ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

4.5/5

Kolonoskopia

Uprzejmie informujemy, iż badania w pracowni endoskopowej są wstrzymane do odwołania.

Informacje o badaniu:

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym dolnego odcinka układu pokarmowego, które umożliwia ocenę wnętrza jelita grubego. Jest ono jednym z najważniejszych badań diagnostycznych stosowanych w rozpoznaniu i monitorowaniu wczesnych nowotworów dolnego układu pokarmowego.

Opis badania:

Na zabieg należy zabrać ze sobą dowód osobisty, ostatnie wyniki badań laboratoryjnych bądź obrazowych, także dokumentację medyczną pacjenta.
Badanie endoskopowe przeprowadzane jest w pozycji leżącej na boku, ze zgiętymi w kolanach nogami. Centrum Zdrowia ETER-MED w trosce o komfort naszych pacjentów umożliwia przeprowadzenie zabiegu kolonoskopii w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym, które wymaga przeprowadzenia konsultacji z anestezjologiem. W czasie badania do światła jelita wprowadza się endoskop, który wdmuchuje gaz pod ciśnieniem. Lekarz dokładnie ogląda dolny odcinek pokarmowy oraz ewentualnie pobiera materiały do badań histopatologicznych lub wykonuje drobne zabiegi. Zabieg ten umożliwia poszerzenia jelita i wprowadzenie kolonoskopu w celu obserwacji błony śluzowej jelita grubego.
Jeśli wybrany został wariant badania w znieczuleniu ogólnym, procedura przeprowadzana jest przez lekarza gastroenterologa w asyście pielęgniarki oraz lekarza anestezjologa. Nasi pacjenci podczas zabiegu są pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, która zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
Po przeprowadzonym zabiegu i wybudzeniu się, pacjent zostaje przewieziony na salę obserwacyjną, gdzie będzie przebywał około 3 godzin. Po tym czasie może opuścić szpital, jednak konieczna jest obecność osoby towarzyszącej, która weźmie na siebie odpowiedzialność obserwacji pacjenta przez najbliższe godziny po badaniu. Istotne jest również to, że 24 godziny po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Cel badania:

Kolonoskopia jest badaniem polegającym na wykrywaniu patologicznych zmian błony śluzowej jelita grubego, ponadto dzięki użyciu dodatkowych narzędzi lekarz może pobrać materiał do badań histopatologicznych bądź przeprowadzić drobne zabiegi chirurgiczne tj. usuwanie polipów. Jest ona doskonałym badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego, który w początkowych stadiach rozwoju nie daje żadnych objawów, a jego wczesne wykrycie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.

Wskazania do wykonywania badania:

  • diagnostyka chorób jelita grubego tj.raka jelita grubego,
  • krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (krew w stolcu),
  • choroby Leśniowskiego-Crohna,
  • niedokrwistości z niedoboru żelaza,
  • badania przesiewowe u osób w wieku 49-65 lat,
  • zmiany rytmu wypróżnień objawiające się w postaci biegunek, zaparć, stolce ołówkowate,
  • diagnostyka profilaktyczna chorych leczonych wcześniej z powodu raka lub polipów jelita grubego.

Przeciwwskazania oraz przygotowania do wykonywania badania:

Zabieg kolonoskopii jest badaniem bezpiecznym dla pacjenta, jednakże jak każda procedura inwazyjna wykazuje pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia tj. :

  • zapalenie otrzewnej,
  • perforacja jelita,
  • ostre zapalenie uchyłków jelita grubego,
  • zawał serca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • niewydolność serca,
  • niewydolność oddechowa,
  • ciąża.

Przed kolonoskopią wymagane jest dokładne oczyszczenie jelita grubego z pozostałej treści pokarmowej. Gdyż zalegające w jelitach niestrawione resztki pokarmowe oraz masy kałowej mogą utrudniać obejrzenie każdego fragmentu śluzówki dla lekarza przeprowadzającego zabieg. Przygotowanie polega na przyjmowaniu specjalnego środka przeczyszczającego oraz zachowaniu ścisłej, płynnej diety.

Przygotowanie zależne jest od pory dnia, o której badanie jest wykonywane oraz stosowanego leku:

Czas oczekiwania na wyniki:

Nasz wykwalifikowany lekarz dokonuje analizy oraz opisu procesu zabiegu kolonoskopii oraz wydaje wyniki tego samego dnia wraz z dalszymi zaleceniami, co do postępowania. W przypadku, gdy podczas zabiegu doszło do pobrania materiałów do badania histopatologicznego, pacjent otrzymuje wyniki pobranych wycinków po około 3 tygodniach.

W celu wykonania kolonoskopii skierowanie nie jest wymagane, gdyż świadczenie udzielane pacjentom nie jest finansowane ze środków publicznych i działa ono wyłącznie na zasadach komercyjnych. Zachęcamy pacjentów do zakupu badania na naszej stronie internetowej portal.etermed.pl.