszybciej spłukać ciało zimną wodą, wyprać strój kąpielowy lub mokre ubranie i w przypadku pojawienia się choćby najmniejszych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.